Proč svářečka nevyhazuje jistič, když svařuji 80A a svářečku jistím 16A?

(1/4) > >>

Tomáš Lux:
Otázka, na kterou jsem nikde nenašel odpověď.
Jak je možné, že když svařuji (např. na 80A) to nevyhodí jističe když jsou třeba na 10A nebo 16A? Ta svářečka přece odebírá ze sítě 80A nebo ne? Jak to vlastně vůbec je?


Moderátor: Myslím, že pravidla hovoří jasně. Jedna otázka = jedna odpověď

MrPeter:
Svářečka je vlastně transformátor (doporučuji prozkoumat např. na Wiki),  kterej má na vstupu velké napětí (230V) a malej proud (např. 10A = ten je odebírán ze sítě) a na výstupu velkej proud (např. těch 80A = ten je dodáván do svařovacího obvodu) a malý napětí (20V).

Podrobnosti budou určitě napsaný na štítku svářečky.

Obdobně je to třeba se zdrojem k notobooku, nabíječce k telefonu apod. Napájecí napětí 230V a nepatrný proud. Výstupní napětí menší a řádově větší proud než na napájení.

Vít Rotrekl:
Protože ve svářečce je invertor(měnič) nebo transformátor. A ten proud je na sekundární straně při menším napětí. Např malé invertory mohou mít napětí na sekundáru cca 40-60V. Když pro teoretický výpočet zanedbáme "ztráty a učiníky" v měniči/trafu, tak zjistíme že příkon na primáru, musí být roven příkonu na sekundáru:
 Pp=Up*Ip = Ps = Us*Is
Tak si teoreticky představeme napájení 230V, na sekundáru budeme mít napětí 40V a proud 80A:
 x(proud na primáru)* 230= 40*80 => (40*80)/230 = cca 13,9A. V praxi to bude o něco více, což zapříčiní ztráty ve vinutí nebo ztráty v měniči.

Doufám, že jsem nenapsal úplnou blbost :)

Jiří Schwarz:
Některé věci se laikům špatně vysvětlují...
Je to asi půl roku, co jsem složitě hledal způsob jak vysvětlit, proč někdy při zapínání trafosvářečka vyhodí jistič 16A, přestože v tu dobu na výstupu není žádný proud, ale když už je zapnutá, pak při svařování jistič drží...

solimek:
Citace: Vít Rotrekl  13.04.2014, 13:46

Doufám, že jsem nenapsal úplnou blbost :)


Pane kolego, nepodceňujte se, je to OK. Měl by to bez problémů pochopit i laik, navíc příslušné fyzikální základy by měl mít již ze základní školy. Tedy pokud základní školy fungují alespoň přibližně tak, jako zhruba před čtyřiceti lety. :D

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana