Co se stane při záměně primáru a sekundáru u transformátoru?
Zdenek Hejčl:
Jo jo potvrzuji jeden borec před 30 lety připojil přímo na 5V napájení IO napětí 220V....
Dopadlo to a ještě se divil - kutil domácí. ;)
Michal Lužný:
"Dobré" taky bylo přehození primáru a sekundáru u signálkového trafa TAH-2 (mělo stejné svorky, rozlišené jen vylisovanými nápisy). Stalo se to kdysi na údržbě a asi to nebylo ojedinělé - podobnou zkušenost tady kdysi zmiňoval tuším kol. Svejkovský.
Petr M:
To zelený na prvních fotkách je dvojitá proudově kompenzovaná tlumivka. Funguje vastně jako trafo, jenom je jedno vinutí v sérii s L a druhý s N. Pro síťový napětí nemá efekt, ale rušení se přenáší indukční vazbou z jednoho drátu na druhý tak, ay se vyrušilo... U spínaných zdrojů je to podmínka nutná, aby vyská frekvence nelezla ven a rušení ze sítě dovnit. Doplňuje se i o kondíky před a o kondíky za (obvykle keramika), který ty rozdílový složy dokážou pěkně pochytat... Jinak v boji s kapacitně vázaným rušením je ta součástka prostě bezkonkurenční .
Co se týká prohození primáru a sekundáru, tak to je něco,čemu je lepší se vyhnout. Sekundár má menší impedanci, takže skrz něj poteče vyšší proud. Ať se to dobe počítá, trafo 240 na 24V, proud vinutím desetinásobný, výkon vinutí 100x vyšší, něž na co je konstruován. Do toho se přesytí jádro a výkon, který nepojme, se mění na teplo. Na sekundáru je zatím 10x vyšší napětí (2.4kV), než na co je stavěná izolace mezi vrstvama drátu, Navíc ještě tepelně namáhaná mimo specifikaci výrobce... Probití a mezizávitový zkrat bývá jenom otázka času a pak následuje dalí nárůt výkonu... Pokud máte rád adrenalinový sporty a nemáte pud sebezáchovy, směle do toho. Ideálně s čínským trafem, který je z šizenýho materiálu a jede nad doraz.
Václav Třetí:
Transformátork y na kontrolku 24V 2W z Elektropřístro je Modřany existovaly na různá primární napětí, ono ho nebylo potřeba ani otočit, stačilo přehlídnout primární napětí a hned bylo o legraci postaráno, dělaly se s převody 42/24V, 48/24V, 110/24V, 120/24V, 220/24V, 380/24V, 220/12V a 220/9V. Starší kusy měly skutečně u primárních svorek pouze písmeno P a napětí se muselo zjistit ze "štítku". Kusy z posledního období výroby už byly označené lépe a měly i u primárních svorek označené napětí.
Jiří Schwarz:
Ještě existuje jedna možnost.
Přestavte si oddělovací trafo, které má poměr vinutí 1:1. Ale není to přesně 1:1, to trafo někdo navrhnul tak, aby při cca 80% maximálního výkonu bylo výstupní napětí stejné jako vstupní.
Takže při menším zatížení máme na S větší napětí než na P.
Konkrétně napětí v síti 240V (proti tomu je problém protestovat) a napětí na S 250 - 252V.
Mohu trafo zapojit "obráceně", prohodit P a S, aby mi to místo zvyšování snižovalo napětí o těch 4 - 5%. Funkčně je to jasné, ale zachovám bezpečnost?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana