Je modrý vodič ve flexošňůře zapojený vlevo správně?

(1/7) > >>

Zdeněk Kühnel:


setkal jsem se  s tzv. flexošńůrou zapojenou do spotřebiče třídy ochrany č.1.
 Chtěl jsem se zeptat, zda je v pořádku dle ČSN, když modrá barva jednožílového vodiče šńůry je zapojena na levém kolíku zástrčky (v zásuvce fáze) a hnědá na druhém.

Miroslav Revús:
Nie je to nič zvláštne, takmer všetky spotrebiče pre domácnosť majú takúto šnúru, najmä tie, ktoré nie sú vyrobené v Česku alebo na Slovensku.

V sieti TN-S je na modrý vodič nazerané ako na vodič pracovný, ktorý vedie pracovný prúd a je tým pádom nebezpečný. Dôležité je, aby bol ochranný vodič - žlto/zelený - zapojený na dutinke šnúry a mal priame prepojenie na kolík zásuvky.

Tomáš Žabka:
Nejsem si s cela jist, ale domnívám se, že pokud je prodlužovací přívod osazen koncovkou EU 230V 3pol (M F) tak aspoň v čechách je jednoznačně řečeno kde je fáze L a kde N a norma jasně udává vyhrazené barvy pro L a pro N.

Pokud by po mě někdo chtěl zlegalizovat (revidovat) takto prohozené barvy u mě by neuspěl a domnívám se, že kolegové elektrikáři toto potvrdí.

Pokud se to prodává jako výrobek je to podmět pro českou obchodní inspekci, protože takovíto výrobek není v souladu s českou normou.

Lukáš Rotrekl:
Dle jakého článku jaké normy není takovÝto (i když ani toto není spisovné) výrobek schopen bezpečného provozu?

Jiří Schwarz:
Naprosto běžně jsou tak udělané přívodní šňůry u spotřebičů z dovozu

Jsou v evropě státy, které mají zásuvky s kolíkem jako my, ale opačně zapojené, fázi vpravo. A asi jsou pro výrobce "větším a zajímavějším trhem",  tak to vyrábí podle nich.
Nevím, jestli by se našla síla, která by "zakázala" tohle u nás používat a která by přesvědčila výrobce, aby "pro nás vyrobil naši variantu".

Bylo by to na velkou diskusi jestli může a jak moc vadit, když je u spotřebiče 1 pólové "funkční spínání" a spíná se pak N vodič. (krásnou ukázkou je např. žehlička, kde není jiný vypínač, vypíná se vytažením ze zásuvky a je tam pouze kontakt termostatu jako funkční spínač)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana