Jaká ochranná opatření u zásuvek používá Francie?

<< < (5/5)

Václav Třetí:

to kol. Škopek:

Díky za foto, to jsou pěkné kousky a pěkně staré, ty budou vyrobené tak před 80 až 90 léty. Také tady mám pár podobných kousků ve sběratelském koutku. Škoda, že autor fotografií nevyfotil ty vidlice každou z jiné strany, možná by se tam našly nějaké další identifikační označení nebo homologace. Mám tady jednu podobnou vidlici, která má dokonce na sobě značku VDE.

Jiří Kubík:
A do těch zásuvek šly po omítce dva opředené vodiče, které se navlékaly na příchytky zatlučené do
omítky. Konce měly ze skla, nebo z porcelánu.

Zdenek Hejčl:
To Václav Třetí :
Těch zásuvek v přízemí bylo asi 5. Ano byly tam už i nové po úpravách instalace. Pravda je, že dům je z tohoto období a dokonce i originál stahovačka se závažím.
V patře jsou také i původní vypínače bakelitové otočné.

Václav Třetí:
Citace: Zdenek Hejčl  09.03.2013, 16:58

To Václav Třetí :
Těch zásuvek v přízemí bylo asi 5. Ano byly tam už i nové po úpravách instalace. Pravda je, že dům je z tohoto období a dokonce i originál stahovačka se závažím.
V patře jsou také i původní vypínače bakelitové otočné.



Originální stahovačka se závažím je nádherná věc a zaslouží si zgenerálkovat. Funguje daleko lépe než ty dnešní se spirálovou šňůrou a prapodivným pružinovým systémem, který obvykle nestačí na udržení váhy stínidla a pak se musí systém zablokovat nahoře regulačním šroubem, takže zase nejde stahovat. U velkého počtu těch starých šlo závaží otevřít a přidat nebo ubrat množství olověných broků a vyvážit tak skoro každé stínidlo po výměně.

mopra:
Vo Francuzsku dvojdierkové zásuvky bez ochr kolíka nájdete aj dnes bežne ešte vo výstavbe z cca 70tych rokov. kolík by bol zbytočný v inštaláciách nie je ochranný vodič . bežne iba v kuchyni a kupeni pračka myčka a pod pospojené s medenými vodovodnými rozvodmi ktoré su potom na päte domu uzemnené.
Distribúcia 230/400 je vo Francúzsku bežne TT s centrálnym chráničoističo m 500mA a nastavením prúdu v troch stupňoch podla zmluvy z EDF napr 15/30/45A. Byty pripojené väčšinou jednofázovo .Nové obytné budovy sa ešte robia v TT kancelárie a pod už často v TN vlastne TN som videl vždy len keď trafo s rozvodňou bolo v rámci budovy.V tej TT prívodné káble z trafostanice bežne 4D niekde na spodku budovy zemnič pre TT
(domáci si z el chem korózie nič nerobia zemniace vodiče sú medené z nejakej tvrdej medi kludne to pripoje priamo kcca 1m pozink tyčke zatlčenej do zeme. ostatne na mnohých miestach má meď kratšiu životnosť hlavne na juhu) zemnič ide k prvému rozvádzaču na skúš. svorku a potom sa buď pokračuje káblom 5C alebo ide zemnič po všetkých rozvádzačoch a pri každom je ekvipot. svorkovnica a dopojenie rozvádzača CYA zž. vývody k spotrebitelom potom už 3/5C kablom. neutrálny vodič sa vypína vo všetkých istiacich prístrojoch aj v poist. odpínačoch (vodivé vložky) dokonca aj v skriniach s nožovkami-majú preň prepojovacie platničky. Pozerá sa naň ako na pracovný vodič pod napetím. A s francuzskych pristrojov známe  fáza v zásuvkách v pravo fázový vodič bežne červený ešte aj v novo drátovaných rozvádzačoch sme mali fázy bežne červená hnedá čierna. Podobné inštalácie vzhladom k histórii najdete určite v celej Afrike a kuse blízkeho východu.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana