Akú kompaktnú žiarivku zvoliť do obývačky?
Roman Paholík:
Zaujímalo by ma, či existujú nejaké kompaktné žiarivky, ktoré svietivosťou nahradia 100-120 W žiarovku, majú teplé svetlo a súčasne sa rozsvietia hneď na 100 percent, alebo aspoň v čo najkratšom čase. Zatiaľ mám skúsenosti, že žiarivky s teplým svetlom potrebujú tak 30 až 60 sekúnd, kým sa rozsvietia úplne, a žiarivky so studeným bielym svetlom sa rozsvietia prakticky okamžite, aspoň subjektívne to tak vyzerá. Skúšal som guľaté Philips Globe 20 a 23 W, ktoré svietia pekne aj dobre vyzerajú, ale trvá im to dlho, kým sa rozsvietia. Potom sú rôzne špirály, ktoré majú svetlo studené, ale svietia okamžite, napríklad nedávno som si kúpil nejakú značky ELRO, 32 W. Svieti výborne ale bielo, a je špirálová, čo trochu oslepuje. Najlepšie by bolo, keby existovala nejaká guľová, teplá, 20-30 W, ktorá sa rozsvieti okamžite. Poradí niekto?
Martin Hroudný:
V oblasti úsporných žárovek jsem pololaik, ale jedno vím jistě.
Úsporka, co se rozsvítí okamžitě, tak nemá v principu a ani nebude mít, moc dlouhou životnost.
Pokud se úsporka "žhaví" postupně, tak to svědčí o tom, že si výrobce nějak pohrál s postupným náběhem zatížení a snažil se tedy nějak napomoci její delší životnosti. Pro úsporky s velmi dlouhou životností (jak spínací tak celkovou), je postupný náběh intezity osvětlení právě typický.
Úsporku s výkonem nad 20W doporučuji koupit v podobě Circoluxu ("svítící kolo"). I když je dražší. V běžných typových řadách se sice úsporky dělají od 7W až do 23W, ale ty vysokovýkonné (od 17W výše) moc dlouho nevydrží. Pajšl je totiž až na drobnosti pořád stejný, je jedno, zda to je 7W nebo 23W... takže když je to 23W, tak to pracuje zkrátka přesdoraz, bez rezerv.
Pokud 23W běžnou úsporku ještě navíc narvete do lustru (kde se bude více zahřívat, protože se nebude moct dobře chladit), tak velmi brzo odejde. Odejde několikanásobn ě rychleji, než kdybyste tam dal třebas jen 11W.
Jestli bazírujete na rychlosti náběhu a příjemnosti světla, a chcete vysoký svítívý výkon, tak si kupte halogenovou žárovku. Vyrábějí se i v podobě klasické žárovky s paticí E27. Ušetří sice jen 30% oproti normální žárovce, ale pro tak vysoké svítivé výkony je problém něco vybrat, aby to vydrželo a zároveň moc nestálo. Halogenky jsou až 116W, tj. nahradí 150W žárovku, což odpovídá úsporce 30-37W.
Roman Paholík:
Tak to s tou životnosťou závislou na rýchlosti nábehu som nevedel, asi na tom niečo bude pravda. Potom bude pre mňa asi najlepšie zohnať si nejakú lacnú s nízkou životnosťou, ktorá nabehne skôr ako tie drahšie s vyššou životnosťou :) A ja som si doteraz myslel, že čím drahšia, tým skôr nabehne.
Halogénové žiarovky sú pre mňa neprijateľné, lebo 100 a viac wattov na osvetlenie jednej izby sa mi zdá priveľa.
Milan Hudec:
Denní úspora je hodnota jedné levné cigarety
Roman Paholík:
Citace: Milan Hudec 13.02.2013, 14:33
Denní úspora je hodnota jedné levné cigarety
Akým spôsobom ste prišli na túto hodnotu?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana