Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak přepínat fáze zásuvek pro spotřebiče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak přepínat fáze zásuvek pro spotřebiče?  (Přečteno 54705 krát)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 29.12.2012, 16:39 »


viem, že vám ide o čo najlepšie ekonomické využitie FVE, ale v tom prípade mám otázku prečo ste plánovali  FVE používať primárne na ohrev vody? Veď výsledná účinnosť je tu cca 12% pričom pri slnečných kolektoroch od 40-90% (v závislosti od typu kolektoru a ročnej doby). Takéto použitie je ekonomický nezmysel. Ohrev vody sa dá pri rovnakom výkone ako FVE poriešiť podstatne lacnejšie.

Myslím, že ekonomickým přínosem FVE nikdy neměl být ohřev TUV ale "zelený bonus". Teď se řeší, jak ještě co nejvíc využít to co FVE vyrobí. Pokud se nepletu, tak poslední ceny než došlo ke snížení byly:

cca 1Kč za vyrobenou kWh která odteče ode mne do sítě
cca 12Kč "zelený bonus" za každou vyrobenou kWh z FVE

takže proč prodávat kWh za 1Kč do sítě, když místo toho ji mohu spotřebovat a nezaplatit cca 2,4 - 5Kč (podle sazby) za kWh odebranou ze sítě. Ale jak jsem psal v minulém příspěvku musí se spotřebovat účelně, aby pak nebylo ekonomicky výhodnější tu kWh za tu 1Kč prodat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 29.12.2012, 16:41 »

Jak jsem již psal v dotazu, pro začátek mi stačí plně manuální řešen
Nemůžu se zbavit pocitu, že manuální řešení povede k tomu, že po pár týdnech hraní si s tím to sklouzne k tomu, že to bude zapojeno tak aby to bylo funkční a nikdo nemusel nic řešit....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
raj
« Odpověď #20 kdy: 29.12.2012, 16:51 »

Nevím co máte za střídač, každopádně většina má nějaký programovateln ý výstup.
Dodávám - li do sítě více než je příkon bojleru, tak jej jednoduše automaticky stykačem zapnu.
Případný noční tarif jej samozřejmě zapne taky.

Pračku a myčku bych v první etapě neřešil.
Hotovo.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 29.12.2012, 17:05 »

Jak jsem již psal v dotazu, pro začátek mi stačí plně manuální řešení, 
Tak to je asi ten môj prípad. Ale naozaj by ste si museli natiahnúť ešte jeden rozvod na tú manuálnu obsluhu. Do zásuvky s FVE(ostrov=poloostrov) zapojím to čo kedy uznám za vhodné, práčku, myčku bojler, chladničku a veci podobné. Ističov 16A a okruhov si urobím až do hodnoty cca 4KW, teda 4000W/230V=17A to znamená jeden okruh. Ak som to dobre počítal v tejto predsilvestrov skej situácii. No a tých zásuviek na tom jednom ističi môžete mať až 11. Nabarvite si ich na, ako chcete, alebo si ich namontujte do miestnosti, kde vám nikto neznalý nepôjde alebo aj pôjde podľa Vášho uváženia. A je to ! Je to to najmenšie zlo, dobro, ktorého sa môžete bez obáv dopustiť. Tak do toho, nech to máte do Nového roku hotové. Stačí vám aj predlžovačka. Manuálne riešenie, ako vyšité.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Novák42
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 29.12.2012, 18:23 »

Nevím co máte za střídač, každopádně většina má nějaký programovateln ý výstup.
Dodávám - li do sítě více než je příkon bojleru, tak jej jednoduše automaticky stykačem zapnu.
Případný noční tarif jej samozřejmě zapne taky.

Pračku a myčku bych v první etapě neřešil.
Hotovo.

Spínání bojleru neřeším, ten bude spínán automaticky podle aktuálního výkonu a v potřebném čase.
Hledám zařízení, které by bylo vhodné právě na přepnutí např. pračky z fáze 1 na fázi 2, kde vím, že mám přebytek výkonu.
Našel jsem například přepínač OEZ MSK-001-1X2 nebo Socomec COMO C, ale nevím, zda je to správná cesta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #23 kdy: 29.12.2012, 19:01 »

Myslím, že ekonomickým přínosem FVE nikdy neměl být ohřev TUV ale "zelený bonus". Teď se řeší, jak ještě co nejvíc využít to co FVE vyrobí. Pokud se nepletu, tak poslední ceny než došlo ke snížení byly:

cca 1Kč za vyrobenou kWh která odteče ode mne do sítě
cca 12Kč "zelený bonus" za každou vyrobenou kWh z FVE

takže proč prodávat kWh za 1Kč do sítě, když místo toho ji mohu spotřebovat a nezaplatit cca 2,4 - 5Kč (podle sazby) za kWh odebranou ze sítě. Ale jak jsem psal v minulém příspěvku musí se spotřebovat účelně, aby pak nebylo ekonomicky výhodnější tu kWh za tu 1Kč prodat...




Lukáši, cenu kterou sem našel je ale podstatně nižší,
6.284,.kč za 1MWh, zelený bonus 5.734,.kč za 1MWh
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 29.12.2012, 19:03 »

Je to možné, toto jsou ceny které si pamatuju z doby asi před dvěma lety. Od té doby nějak nesleduju, resp. jsem neměl nějak důvod sledovat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
raj
« Odpověď #25 kdy: 29.12.2012, 20:27 »

Spínání bojleru neřeším, ten bude spínán automaticky podle aktuálního výkonu a v potřebném čase.
Hledám zařízení, které by bylo vhodné právě na přepnutí např. pračky z fáze 1 na fázi 2, kde vím, že mám přebytek výkonu.
A víte to jistě, že máte přebytek výkonu?
Vybrané přepínače asi chodit budou, zvláště pokud použijete 3 polohový a prostřední poloha bude nezapojena, ale Vy se uchodíte taky.
Nevím nevím ...
Mám FVE na střeše teprve půl roku a bohatě mi stačí, že mi zastavila elektroměr.
Přebytek výkonu ve dne akumuluji v penězích za zelený bonus, večer si elektřinu holt zaplatím (ze zeleného bonusu přes den),  nula od nuly pojde, jsem spokojen a návratnost mi vychází na 4 roky ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #26 kdy: 29.12.2012, 20:41 »

TO : Michal Novák42
Tak ten přepínač OEZ MSK-001-1X2, nemá středovou polohu, a navíc má pro kategorii užití AC1, pouze 10A. To je největší proud, který může spínat. Čili nelze použít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 29.12.2012, 20:44 »

A víte to jistě, že máte přebytek výkonu?
Vybrané přepínače asi chodit budou, zvláště pokud použijete 3 polohový a prostřední poloha bude nezapojena, ale Vy se uchodíte taky.
Nevím nevím ...
Mám FVE na střeše teprve půl roku a bohatě mi stačí, že mi zastavila elektroměr.
Přebytek výkonu ve dne akumuluji v penězích za zelený bonus, večer si elektřinu holt zaplatím (ze zeleného bonusu přes den),  nula od nuly pojde, jsem spokojen a návratnost mi vychází na 4 roky ....


Možná až se budete za půl roku nudit, tak vám to taky přestane stačit Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
raj
« Odpověď #28 kdy: 29.12.2012, 21:55 »

Možná až se budete za půl roku nudit ... Smích
Tak to mi v mém režimu zrychleného odpisu nehrozí ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 29.12.2012, 22:09 »

OMLOUVÁM SE .  blboune

Střídač připojený k síti TN nemůže být současně IT !
O síti jsem se zmínil já.

Špatně jsem pochopil původní příspěvek, myslel jsem, že tazatel chce jisté zásuvky (spotřebiče) odpojit od sítě energetiky a připojovat "pouze" na výstup FVE
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 29.12.2012, 22:22 »

O síti jsem se zmínil já.

Špatně jsem pochopil původní příspěvek, myslel jsem, že tazatel chce jisté zásuvky (spotřebiče) odpojit od sítě energetiky a připojovat "pouze" na výstup FVE
Tento hybrid mám já. Ale je to čiste manuálna obsluha. Kde zapojujem spotrebič podľa vlastného uváženia buď do zásuvky energetickej alebo do zásuvky z meniča FVE. Nikdy sa v zásuvke nemôžu vyskytnúť obe siete. Zásuvky sú napojené každá na svoj zdroj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 29.12.2012, 23:08 »

Na střeše rodinného domu s 3f rozvodem (3x25 A) máme nově instalovánu FVE s maximálním výkonem 4 kW s 1f střídačem v režimu zeleného bonusu. Snažíme se o maximální využití výkonu elektrárny, s tím, že hlavním spotřebičem je el. bojler, u kterého jsme schopni zajistit automatické zapnutí podle výkonu FVE nebo v určeném čase.
Vzhledem k tomu, že bojler má omezenou kapacitu a příkon 2 kW, tak bychom rádi připojili na stejnou fázi i další spotřebiče, typicky takové, které vyžadují obsluhu (pračka, myčka, trouba...). Zároveň bychom však rádi zachovali možnost mít je na různých fázích, aby bylo možné příkon rozdělit, jak je to nyní.
Moje představa byla taková, že se do instalace přidá přepínač, který zajistí připojení vhodné fáze do vybrané zásuvky. Spotřebič tedy bude běžně připojen na fázi 1, ale bude možné ho ručním přepnutím připojit na fázi 2. Počítám s tím, že by při přenutí došlo ke krátkému výpadku.
Samozřejmě vím, že existují "inteligentní" regulátory, které měří výkony/příkony a podle toho spínají zásuvky, ale pro náš případ mi přijdou nevhodné.

Dejte si na "potřebná" místa třeba barevně odlišenou zásuvku, která bude na fázi s FVE. Když bude slunečno tak pračku (myčku, jiného kuchyňského žrouta) zapojíte do odpovídající zásuvky. Večer nebo v zimě... ho budete zapojovat do "obyčejné" zásuvky.

Trošku si ale myslím, že můžete spotřebiče nechat na fázi s FVE připojené v podstatě celé léto (boiler bude nahřátý přes den, ostatní spotřebiče bez boileru by vám ta 1f asi utáhla). V zimě budete naopak rád, pokud FVE dodá dostatek energie pro nahřátí boileru (i když asi většinou ani nedosáhne těch potřebných 2kW...).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tibor Hanko
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #32 kdy: 29.12.2012, 23:18 »

Neviem či ručnou reguláciou dosiahnete požadovaný efekt. Ale myslím si, že určite nie. Aj keby ste celý deň sedeli pri FVE a prepínali to, tak to neprepnete vždy načas podľa aktuálneho výkonu FVE. Ja viem, veď ak už ten výkon nebude dostatočný, tak sa v podstate nič nedeje keď zostane spotrebič prepnutý na fázu FVE, ale to máte naozaj jednoduchšie vytipované spotrebiče na tú fázu zapojiť priamo a neriešiť prepínanie (nehľadiac na váš čas pri tom strávený, ktorý ste mohli radšej venovať rodine alebo sebe)
Základ je sem napísať ceny, ktoré máte zmluvne dojednané z energetikou - teda nákup a predaj vrátane zeleného bonusu. A či ten rozdiel vôbec stojí za to (za vynaloženú námahu a investície okolo toho).
Súhlasím s názorom Zdenka Rajmonta.

Mne to pripadá tak, že chcete šetriť nech to stojí čokoľvek... Úsměv
Niekedy, paradoxne, ušetríte viac keď nebudete robiť nič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

projekty, revízie, termovízia
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 30.12.2012, 01:09 »

A není lepší za draho prodat a za levno koupi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 30.12.2012, 09:11 »

A není lepší za draho prodat a za levno koupi?

Ach jo, spousta lidí umí psát, ale málokdo už číst...

Přímý výkup
V případě, že se rozhodnete pro Přímý prodej, veškerou vyrobenou elektřinu prodáváte distributorovi, který je povinen ji od vás odebrat, a to za cenu, platnou v době připojení FVE do sítě (v roce 2012 je cena stanovena na 6,16 Kč/kW),  ke které se připočítává tzv. „inflační doložka“,  která je stanovena na 2 – 4 % ročně.

Zelený bonus
Zelený bonus je příplatek k tržní ceně elektřiny. Prodá-li výrobce elektřinu za smluvenou tržní cenu distributorovi el. energie (PRE, EON, ČEZ) nebo vyrobenou elektřinu sám spotřebuje, má právo navíc inkasovat od provozovatele přenosové nebo regionální distribuční soustavy na základě předloženého výkazu zelené bonusy. Výše zeleného bonusu je pro každý druh OZE každoročně upravována a zveřejněna v cenovém rozhodnutí ERÚ. V současné době je platné cenové rozhodnutí č. 7/2011.

Zelený bonus ve výši 5,08 Kč/kW dostanete na veškerou Vámi vyrobenou elektrickou energii. Tuto můžete buď sami celou spotřebovat, nebo nespotřebované přebytky volně prodat distributorovi el. energie (PRE, EON, ČEZ),  kdy nad rámec Zeleného bonusu obdržíte smluvenou tržní cenu cca 0,65 Kč/kW. Tato částka je přičtena k zelenému bonusu. Není zde přitom stanovena hranice, kolik energie musíte sami spotřebovat a kolik ji můžete prodat distributorovi .

Kolik obdržíte, pokud el. energii sami spotřebujete?
Při vlastní spotřebě el. energie z Vaší střešní FVE tedy získáte 5,08 Kč/kW Zelený bonus + ušetříte cca 4,40 Kč/kW za nákup el. energie od lokálního distributora, takže v konečném výsledku při vlastní spotřebě el. energie získáváte cca 9,48 Kč/kW.

Kolik obdržíte, když nespotřebovaný přebytek el. energie dodáte do sítě?
Pokud nespotřebujete el. energii, kterou vyrobí Vaše FVE, tak obdržíte za a) Zelený bonus 5,08 Kč/kW za to, ze jste el. energii vyrobili a za b) nespotřebovaný přebytek, který dodáte do el. sítě, prodáde za smluvenou tržní cenu cca 0,65 Kč/kW, takže v konečném výsledku za nespotřebovaný přebytek, který dodáte do sítě získáváte cca 5,73 Kč/kW.

Nejefektivnějš í tedy je, když si co nejvíce Vámi vyrobené el. energie sami spotřebujete a získáte tak cca 9,48 Kč/kW, oproti tomu, když nespotřebovaný přebytek Vami vyrobené el. energie dodáte do sítě, kdy získáváte pouze cca 5,73 Kč/kW!


Tady jen v předposledním odstavci chybí věta o tom, že při vlastní spotřebě v režimu "Zeleného bonusu" nezaplatí spotřebovanou energii dle své sazby tedy cca 2,5-5Kč/kWh, čímž je výnos kolem  9,50Kč/kWh závislý právě na sazbě odběru. Je to první popis co mě našel google, Možná bude ještě někde nějaký jasnější...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
raj
« Odpověď #35 kdy: 30.12.2012, 09:36 »

Nejefektivnější tedy je, když si co nejvíce Vámi vyrobené el. energie sami spotřebujete a získáte tak cca 9,48 Kč/kW, oproti tomu, když nespotřebovaný přebytek Vami vyrobené el. energie dodáte do sítě,  kdy získáváte pouze cca 5,73 Kč/kW![/i]
Škleb
- Jenže vám najdenou přijde faktura od ČEZu za spotřebovanou elektřinu Vámi vyrobenou ze sluníčka (protože tu do "hlášení" musíte dopočítat - cca 0,4Kč/kWh)
- Dále platíte ČEZu cca 0,1Kč z každé vyrobené kWh za administrativní úkony ...
a zelený bonus najednou  už  není "bůro" ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Ako kontrolovať chod čerpadla?
 Exisuje levné zařízení pro dálkové elektrické ovládání domovních dveří?
 Jaký je rozdíl mezi PIR s relem a tyristorem?
 Jak správně zapojit vypínač na šňůře?
  Jak se odborne nazyva takovy spinac ktery se zamyka na fabkovy zamek?
 Existuje na trhu stmívač s možností ovládání dálkovým ovládáním TV?
 Dá se ovládat vypínač na dálku?
 Co připojit ke světlu s detektorem pohybu aby zhasínalo postupně?
 Jake pouzit s vetsi citlivosti PIR cidlo nad garaz?
 Nemáte někdo popis nastavování stmívače svítidel STEINEL?
 Dajú sa zapojiť dve pohybové čidla, aby ovládali jedno svetlo?
 Jak ovládat topné rohože v celém domě?
 Jakou zvolit zásuvku a spínač na dálkové ovládání?
 Existuje diaľkovo ovládaný spínač do exteriéru pre osvetlenie záhrady?
 Jak ovládat střešní okna Velux?
 Kde koupit bezdratový ovladač venkovního svítidla?
 Jak spínat svítidlo 100W/230V malým napětím?
 Jak nejlepe pripojit ovladani zaluzii bez systemove instalace?
 Jaký je originalní jistič/spouštěč pro cirkularku HOP70?
 Jak dálkově ovládát akumulační kamna?
 Jak zapojit ovládání relé aby horní část spínala a spodní vypínala osvětlení?
 Jak ovládat dálkově LED svítidla pod linkou?
 Jak nezávisle ovládat jedním tlačítkem dvě světla?
 Jak ovládat ručně světlo s pohybovým senzorem?
 Jaký použít spínač řízení pro ventilátor v koupelně?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.