Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Existuje nějaká náhrada za vysokotlaké rtuťové výbojky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje nějaká náhrada za vysokotlaké rtuťové výbojky?  (Přečteno 5564 krát)
Miroslav Liška
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 16.01.2013, 14:15 »

Pro osvětlení části technologie používáme svítidla s rtuťovými výbojkami Osram HQL 125 W. Jedním z důvodů je provoz bez startovacího zařízení jen s klasickou tlumivkou. Ukončením výroby rtuťových a posléze i sodíkových výbojek je jedinou možností použití metelhalogenid ových výbojek. Bohužel jsem nenašel alternativu pro příkon 125 W a nižší. Hledám dál, kontaktoval jsem výrobce svítidla, ale možná už jste podobný problém někdo řešil.

http://www.stropni-svitidla.eu/tinymanager/files/4-erp_tim_prezentace_2010-01-18.pdf
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.01.2013, 17:31 »

Metalhalogenid se vyrábí v různých příkonech, v E 27 dělá Osram 70, 150...W
Pak připadají v úvahu směsové výbojky, pokud by se jednalo o spektrum, nebude to ono, ale nepotřebují ani tlumivku. Použití metalhalog. znamená výměnu svítidel, nebo minimálně předřadníků, bude-li to raálné.
Zaznamenáno
Miroslav Liška
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 23.01.2013, 12:07 »

Díky za reakci. Máte pravdu, že metalhlogenido vé výbojky se vyrábí v různých příkonech, ale téměř vždy vyžadují elektronický předřadník. Přímou náhradu za rtuťové jsem našel jen pro 200, nebo 400 W. směsové výbojky mají malou účinnost ty nepřichází v úvahu. Pro již nainstalovaná svítidla se předzásobíme púvodními HQL, nebo HPL-N. U nových instalací prozatím nevidím jednoduché a cenově dostupné řešení.
    Zaráží mě, že odborná veřejnost ukončení výroby vysoktlakých rtuťových výbojek nevěnuje takovou pozornost jako svéhočasu žárovkám, protože osvětlení těžkých provozů (energetika, chemie apod.) kde teplota okolí může přesáhnout 50°C se bez zvýšených nákladů neobejde. Cenové navýšení, podle zatím dostupných informací, se může pohybovat od 1500 - 2500 Kč na svítidlo.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 23.01.2013, 13:36 »

Když zavoláte výrobci (prodejci)výbojek, určitě poradí !
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.01.2013, 18:03 »

Řešíme podobný problém, RVLX je RVLX, nic ze současné nabídky nových výbojek ji nenahradí buď spektrem, cenou, nebo životností.
Že se o jejich konci moc nemluví bude tím, že tam, kde byly nejvíce vidět už je dávno vytlačily sodíky a metalhalogenid y.
Vypadá to, že předzásobení je nejlevnější a nejschůdnější cesta...
Zaznamenáno
Miroslav Liška
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.01.2013, 09:53 »

Když zavoláte výrobci (prodejci)výbojek, určitě poradí !
Pane Šohajdo, nesdílím váš optimismus. Podle vyjádření výrobce zatím neexistuje odpovídající náhrada.  Pláč
Diskuzi jsem otevřel doufaje, že šikovný český elektrikář nalezl nějaké řešení.  Mrknutí
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 25.01.2013, 11:01 »

Pane Šohajdo, nesdílím váš optimismus. Podle vyjádření výrobce zatím neexistuje odpovídající náhrada.  Pláč
Diskuzi jsem otevřel doufaje, že šikovný český elektrikář nalezl nějaké řešení.  Mrknutí


Já jsem několikrát už uspěl u výrobců (jejich dielerů) s náhradou niž nevyrábějící se ! tanecek
Nechci někoho chválit, ale OSRAM,Philips......a pod... Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Liška
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 28.01.2013, 13:58 »

Já jsem několikrát už uspěl u výrobců (jejich dielerů) s náhradou niž nevyrábějící se ! tanecek
Nechci někoho chválit, ale OSRAM,Philips......a pod... Mrknutí
Já klidně pochválím  Mrknutí s OSRAMem jsem měl dloouhý rozhovor, bohužel, jak jsem už psal ... NIC.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.