Jak regulovat otáčky vrtačky externě?

(1/7) > >>

David 0213:
Mám medomet na ruční pohon a udělal jsem si na něj pohon z vrtačky.
A teď bych chtěl regulovat její otáčky externě na nějakém postranním panelu.
Vrtačka má standartní regulaci podle zmáčknutí je i rychlost.
Potřeboval bych tzv. samostatný chod (spustím a jede) popř. přidám rychlost.
Je potřeba demontovat regulaci na vrtačce a namontovat externí regulaci?
zkoušel jsem potenciometr ale v něm po stisknutí spouště na vrtačce nějak jiskřilo a praskalo
byl původně ve vysavači.

Jiří Schwarz:
Pro regulaci vrtačky se používá regulátor s tyristorem.
V podstatě je pak vrtačka napájeno DC zdrojem (jednocestně usměrněné napětí ze sítě) a využívá se napětí, které se indukuje ve vinutí ke "stabilizaci" otáček.

- není příliš vhodné pro dlouhodobější využití, protože účinnost ventilátory klesá výrazně více, než ztrátový výkon vrtačky a vrtačka je tepelně přetížena
- motor není konstruován primárně pro DC napájení, každý uhlík se opotřebovává jinak, u některých typů dochází DC magnetizací ke zhoršení magnetických vlastností a tím klesá výkon, zhoršuje se účinnost,...

raj:
Citace: Jiří Schwarz  07.12.2012, 22:14

- motor není konstruován primárně pro DC napájení,  každý uhlík se opotřebovává jinak, u některých typů dochází DC magnetizací ke zhoršení magnetických vlastností a tím klesá výkon, zhoršuje se účinnost,...

Právě naopak.
Budeme-li napájet univerzální stroj stejnosměrným proudem, odpadají v magnetickém obvodu ztráty hysterezní a vířivými proudy.
Zkuste napájet starší vysavač bez regulace přes "grätz" a stane se z něho stíhačka ...

Jiří Schwarz:
Citace: Zdenek Rajmont  07.12.2012, 23:00

...
Zkuste napájet starší vysavač bez regulace přes "grätz" a stane se z něho stíhačka ...

On pak klesne "odpor" (impedance),  protože se neprojeví indukčnost cívek a je tam "všechno trochu jinak"...

Jiří Kubík:
Pokud používáte vrtačku na síťové napětí 230V, tak se už dlouho
používají triakové regulátory, které "regulují" obě půlvlny st. napětí
od 0 do max. otáček.
Zapojení je to velice jednoduché a zvládne ho téměř každý radioamatér.
Obraťte se na nějakého ve vašem okolí.
Jedno provedení přikládám na ukázku.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana