Je modrý vodič ve flexošňůře zapojený vlevo správně?

<< < (7/7)

Jan Franěk:
Pozice vodiče L v zásuvkách, byla  velmi důležítá především v sítích TN-C. Hlavně když se v tom "šťoural" kde kdo a používaly se hodně i spotřebiče "samodomo" . Vzpomeňme třeba na travní sekačky z motorů ždímaček a dětských kočárků.  (zle)

V "moderních" instalacích TN-S, je z hlediska ochrany, důležitý především vodič PE. Proto většina kolegů nevidí ani tak problém v záměně vodičů L a N, kteřé patří mezi pracovní vodiče, jako v přeznačování vodičů PE, nebo jejich využívání jako pracovního vodiče. To občas potkávám v koupelnách, kdy dokáží někteří takyelektrikář i, pro impulz k sepnutí ventilátorů s časovou funkcí, využít vodičů PE.
Je ovšem pravdou, že záměna N ,  za L, může být i nebezpečná. Viz napříjklad obvody za UPS. Právě to řeším na jedné z instalací. Jako montéři si budeme muset dávat čím dál tím větší pozor, na to kam saháme. Takové připojení vodiče na svorkovnici N, kterého se normálně nemusíte bát, může najednou skončit pěknou "klepandou".  ;D

Jiří Šotola:
.. Ano, potvrzuji nestandardní napěťovou soustavu za UPS.

Kromě starších typů UPS, které měly N "průchozí",  mají všechny UPS výstupní vodič N pracovní; N před UPS nesmí být spojen s vodičem N' za UPS, jinak dojde k poruše napájení a případně i poruše UPS.

Starší typy UPS s průchozím N mají větší ztráty, ale stále se vyrábí pro klienty, kteří mají stávající rozvody bez možnosti snadné úpravy rozvodů na "TN-S".

Malé typy off-line UPS, určené především pro zapojení na zásuvky a především pro výpočetní techniku, dokonce mají v režimu z baterií na výstupu oba vodiče pod napětím (místo L a N je tam L a L' a mezi nimi cca 230Vac). Výrobci těchto UPS záměrně dávají fázi na opačnou stranu, pro režim ze sítě, aby revizní technik při nestandardním použití UPS zjistil: "Aha, tady něco nehraje!?",  aby se tím (kromě instrukcí v manuálu) daly omezit případné maléry při výpadku a přepnutí na soustavu L a L' ..

Závěr: V souladu s tím co už jste v diskuzi naznačili, vzhledem k neudržitelnému rozvoji techniky i v oblasti zdrojů energie a její akumulace a distribuce, se jeví systém jediného způsobu polohování a značení vodičů (modrý/hnědý ..) jako neudržitelný. Vývoj techniky vyžaduje i vývoj ve způsobu řešení a zabezpečení elektrických rozvodů.

Jiří Schwarz:
Citace: Jiří Šotola  21.08.2013, 15:30

...Malé typy off-line UPS, určené především pro zapojení na zásuvky a především pro výpočetní techniku, dokonce mají v režimu z baterií na výstupu oba vodiče pod napětím (místo L a N je tam L a L' a mezi nimi cca 230Vac). Výrobci těchto UPS záměrně dávají fázi na opačnou stranu, pro režim ze sítě, aby revizní technik při nestandardním použití UPS zjistil: "Aha, tady něco nehraje!?",  aby se tím (kromě instrukcí v manuálu) daly omezit případné maléry při výpadku a přepnutí na soustavu L a L' ..
...

Vidím to "trochu z jiného úhlu"
1)
- menší UPS mají výstup měniče izolovaný od země. Můžeme to považovat za Ochranné opatření:elektrické oddělení podle ČSN 33 2000-47-41, ed.2, pro napájení jednoho spotřebiče to není problém, pro více spotřebičů platí jistá pravidla pro propojení neživých částí
- pokud potřebujeme napájet něco, co má neživou část spojenou se zemí, máme z toho síť IT
- síť TN má požadavky na uzemnění, které by nebylo jednoduché splnit
- "musíme věřit",  že pro stav druhé poruchy bude UPS tak přetížena, že elektronická pojistka sníží výkon nebo měnič úplně vypne. Ale zpravidla nemám odvahu toto "testovat"
2)
- opravdu jsou vstupní a výstupní vodiče zapojenu v UPS "křížem"?
- já jsem se spíše setkal s tím, že přívodní kabel k UPS je zapojen tak, že "očekává L vpravo jako v jiných zemích používající stejné provedení zásuvky s kolíkem"

Jiří Šotola:
.. Ano, zapojení "křížem" je aktuální stav například pro konkrétní off-line UPS Schrack USID se zásuvkami IEC, která je určena především pro napájení kancelářské a domácí elektroniky. Jeden klient nám dokonce volal, at´si to přijedeme spravit :-)
Z opravy nebylo nic, když se dozvěděl, že po přepnutí do režimu z baterií stejně bude mít na výstupu něco zcela jiného, než potřebuje.
Nestandardní potřebu vyřešila on-line UPS.

Off-line UPS mají v sobě ochrany které spolehlivě odpojí výstup i při sebemenším přetížení. Bohužel to ale znamená, že na rodíl od on-line UPS (+cca 100%/0,5sec.) nemají možnost jakéhokoliv přetížení, což by se pro většinu typů zátěží hodilo.

Tomáš Medek:
Špatně zapojené pohyblivé kabely mají dokonce i On-Line a i průmyslové UPS.
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=32826#p32826
Ovšem na svorkách plošných spojů i konektorech je to správně, je tam i správné označení F a N, problém je jen v kabelu, kde na svorce označené N je hnědý vodič a na svorce F je modrý vodič.
Dokonce k tomu prodávají i takové šílenosti:
https://www.secomp.cz/kabel-sitovy-pro-vystup-ups-iec320-c14-cee-7-3-f-0-3m-cerny_d13024.html
Na to už přešel už i pan drátěnka, že je to nebezpečná blbost a není to elektrikář:
https://www.youtube.com/watch?v=y4rTSy4yEwM
Nezbývá než koncovku na vadné šňůře ustřihnout a opravit to.
I na jedné čerpací stanici pohonných hmot jsem se tím také setkal, v příloze.
Evidentně to nikdy nikdo nerevidoval při výpadku sítě a běhu na UPS. Instalatéři UPS raději odpojili všude uzemnění aby jim nepadli chrániče, když dali fázi na nulový můstek (zle) a udělali z toho IT.
Jestli je to schválně tak ať si to řeší TIČR, já to už odmítám řešit a opravovat. Ale když jsem zapojoval UPS v nemocnici tak technik z TIČRu právně toto kontroloval jestli je nulák skutečným nulákem a ne jen modrým vodičem. Musel jsem tam mít jeden nulový můstek a na ten byly připojeny oba nuláky od pohyblivých kabelů UPS a to na těch dnešních UPS jde do zkratu.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana