Co dále s vyhláškou 50/78? Nic, prostě skončila?

<< < (7/8) > >>

Oldřich Morávek:
Dál už stačí jen dodat

Zákon č. 40/2009 Sb.,  trestní zákoník

 Část první
Obecná část
Hlava II: Trestní odpovědnost
Díl 2: Zavinění

§ 16 Nedbalost

(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel
a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.
(2) Trestný čin je spáchán z hrubé nedbalosti, jestliže přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem.

David Hruda:
Citace: Jaroslav Bobek  13.11.2013, 22:17

... Ale vidíte,  že to jde i bez vzdělání v oboru. Věděl jsem to už dávno...

Asi neumím číst... ??

Milan Hudec:
Jå to pochopil, že kdo nemá 6letitého haranta, může pracovat jen pod nějakou (dance)

Jan Franěk:
Citace: Jaroslav Bobek  13.11.2013, 22:17

Ale vidíte,  že to jde i bez vzdělání v oboru. Věděl jsem to už dávno protože jsem taky dělal garanta, ale po pěti letech jsem byl vyskrtnuty. Ovšem, jak jsem psal praxe musela být prokazatelna.


TAk pro ty pomalejší ještě jednou  (wall)

Citace: Jan Franěk  13.11.2013, 16:28


Jakmile však držitel takového živnostenského oprávnění hodlá vykonávat činnosti na technických zařízeních, jež svými parametry odpovídají určení vyhrazených technických zařízení (například pro elektrická zařízení podle vyhlášky č. 73/2010 Sb.),  musí požádat o prověření odborné způsobilosti a o vydání oprávnění TIČR.


To znamená,  že pouhé vlastnictví ŽL, nikoho neopravňuje k vykonávání činnosti na VTZ (vyhrazená technická zařízení) K tomu je, krom jiného, zapotřebí - platná vyhláška 50 a oprávnění od odborného dozoru TIČR.
Jinak řečeno, jakákoliv praxe je vám na prd, pokud nemáte vzdělání v oboru, posvěcené TIČRem. Pro tyto je vlastněný ŽL, jen pouhým cárem papíru.

Pokud to si to někdo vykládá jinak, tak

Citace: Oldřich Morávek  13.11.2013, 20:26

Dál už stačí jen dodat

Zákon č. 40/2009 Sb.,  trestní zákoník

 ..........  atd.



Citace: Jaroslav Bobek  13.11.2013, 22:17

Ale vidíte,  že to jde i bez vzdělání v oboru. Věděl jsem to už dávno protože jsem taky dělal garanta, ale po pěti letech jsem byl vyskrtnuty. Ovšem, jak jsem psal praxe musela být prokazatelna.


Jak by napomáhání a navádění k porušování platné legislativy hodnotil soud, se můžeme jen domnívat.


Citace: Jaroslav Bobek  29.10.2013, 23:25

Jen mě zarazí, proč jste to s garantem neudělal už dřív. Po pěti letech prokazatelné prace na ZL, kde se nestane nic závažného, garant odpadá. A tím pádem se to bere, ze dotyčný je jako by vystudovaný v oboru elektro a již se může školit v  § 5 a víš, klidně i na RT.


ASi bych toto tvrzení vyhlásil žbleptem roku 2013. Kdo se přidá?

Tomáš Žabka:
Celkem zajímavá diskuze, jak už tu bylo několikrát řečeno. Oprávnění vydává TIČR bez něho je ŽL k ničemů, tedy pokud se nic nestane, a nebo někoho nenaštvete a on na vás nepošle kontrolu, která bude chtít vidět oprávnění, aby vás "vyštípal" ze stavby, .
Zkuste váš dotaz "oprávnění bez nutnosti ukončení technického vzdělání" odeslat na TIČR celkem by mě zajímala odpověď. Dotaz se adresuje na epodatelna@ticr.cz .

Nedávno jsem řešil u nás ve firmě něco podobného vedoucí IT oddělení chtěl přijmout nového člověka, který dobře rozuměl počítačům a pohyboval se v problematice dosti dlouho, ale neměl ukončené technické vzdělání, měl pouze gympl, zeptal se mě jak to u něho bude s vyhláškou 50, protože počítač je vyhrazené elektrické zařízení a tedy práce "uvnitř" je práce na EZ. Protože jsem věděl o této diskuzi zavolal jsem na TIČR, tam mě odkázaly na zaslání dotazu na epoda.... . Vedoucí IT tedy napsal dotaz a přišla následující odpověď

"Pracovník se musí řídit interním nařízením. Toto je v kompetenci vedení společnosti. Pokud, ale bude tento pracovník rozebírat a opravovat počítač pod napětím, tak je nutné mít vyhlášku 50 nejlépe §6. O nižším paragrafu rozhoduje společnost."

Po pravě je to trochu šalamounské, ale u nás všichni IT mají 50 §6 tím pádem, i když si PC zapomenou vytáhnout ze zdi je to jejich problém. Je to sice trochu jiný případ, ale pro info se to hodí.

Takže pokud vám TIČR vystaví oprávnění na vaši živnost, máte vyhráno.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana