Jak vyřešit přepínání napájení ze sítě a měniče?
Pavel Rous:
TO: Miros Jan
Pouzil jsem puvodne relé RY2-2CO-230VAC s objimkou na DIN listu (maji ho v GESu ) a dopadlo to jak jsem popisoval. Ale AC3 to nema to je pravda.
A vy myslíte, že s uvedeným Finder rada 66 by sel prepinac realizovat jen s jedním relé, nebo radeji se dvemi?
Jaká presne cast solarniho systemu vas zajima?
Jiří Schwarz:
Citace: Pavel Rous 17.08.2012, 00:08
...
A vy myslíte, že s uvedeným Finder rada 66 by sel prepinac realizovat jen s jedním relé, nebo radeji se dvemi?
...
Pár poznámek:
- u AC proudu teoreticky zhasíná oblouk 100x za vteřinu (při 50Hz), ale nesmíme zapomenout na to, že ionozovaný vzduch kolem kontaktů podpoří snažší zapálení oblouku znovu.
- pokud je relé určeno ke spínání napětí AC 230V, ještě to neznamená, že je vhodné pro přepínání více sítí s takovým napětím
- něco jiného je stykač, který má delší dráhu, větší vzdálenosti mezi kontakty a vzhledem ke konstrukci zpravidla 2 kontakty v sérii a něco úplně jiného je relé, kde je v okamžiku rozepnutí jednoho kontaktu minimální vzdálenost od druhého kontaktu
- ne každému relé bych věřil, že je vhodné pro spínání obou pólů (L i N) pomocí kontaktů, které mají uvnitř relé minimální vzdálenost, právě oblouk vytažený na jednom kontaktu může "přeskočit" na sousední "svazek" pokud je vzdálenost svazků kontaktů minimální a není mezi nimi přepážka (ve stykačích zpravidla je)
Na obrázku máte relé (od solidního výrobce), relé, které může spínat 250V, 5A
Vzdálenost mezi sousedními svazky kontaktů je menší než 3mm. Ale škoda, že se mi nepodařilo "sebrat" jedno vadné, kde pravděpodobně došlo k oblouku, který se přenesl mezi sousední svazky a "proskočil" tak oblouk mezi L a N, předjištění C4A... Vypálená díra, upálené kontakty...
Václav 3:
Kol. Schwarz vám napsal ve svém obsáhlém příspěvku zhruba to, co jsem chtěl napsat já, za což mu (poklona) , ušetřil mi spoustu práce. Jak jsem již napsal ve svých minulých příspěvcích, použijte čtyři samostaná jednopólová relé a vytvořte ovládací elektronikou při přepínání mezeru, raději delší.
Kol. Miroš vám sem již dal jakýsi typ na vhodné relé, já přidám další, možná ještě o trochu vhodnější, se kterým mám velmi dobré vlastní zkušenosti. Jedná se o jednopólové spínací relé OMRON G4A-1A-PE. Relé je vhodné pro induktivní zátěž a spínaný výkon do 5000VA při 250V. Výrobce ho vyrábí s cívkami pro 5, 12 a 24V DC. Příkon cívky je 0,96W (80mA při 12V), což je docela úsporné a protože budou v provozu pouze dvě dohromady, nemělo by to příliš zatěžovat váš solární zdroj. Výrobce ve svém datasheetu uvádí spoustu dalších užitečných informací. Výrobce toto relé dodává ještě v provedení, kdy jsou vývody kontaktů vyvedeny nejen do desky spojů, ale ještě na opačnou stranu pouzdra na dva konektory typu Fast-on 6,35mm. Toto provedení má označení G4A-1A-E a v ostatních parametrech se neliší od předchozího typu.
Miroš Jan:
TO : Pavel Rous
Použil bych dvě relé. Jedno na fázový vodič,(řekněme L1), druhé na N vodič. Kontakty bych zdvojil.
Psal jste, že vám vypadly jističe až po jistič před elektroměrem. Takže jak to máte, je to ostrov nebo ne?
Stran toho zapojení, by mě to zajímalo celé.
Pavel Rous:
Citace: Miroš Jan 17.08.2012, 10:20
Psal jste, že vám vypadly jističe až po jistič před elektroměrem. Takže jak to máte, je to ostrov nebo ne?
No takový poloostrov ;)
Část zařízení (o kterých jsem psal) je trvale napájena ze solárního systému.
Část zařízení (karma, rychlovarné konvice, žehličky, bojler a podobně) je napájena (zatím) z klasické rozvodné sítě.
No a minimálně lednice bych chtěl mít možnost napájet z obojího.
Jističe byly samozřejmě z rozvodné sítě čezu.
V současnosti (léto) klesla spotřeba čezu na cca 2/5 původní
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana