Jaký doporučíte frekvenční měnič k regulaci ot. 1F/230V/450W stojanové vrtačky?
Miloslav Šťastný:
Pořídil jsem si do dílny stojanovou vrtačku od fi.PROMA- 230V/1F/450W. Sice má řazení rychlostí na řemenicích, potřeboval bych ale plynulou regulaci otáček, příp. i revers. Je pro tyto účely dostupný nějaký ne extra drahý f.měnič?
Jiří_Hrubý:
Bez zásahu do vnitřního zapojení regulaci nepřipojíte a cena trochu solidního měniče je srovnatelná s vrtačkou s funkcemi, které chcete přibastlit (třeba bosch takové dělá, taky hobby).
Přijdete o záruku, stanete se výrobcem a ještě můžete stvořit zabijáka.
Kastner Lubomír:
Z principu konstrukce 1f elektromotoru s kotvou nakrátko nejde za normálních okolností regulovat otáčky. A elektromotorů s komutátorem -tj. s uhlíkami to možné je. Ale do stolních stojanových vrtaček se osazovali klasické s kotvou nakrátko. A vymýšlet nějaký "bastl" by se asi nevyplatilo. Výhodnější by bylo osadit vrtačku 3f elektromotorem a ten regulovat klasickým frekvenčním měničem.
Martin Kurka:
.Citace: Kastner Lubomír 17.02.2014, 08:09
Z principu konstrukce 1f elektromotoru s kotvou nakrátko nejde za normálních okolností regulovat otáčky.
On se občas najde nějaký blbec, který to neví a něco vymyslí. Třeba frekvenční měniče Invertek pro jednofázové motory.
Citace: Kastner Lubomír 17.02.2014, 08:09
Výhodnější by bylo osadit vrtačku 3f elektromotorem a ten regulovat klasickým frekvenčním měničem.
To je pravda pravdoucí. Výkon, který z takto řízené vrtačky bude vyšší, motor se bude méně oteplovat, frekvenční měnič bude standardní a může se sehnat běžně bazarový a pokud chcete zachovat jednofázové napájení, stačí sehnat jednofázově napájený měnič a motor 400/230V přepojit do trojúhelníka na 3x230V.
Ovšem perestrojka si žádá profíka (profíků), musíte zvládnout odrušení (filtr, tlumivka, stíněný kabel), bezpečnostní smyčku vrtačky (motor se od měniče nesmí odpojit a při tom se musí zaručeně zastavit i při průrazu měniče), zvládnout chlazení měniče při krytí skříně vhodném do strojírenského prostředí. Je to zásah do stroje ovlivňující jeho bezpečnost a kdo to provede s jedinou chybou ručí za smrtelný i běžný úraz na tomto stroji, neboť se de iure stane výrobcem strojního zařízení.
Kastner Lubomír:
Nevím jak je to u jiných výrobců elektromotorů, my prodáváme SIEMENS a tam se s regulací otáček u 1f elektromotorů nepočítá. A pokud by se měl řídit 3f elektromotor SIEMENS FM, tak je nutno objednat speciální provedení, které je konstrukčně stavěné pro FM. A osobně jsem si vyzkoušel, že né všechny elektromotory lze úspěšně pohánět přes FM. S některým motorem to ani nehlo. A dost dobře si nedovedu představit jak by byla derformována výkonová křivka u 1f elektromotoru pokud by se tam regulovala napájecí frekvence od 0 třeba do 100 Hz. Ale je možné, že "někdo něco "chytrého vymyslel a bude to fungovat. Zkusím to vyzkoušet v reálu.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana