Co způsobilo zničení napájecích zdrojů a příp. jak?
Jiří Špalek:
V době mezi zapnutím mikrovlnky a přetažením všech vývodů rozvaděče přízemí na nové místo (cca 4hodiny) došlo ke zničení všech zdrojů a mikrovlnky, neodešla zářivka ani úsporka. Jediný reagující jistič byl od mikrovlnky 16A/1/B . Ve zdrojích vydržely varistory (275V) odešly transformátory . Z důvodu postupné rekonstrukce je instalace jaká je. Při přesunu rozvaděče přízemí na trvalé místo jsem musel odpojit kotelnu i patro, ale jelikož je dům používaný, připojil jsem oba CYKY 5Cx4 na CYKY 4Bx2,5 provizorně natažený z garáže a nutné světelné obvody přízemí jsem připojil přes prodlužovák také z garáže. Přepojování probíhalo bez napětí, pouze světelné okruhy přízemí jsem připojoval pod napětím.
Popis instalace: Rozvaděč garáž - připojený z elektroměrovéh o CYKY 4Bx10 25A/3/B
Rozvaděč fotovoltaika - do garáže 5Cx6 (odjištěný, vypnutelný)
Rozvaděč přízemí - připojený z garáže CYKY 5Cx6 (nevypnutelný)
Rozvaděč kotelna - připojený z přízemí CYKY 5Cx4 (nevypnutelný)
Rozvaděč patro - připojený z přízemí CYKY 5Cx4 (nevypnutelný)
nevypnutelný = neodjištěný přívod
Spotřebiče (připojené): mrazák, lednice, mikrovlnka, regulace pro topení (vč. čerpadel), zdroje pro 3 notebooky a switch, + několik svítidel (zářivka, úsporky, 300W halogen)
David Hruda:
váš popis působí trochu záhadně- mě jako první napadne chyba v připojení N a následná destrukce zdrojů.
Jiří Schwarz:
Varistor 275V - že by to bylo 275V efektivních? To už by na mnohá trafa, vinutá "nadoraz" mohlo stačit...
On se ten varistor nemůže při 275V "natvrdo otevřít" protože když bude v síti 235V ef. mení se tam okamžité napětí mezi + - 325V!
Světla jste přepojoval "pod napětím"?
Já vím, že někdy je to problém, ale je to ta nejhorší cesta do průšvihu. Ono totiž u více fázových okruhů (rozvodů) stačí trochu jiný postup odpojování nebo připojování a je to!
Vypnout - přepojit - překontrolovat - přeměřit a až pak zkusit zapnout.
Radim Strycharski:
Průrazné napětí u varistorů začíná obvykle někde od 400 V.
Antonín Vaněk:
Mi to tak připadá, jak by se vám podařilo prohodit mezi sebou fázi s nulákem. Nedávno se nám stalo něco podobného a podařilo se nám v přítmí prohodit modrý s černým. Modrý byl v tom kabelu hodně tmavý :-\ a přehlédli jsme to.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana