Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč je v zásuvkách napětí 280V ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je v zásuvkách napětí 280V ?  (Přečteno 14356 krát)
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.02.2006, 20:58 »

Proč se v jeho síti v domě nachází napětí 280V místo běžných 230V. údajně se nejedná jen o špičku ale setrvalý stav a to ve všeh zásuvkách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 25.02.2006, 22:57 »

Vážený pane,
to je dotaz, jakoby jsem se já zeptal vašeho kamárada, proč mi nejede auto.
Ať si pozve elektrikáře nebo přidá více údajů (druh sítě, schéma zapojení, napětí na vstupu do domu ap).
Nemá špatný voltmetr? Při uváděném napětí by mu již "odešly" všechny spotřebiče a žárovky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.02.2006, 23:20 »

Taky mi je to hodně divné půjčil jsem mu svůj voltmetr a napětí bylo údajně kolem 275 V .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.02.2006, 23:24 »

Změřte to sám, kdo ví jak to měří a nebo odečítá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.02.2006, 23:57 »

pravda, neměl jsem zatím čas sveřil jsem mu proto svůj voltmetr pro jistotu, a doporučil mu elektrikáře, jen mě napadlo navrhnout toto téma do diskuze, jelikož s nižším napětím jsem se setkal ať už s vadnými spoji aj. neduhy ale vyšší napětí, napadají mě hrozné myšlenky ohledně 3f motorů a zbloudilého napětí ale po důkladném rozboru je to technicky nemožné ? jen jsem chtěl vědět zda vy nemáte s něčím podobnou zkušenost.. jinak trakční vedení poblíž prý není :-) jinak všem děkuji a pokud vás nic nenapadne tak tu diskuzi smažte nemá opodstatnění

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #5 kdy: 26.02.2006, 09:47 »

Pokud je v zásuvkách skutečně 280V místo 230V, rozhodně to není normální stav.


Možných příčin je několik. Chtělo by to ovšem další upřesnění.


Položím několik otázek :


Jde o např. samostatný RD, nebo o byt v bytovém domě?


Má postižené místo samostatnou přípojku nebo je tam společný elektroměrový rozvaděč?


Je místo připojené jednofázově nebo třífázově?


Je těch 280V všude v instalaci nebo jen někde?


Zřejmě se neobejdete bez návštěvy odborníka, místo elektrikáře s vadaskou bych spíše doporučoval revizního technika, ten by měl být vybaven všemi potřebnými přístroji...


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.02.2006, 12:12 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) p. Hasala, s kamarádem se uvidím až zítra ale některá fakta vím, jedná se o RD který má samostatný rozvaděč, připojení je třífázové, ptal jsem se ho zda těch 280V naměřil opravdu všude a jmenoval mi všechny pokoje.. jinak dům není osamocen je to taková osada domů ... no nevím nějak se stím netrapte požádal mě abych vám to předal a já tak učinil beztak ho budu muset dokopat do toho odborníka . všem moc děkuji !

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 26.02.2006, 13:36 »

Protože zdroje (trafa 110/22kV a 22/0,4 kV) to nemohou dělat, napadá mě jen jedna možnost. Co když to dělá uměle posunutý střed 3f soustavy, kdy máte přerušený nulový vodič a nestejnoměrně zatíženou soustavu ? Jaké je napětí v ostatních fázích ? Ty pokoje mohou mít fázi společnou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.02.2006, 13:39 »

Jak staré jsou rozvody v osadě, nedělá to i sousedům? Když byly u nás staré rozvody, tak se stalo, že se před přípojkou urval střední vodič na sloupě, žárovky svítily jak halogeny, odešlo trafo v televizi a v radiobudíku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 26.02.2006, 14:54 »

Pokud nebudu počítat s tím, že je chyba na měřícím přístroji, tak se přikláním k p. Doležalovi a na 95% bude závada na vodiči PEN. Pokud ano, je to velice vážná závada  ohrožující připojené spotřebiče ale hlavně bezpečnost osob.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #10 kdy: 26.02.2006, 15:14 »

Pokud dojde u třífázové přípojky k porušení přívodního N (PEN) vodiče, vytvoří se tzv. "falešná nula". Napětí na jednotlivých fázích proti "nule" se potom vektorově sčítá, v závislosti na zatížení jednotlivých fází. Čím je fáze zatíženější, tím víc klesá napětí proti "N". Zároveň ale stoupá napětí na ostatních fázích. V praxi potom může nastat situace, že v zásuvkách 230V je třeba 300V. Je to velmi nebezpečné hlavně pro elektroniku a spotřebiče s menším příkonem, větší spotřebiče to většinou přežijí bez poškození.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.02.2006, 15:24 »

to p. Doležal - střed lze posunout i když se používá zapojení do hvězdy ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 26.02.2006, 15:40 »

To Dluhý:
 1. Pokud hovoříte o Y u motoru, tak ten si vytvoří svou umělou nulu symetricky díky svým symetrickým vinutím a tím pádem stejným zátěžím, protože N nemá připojené.   

2. Pokud hovoříte o Y u všeobecné instalace při přerušeném N (PEN) tak tam symetrie nemusí být, samozřejmě při různých fázových zátěžích. 
 

V obou případech je sdružené napětí 400V. Jen v 2.případě jaksi nemáme "zastabilizovaný" uzel a protože se zatížení všelijak mění, nazval bych ho "plovoucím".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 26.02.2006, 15:56 »

Děkuji za objasnění, myslel jsem o všeobecné instalaci do Y, každopádně u symetrickeho motoru to nastat nemuze. napeti na vsech fazich jsou konstantni. v pripade preruseni nuly by  nemel namerit nic, leda by se prerusila uz pred motorem a ten by ji vytvarel v podstate umele, pak by to byl mekkej zdroj a napeti by tam bylo urcite nizsi nez 240V . Diky vsem

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 26.02.2006, 17:10 »

To: Dluhý
Pánové zde hovoří o přerušeném N nebo PEN.
Samozřejmě někde v síti, ne u konkrétní zásuvky.
Pokud je přerušen N nebo PEN například v elektroměrovém rozvaděči,
tak všechny zapnuté jednofázové  spotřebiče,  pokud jsou rozložené do všech tří fází,
si vytvářejí právě ten plovoucí střed, (který středem vlastně není) a posouvá se právě podle zatížení
v jednotlivých fázích.
Pro představu, pokud by při této situaci(přerušeného N nebo PEN) došlo ke zkratu např. L1 na N tak
jistič nevypne a v ostatních zásuvkách napojených na L2 a L3  bude napětí 400V.
Jen bych také rád doplnil, že tento stav je velice nebezpečný a vyžaduje okamžité prověření a opravu.
Ať si neprodleně pozve rev. technika.
Opravdu hrozí nejen zničení spotřebičů, ale hlavně úraz el. proudem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 26.02.2006, 17:19 »

už jsem si všechny možné situace rozkreslil, a snad i pochopil . kdysi jsem snad i o podobném případu četl . zítra to vyřídím i kamarádovy. díky všem !

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 26.02.2006, 18:08 »

Už jen na dokreslení, protože to mohou číst i elektrikáři-čekatelé: 
 Vezměte pane Dluhý silný karton nebo překližku a vyřízněte z ní rovnostranný trojúhelník o dělce strany 40 cm, představuje 400V sdružených. Na dva vrcholy dejte 10dkg a na jeden 20 dkg. Snažte se najít zkusmo těžiště trojúhelníka špičkou hřebíku opřeného zespodu. Pak si odměřte vzdálenost těžiště od vrcholů. To přestavuje zhroucená fázová napětí. 
Připojený N(PEN) by byl ten hřebík "fest" přilepený na střed trojúhelníka hlavičkou, zatlučený do prkénka, pak se trojúhelník nepřevrátí ani při nesouměrné zátěži a fázová napětí jsou korektní. 
Odborníci mi prominou, pro ně ten nezajímavý a samozřejmý příklad.  
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Dluhý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 26.02.2006, 18:18 »

zajímavé p. Doležal :-) tohle by mě nikdy nenapadlo použít jako názornou pomůcku . Díky !

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.