Má někdo zkušenosti s prostory s nebezpečím výbuchu?
Mirek Vaňhara:
Pokud je použitá nebezpečná látka aceton tak musí být stanovena skupina výbušnosti IIA, teplotní třída T1 450°C( neboli maximální povrchová teplota el.zařízení). Zóna 0,1 nebo 2 se stanoví dle četnosti výskytu nebezpečné látky v atmosféře. Zařízení v Ex provedení být typově schválen státní zkušebnou.
K váze a zásuvce - pokud jsou umístěny v zóně 0,1,2 musí být v provedení určeném do těchto prostorů - tzn.váha např. v provedení jiskrově bezpečném, zásuvka v témže provedení a musí mít ochranný kontakt , který zajistí rozpojení silových kontaktů před otevřením zásuvky.
Jaroslav Melen:
Pane Palán,
všechny reakce na váš dotaz musí objektivně zůstat v obecné rovině. Podstatné je to, jak a na podkladě čeho (posouzení rizika výbuchu) byla odpovědně stanovena klasifikace prostoru s nebezpečím výbuchu.
Moje zkušenost říká, že v 90% se tzv. „odborné komise“ rozhodovaly stylem, „máme tady hořlavou kapalinu, tak je tu nebezpečí výbuchu“.
Např. pokud dochází k míchání v uzavřené nádobě – nádoba s víkem a s odsáváním, pak je situace zcela jiná než v situaci, kdy je nádoba otevřená a není místní odsávání.
Pozor sama přítomnost hořlavé kapaliny bez znalosti jejího množství v daném čase – technologickém -(uvádíte hlavní složku pojiva bez vzájemných poměrů a absolutních hodnot), ještě nemusí vést nutně ke klasifikaci některého stupně zón.
Když už je rozhodnuto o zóně jako takové, pak je také důležitý její rozsah.Tak bych mohl pokračovat dál.
Doporučuji vám nahlédnout do TNI 33 2320 - Elektrická zařízení pro výbušnou plynnou atmosféru – Určování nebezpečných prostorů – Komentář k ČSN EN 60079-10.
Pokud bude ze strany vaší firmy zájem o odborné stanovisko, jsme vám k dispozici.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana