Která ČSN/čl. je porušena chybí-li na svítidle ochranné sklo?
Miloslav Dunda:
Málo informací. záleží ve kterém vnějším vlivu je svítidlo instalováno, ale v každém případě se to dá zdůvodnit podle ČSN 33 2000-1 pokud bylo instalováno za sociku nebo málo později tak z hlediska ČSN 33 2000-1, čl. 11N6.1 podle ČSN 33 2000, čl. 2.5 a vyhl. 48/82Sb, § 194/2 - el. zařízení smí být používáno jen za podmínek, pro které bylo vyrobeno a konstruováno. Dále čl. 1.2 výše citované normy - pro stavbu el. zařízení se nesmí používat poškozené el. předměty. A v neposlední řadě ČSN 34 3100, čl. 21 - el. zařízení se musí udržovat ve stavu dle platných ČSN.
Štefan Beláň:
TO: Karvánek
Vidím že diskuse nemá konce. Našel jsem vám to, co stále hledáte. Norma již není platná, ale princip se dá stále použít.
Cituji z ČSN 33 2310 Předpisy pro elektrická zařízení v různých prostředích.
čl.2.3 Elektrické stroje a přístroje
Svítidla umístněná v dosahu tj. níže jak 2,6m nad podlahou, plošinou apod. musí být chráněná uzavřeným ochranným sklem a kde je nebezpečí mechanického poškození i ochranným košem. U zářivkových svítidel se toto opatření nepožaduje.
Tomáš Maixner:
Pro pana Beláně:
Dovolím si zaprotestovat. Předností svítidel Siteco pro VO je to, že lze bez nástrojů, holýma rukama, provádět údržbu - otevřít (i odstranit) difuzor, vyklopit (i odstranit) elektrickou výzbroj. Jen na reflektor je třeba šroubovák (nastavuje se při montáži a pak není žádoucí měnit jeho polohu).
Takže aplikací Vašeho náhledu docházím k tomu, že svítidlo bez difuzoru (skla) i bez objímky a předřadníku je v naprostém pořádku :-).
To, že je svítidlo na stožáru, a tedy obtížně nedostupné neberu za dostatečné pro obhájení vašeho názoru.
Zcela jistě je v pořádku názor, že svítidlo bez krytu je svítidlem bez prohlášení o shodě.
Tomáš Maixner:
Moje reakce byla na přísopěvek pana Beláně na první straně - kde násilnou nebo beznástrojovou destrukci označuje za kritérium toho, co má svítidlo mít nebo nemít.
Kamil Novák:
TO: Karvánek
Promiňte, ale proč je podle vás NEBEZPEČNÉ TOLEROVAT JAKOUKOLI ZÁVADU ?
Budete se mnou jistě souhlasit,že nikdo z nás přeci nemůže nikdy odhalit šechny závady. A jestliže je tedy jasné,že i po Vaší revizi jsou na zařízení závady,na které neupozorníte,musel by logicky závěr všech vašich zpráv znít,že zařízení je NEBEZPEČNÉ, tedy není schpné bezpečného provozu. A tak tomu asi není.
U konkrétního případu se svítidlem je také jistě v rozporu s předpisy,když bude např.fázový vodič připojen na závit objímky.Tohle taky při revizi zjišťujete a případně uvádíte jako závadu?
Souhlasím s názory kolegů, kteří tvrdí, že je nutné si konkrétní "závadu" zasadit do souvislostí a teprve pak je možné posoudit případnou nebezpečnost.
Kdyby totiž musela nutně každá závada být NEBEZPEČNOU, pak by nebylo nutné požadovat po RT kromě vzdělání také určitou praxi aby byl schopen posuzovat věci v souvislostech. A tohle bych rozhodně nenazval TOLEROVÁNÍM závad.
Jinak by totiž stačilo,aby se sestavil na každý typ el.zařízení nějaký formulář typu: krycí sklo svítidla ANO/NE, správná žárovka ANO/NE, svítidlo s vyšším krytím má zaslepené nevyužité vývodky ANO/NE ...atd.A jelikož by se určitě nějaké NE objevilo,na závěr onoho formuláře by mohl být napevno vytištěn závěr,že zařízení je nebezpečné.
To by se zákazníci radovali.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana