Co když zapojím vyšší hodnotu jističe (pojistky), než byla doposud?

(1/2) > >>

Miroslav Minařík:
Sbírám všechny možné následky k velmi časté chybě, kterou pak hasiči nazývají poruchou nebo závadanou na elektroinstala ci. Ve skutečnosti jde o vědomý čin, protože taková lama neví:


Co když zapojím vyšší hodnotu jističe (pojistky),  než byla doposud?



Zkusme si popsat do detailu co se v daném obvodu stane.

Miroslav Minařík:
Například:
Stará instalace v hliníku. Uživatel chtěl mít na jednom zásuvkovém obvodu tři olejové radiátory. Původní 16A jistič vyměnil za 25A, protože tři radiátory po 2000W jsou pro 16A omezení málo. Následek byl takový, že se nejdříve vyjiskřil špatný spoj v krabici, kterou mírně teplem deformoval. Ten spoj odhalil a dotáhl. Pak se mu v rozvaděči roztavily vodiče ve svazku nad jističi (ze stejného důvodu) a mezifázový zkrat mu zhasnul dům.
Po té přivolal pomoc a jistič svedl na neznámého elektrikáře.

Miroslav Minařík:

Napadá vás jiné nebezpečí, než tavení izolace vodičů?

Jaroslav Borovec:

Psal jsem to v jiném vláknu, ale u zde platí u starých instalací v hliníku a nulováním to, že ...

Katastrofa
nastává, pokud se takto přeruší zeleno/žlutý vodič (v tomto případě nadproudem),  který tvoří v dvoužilové instalaci druhou polovinu obvodu. V takovém případě se objeví nebezpečné napětí na spotřebičích, které maji kovový plášť za běžného stavu spojený se zemí zelenožlutým vodičem.

Jiří Schwarz:
Když se prorazí izolace u spotřebiče třídy I na neživou část (třeba když vyhnije díra do topné spirály v pračce),  měl by zareagovat magnetický obvod v jističi, udělat CVAK a do 0,4 vteřiny by to mělo být odpojené.
Když dám silnější jistič, může se stát, že magnetická spoušť nezareaguje, pár vteřin potrvá, než zareaguje tepelná spoušť a těch pár vteřin, po které může být na "kostře" nebezpečné napětí, může rozhodovat o přežití toho, kdo opřen o spotřebič stiskl tlačítko ON.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana