Která norma řeší barvy signálek a tlačítek?
H:
Mohu-li navázat na již trochu zaprášené téma ... stále se setkávám s tím, že je dost guláš v barvách signálek pro zapnuto/vypnuto, ať už na rozvaděčích či různých ovládacích skříňkách, atd (o co smutnější je pak pohled na jednu rozvodnu, zpracovanou od rlzných projektantů, kdy to má kařdý rozvaděč jinak).
Takže. Dal jsem si tu práci s hledáním v normách a dospěl jsem k tomuto:
Barvy zelená/bílá (na rozvaděčích, ovl. skříňkách, atd) lze určovat jak dle normy ČSN EN 60073 ed. 2 tak dle ČSN EN 60204-1, ovšem ani z jedné není jasné konkrétní určení té které barvy.
V ČSN EN 60073 ed. 2, tab. 2 je uvedeno, že zelená značí bezpečí pro bezpečnost osob nebo životního prostředí … logicky to pak chápu jako vypnuto. Neboli svítí na rozvaděči zelená kontrolka = bezpečí = mohu rozvaděč otevřít a šáhnout si na přípojnice, aniž by se mi něco stalo. Chápu to správně?
Štefan Beláň:
Chápete to naprosto špatně. :-\
Je rozdíl ve světelné signalizaci a barvě ovládacích páček a tlačítek.
Světelná signalizace a rozvádečích (kontrolky) signalizují stav, tj. zelená znamená zařízení funguje "OK". Červená naopak signalizuje zařízení je v poruše, hrozí nebezpečí poškození.
U barevného označení ovládačů je tomu naopak. Signální terčíky na jističích označují bezpečnost pro osoby, tj. zelená = zařízení je bez napětí (poloha vypnuto) a červená = pozor, zařízení je pod napětím (poloha zapnuto).
Pro pochopení principu je vždy nutné se zamyslet nad tím, kde je signalizace umístěna, co má barevné značení nebo signalizace sdělit obsluze. ;)
H:
No to jsem z toho teď teda jelen ... jakto, že zelená světelná signalizace na rozvaděči signalizuje, že zařízení funguje "OK", když má signalizovat bezpečí pro bezpečnost osob nebo životního prostředí? To jsou dle mě dva naprosto odlišné stavy.
Co potom signalizuje barva bílá, která v normě nemá přiřazen význam, ale podle Vašeho výkladu signalizuje bezpečný beznapěťový stav?
Signalizace na jističích mě v tomto případě moc nezajímá, jde mi o zelené/bíle signálky na rozvaděčích, ovládacích skříňkách, apod., protože kam příjdu, tam je to jinak.
To je dobrej guláš, ať žijí ČSN :)
Jaroslav Hasala:
V těchto případech (signálky) zelená barva signazuje klidový stav, bez napětí a bílá barva je normální provozní stav, tedy pod napětím. Často se pro tento účel nesprávně používá červená barva, ta by měla znamenat výstrahu nebo nějaký nebezpečný stav.
Nezaměňovat s barvami signalizačních terčů na jističích, ty jsme "zdědili" z jiných zemí.
Je v tom trochu zmatek ;)
Štefan Beláň:
TO: Hlavatý
Psal jsem:
Pro pochopení principu je vždy nutné se zamyslet nad tím, kde je signalizace umístěna, co má barevné značení nebo signalizace sdělit obsluze.
Přikládám část z normy ČSN EN 60073 (33 0170), kde je naprosto jasné, že zelená nebo červená kontrolka může být použitá pro různou informaci (zapnuto i vypnuto), podle toho kde je osazena a co má signalizovat. Je to sice z již neplatné normy, ale domnívám se, že v nové normě ed. 2 nebude v uvedené tabulce podstatný rozdíl. :-\
Pokud se jedná o jeden prostor, musí být význam použitých barev shodný. (!)
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana