Jaký bude elektrický výkon po jednocestném usměrnění jednou diodou?

(1/1)

Jaroslav Kusal:
Jaký bude elektrický výkon po jednocestném usměrnění jednou diodou? Někdo tvrdí, že poloviční oproti neusměrněnému výkonu, někdo zase, že to bude 0,707 x neusměrněný výkon. Např. Multisim ukazuje, že se výkon po usměrnění zmenší na polovinu. Víte někdo?

Fuk Tomáš:
Záleží na tom, co bude takto napájeno.
Když to bude čistě ohmická zátěž (např. rychlovarná konvice),  výkon bude poloviční.
Když to bude spínaný zdroj s bohatě dimenzovaným vstupním kondenzátorem, bude výkon stejný.
Když to bude žárovka, bude to něco mezi - hodnota 0,7 není špatný odhad.

Jaroslav Kusal:
Citace: Fuk Tomáš  27.01.2014, 20:04

Když to bude žárovka, bude to něco mezi - hodnota 0,7 není špatný odhad.


On někdo uváděl přesně 0.707, jako násobek neusměrněného výkonu, což se používá k výpočtu efektivního proudu a napětí z napětí a proudu špičkového, čili to zřejmě nemyslel jako odhad, ale jako přesnou hodnotu. Podle mne to ale s tímhle nemá nic společného. A opravdu se jednalo o usměrněný výkon na žárovce, bez spínaného zdroje a kondenzátoru.

Jiří Schwarz:
Zkuste si vzít časový úsek 20ms, což odpovídá při síťové frekvenci 50Hz jedné periodě a činnou odporovou lineární zátěž.
Polovina periody (jedna půlperioda) je dioda "otevřená",  prochází přes ní proud a pokud budeme uvažovat o odst velkém napětí, abychom mohli úbytek napětí na diodě zanedbat, je výkon stejný, tedy 100%
Druhá polovina periody je  dioda "uzavřená",  proud neprochází a výkon je tedy nulový.
Z toho už by mělo být "vidět" a šlo by to matematicky dokázat, že průměrný výkon je 50%.

Žárovka je sice zátěž "odporová",  ale silně nelineární, ten odhad 70% (0,7) může pro nějakou žárovku platit pro jinou to může být o trochu jinak. Tam se to nedá tak přesně vyčíslit na 0,707... (což "polovina odmocniny 2" nebo převrácená hodnota odmocniny 2)

Fuk Tomáš:
Pro běžnou žárovku na 230 V to bude blízko 0,6 a světla pak dá asi 30%.

Navigace

[0] Index zpráv