Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Posuzuje RT i poloměr ohybu kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Posuzuje RT i poloměr ohybu kabelu?  (Přečteno 3011 krát)
tekseb
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 23.03.2014, 13:44 »

Zajímalo by mě, zda se při revizi kontroluje i poloměr ohybu kabelu, např. pro cyky 3x2,5 je to cca 10 cm. Je mi jasné, že pod omítkou už to nikdo nevidí, jenom mě zajímá, jestli by to měl RT také nějak kontrolovat.
Zaznamenáno
IM
« Odpověď #1 kdy: 23.03.2014, 15:25 »

Měl by, ale nemůže. Většinou je cca 50 km od elektroinstala ce.  Škleb
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 23.03.2014, 16:41 »

Ono to tak trochu záleží na investorovi, pokud bude chtít, aby mu to RT ohlídal, bude se muset podle toho postavit k ceně...
U některých instalací v lištách je jasné, že to tam asi nebude tak úplně správně  zle
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 23.03.2014, 17:31 »

A je poloměr ohybu kabelu vlastnost, kterou je při montáži nutno dodržet nebo vlastnost, která je informativní ?

Samozřejmě nebudu kabel ohýbat o cihlu kladivem,  ale neznám případ, kdy  by silový kabel ohnutý na menší poloměr, než je xxxxx selhal...
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 23.03.2014, 18:32 »

Normovaný ohyb by se měl dodržet !Ale jak znám kvalitní kabely, malý poloměr neudělá nic ani po letech !

PS: Tak jako RT nemůže kontrolovat každou krabici !
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.03.2014, 09:45 »

Zajímalo by mě, zda se při revizi kontroluje i poloměr ohybu kabelu, např. pro cyky 3x2,5 je to cca 10 cm. Je mi jasné, že pod omítkou už to nikdo nevidí, jenom mě zajímá, jestli by to měl RT také nějak kontrolovat.

NEPOSUZUJE.
Nevidím důvod proč by měl.
Nevím, kde jste vzal těch 10 cm pro CYKY 3x2,5, protože mi podle ČSN 347402, kde je doporučení pro ohyby, vyhází standardně 4D a pro opatrné ohýbání dokonce 2D. U malých průměru je to jiné než u velkých průměru.

Účelem revize elektrických zařízení je ověřování jejich stavu z hlediska bezpečnosti. Požadavky bezpečnosti se považuji za splněné, pokud EZ odpovídá z hlediska bezpečnosti příslušným ustanovením norem.
To je jen citace ČSN 33 1500 Revize elektrických zařízení.

Dodržování technologickéh o postupu je věcí montážní firmy, kde je nějaký systém kontroly jakosti. Doporučené ohyby musí znát montér, který má svého předáka a pak je ve firmě nějaký pracovník pro jakost, anebo je to majitel firmy, který má oprávnění.
Je věcí investora, aby věděl a znal, že firma má oprávnění a že to umí dobře udělat.

Revizní technik to nebude kontrolovat.
Jedině, pokud si RT nasmlouvá investor, aby v průběhu montáže hlídal technologické provedení stavby.
Již jsem to několikrát zažil, kdy chytrý investor při stavbě obchodního centra, kde se podílí několik elektro montážních firem,  najme jednoho RT, který provádí veškeré VR u všech dodavatelů a navíc bude zodpovědný za přejímky dílčích části. To ale musí investor dát do smlouvy všem dodavatelům.
To je ale jiná úloha, kdy používáte razítko OTK ELEKTRO na každý pracovní výkaz.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.