Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Co když chránič 4pol přestane převádět N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co když chránič 4pol přestane převádět N?  (Přečteno 29616 krát)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 29.08.2012, 17:34 »

A výrobce ? Jsou takové výrobky, u kterých to dělá každý 5 kus!
Pokud dáte kvalitní výrobek, tam je malá šance na poruchu ... tanecek

Ono je to vlastně jedno čí je to výrobek. V době padělků, plagiátů a výroby v kterékoli zemi, kde je to finančně výhodnější, je to nakonec stejné. Napříč obory je běžné, že se výrobek dělá v jedné továrně a liší se jen cenou a nápisy. S postupující "optimalizací nákladů" budou nakonec výrobky kvalitativně porovnatelné. Jestliže říkáte že jsou výrobky, u kterých to dělá každý 5 kus, je něco špatně, protože jsou legálně na trhu a dovolím si tvrdit, že je to nebezpečné. U hromosvodů jsme papežštější než papež, ale místo, kde porucha jediného, trvale zatěžovaného kontaktu, může znamenat průšvih je tolerováno a hájeno.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Smékal
*
Offline Offline



Neberme vše až příliš vážně :-)


« Odpověď #19 kdy: 29.08.2012, 18:10 »

Stane se to, že žárovky budou svítit krásně bíle a vše co je zapnuto velmi rychle  "sfajruje" :-)  Ledničky, televize, počítače, videa atd.  Není o co stát, vyjde to draho.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Mašek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 29.08.2012, 20:16 »

co chránič noark?ja nepíšu že se mi to s tím chráničem stalo,ale muj elektrikář,který mi dělal rozvody,a ja mu stím pomahal(ale jen hrubé práce) :)a tahal z něj rozumy mi říkal že by se to stát teoreticky mohlo.říkal že předejít by se tomu dalo 4 xchránič-z toho 3x2pol na každou fázi zvlášť a na motor a sporák 1x4 pol,ale to je ranec. a má pravdu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #21 kdy: 29.08.2012, 20:56 »

Ono je to vlastně jedno čí je to výrobek. V době padělků, plagiátů a výroby v kterékoli zemi, kde je to finančně výhodnější, je to nakonec stejné....
 ...U hromosvodů jsme papežštější než papež, ale místo, kde porucha jediného, trvale zatěžovaného kontaktu, může znamenat průšvih je tolerováno a hájeno.  Smutek
Naprostý souhlas, tady je zakopaný pes, a tyto věci bych probíral a rozebíral do detailu na odborných seminářích a školeních. Furt mi nejde do hlavy, že si zde vyměňují názory revizáci, montážníci, projektanti, odborná i laická veřejnost, ale ze zástupců výrobních firem a dozorových orgánů tu žádná odpověď ani názor není.
Ohledně N pólu na chrániči, bych měl pro ostatní prosbu, máte-li opravdu případ vzniklé poruchy na N pólu, tak jej sem prosím dejte i s podklady a důkazy. Pokud ne, tak prosím zbytečně nestrašte ve formě všeobecného technického nebezpečí. Připadá mi to tak, že víte o problému, který může vzniknout a řešíte jej, jako kdyby jste minimálně 2x do týdne vyměňovali vadný chránič s N pólem.
Trochu bych ubral na důslednosti a na sběrny N a PE v provedení děrovaných šroubových sběren bych nejradši založil samostatné vlákno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #22 kdy: 30.08.2012, 06:29 »

S chráničem, kde byl vadný pól N jsem se setkal snad jen jednou, alespoň si jich víc nepamatuji, jednalo se o rozvaděč plný nečistot, kde mohl selhat kterýkoliv kontakt onoho chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #23 kdy: 30.08.2012, 06:48 »

Stane se to, že žárovky budou svítit krásně bíle a vše co je zapnuto velmi rychle  "sfajruje" :-)  Ledničky, televize, počítače, videa atd.  Není o co stát, vyjde to draho.

To ano, ovšem obvykle jen v jedné fázi, té která bude nejméně zatížená, v nejzatíženější fázi bude zase podpětí a žárovky budou svítit jako svíčky, těm se nic nestane, ale motory (např. kompresoru lednice) na této fázi odejdou protože se ani nerozběhnou. Elektronika se spínanými zdroji (počítače, TV  a pod.) z toho  může vyjít docela dobře, mnoho zdrojů tohoto typu je dělaných tak, že by měly pracovat bez obtíží v rozsahu 100 až 270V, plných 400V ovšem nevydrží. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 30.08.2012, 07:17 »

Pane Krýdle, nevím jaké podklady a důkazy požadujete. Pár případů už na tomo portále popsáno bylo a já s tím mám taky svou zkušenost. Nová elektroinstala ce, chránič Moller. Nesepnul kontakt N a odešly dva nové monitory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #25 kdy: 30.08.2012, 12:10 »

Také by jsme mohli diskutovat proč se dává chránič 4+N na jednofázové obvody (jako centrální chránič) ,tam je to velmi nebezpečné ale levné ! Mrknutí
Pokud dáme dvoupólové chrániče na 230V nic se až tak neděje pokud N pól nesepne... tanecek
U třífázových spotřebičů chránič 3+N taky až tak moc  se neděje pokud N pól nesepne....(max. odejde jeden
spotřebič).....nedostane me na jednofázové spotřebiče vyšší napětí....
Zase více chráničů v instalaci na fázové napětí je více peněz do instalace... Nerozhodný

Další je spekulace s chrániči (made in china) které jsou napodobeniny seriozních výrobců.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #26 kdy: 30.08.2012, 13:16 »

Tak si pověste na PEN (N) proti zemi relé třeba na 24V. Jak napětí překročí nějakou hranici, vykopne to přívod a máte po starostech.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #27 kdy: 30.08.2012, 13:46 »

Pane Krýdle, nevím jaké podklady a důkazy požadujete. Pár případů už na tomo portále popsáno bylo a já s tím mám taky svou zkušenost. Nová elektroinstala ce, chránič Moller. Nesepnul kontakt N a odešly dva nové monitory.
Nějak si nerozumíme, já netvrdím, že tato situace nemůže nastat, nebo že někde nenastala. To, že se vám to stalo u renomované značky Moeller musím brát tak, že i mercedes nebo audina taky někdy vysadí. Nicméně jsem chtěl důkaz v tom smyslu, že byl vadný chránič podroben expertize a bylo zkonstatováno, že příčinou poruchy byl nepřevádějící N kontakt. Rozpojení N pólu vám klidně může způsobit příchozí, nebo odchozí volná připojovací třmenová svorka na chrániči. Konečný výsledek bude stejný, ale příčina je úplně někde jinde. Ve vámi uváděném případu bych situaci řešil přes reklamaci na výrobce, nebo alespoň s odborným konstatováním, že jsem na kontaktech naměřil tolika a tolik, nebo nenaměřil nic. Sdělit že chránič nepřeváděl N kontakt bez důkazů není argument odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 30.08.2012, 20:02 »

Sdělit že chránič nepřeváděl N kontakt bez důkazů není argument odborníka.

Tak konkrétně v případě u kterého jsem byl osobně stačilo s chráničem párkrát cvaknout a bylo po závadě. Těžko se taková situace bude dokazovat. Nechápu lidi co obhajují bezpečnost závisející na funkci jednoho mechanického kontaktu, ať už ho vyrábí kdokoli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 31.08.2012, 07:10 »

Přesně tak, jak napsal pan Alin. Stačí například stuhlost mechanismu a na příčinu nemusí přijít ani odborník po rozebrání přístroje. Od té doby již všechny odrazuji od používání centrálních 4p chráničů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #30 kdy: 31.08.2012, 10:34 »

Pánové, já nikde netvrdím, že varianta jednoho 4P chrániče je to nejlepší řešení, a že zmiňovaná situace nikdy nemůže nastat. Samozřejmě se jedná o technický výrobek, a jako každý jiný i tento může selhat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 31.08.2012, 11:02 »

U třífázových spotřebičů chránič 3+N taky až tak moc  se neděje pokud N pól nesepne....(max. odejde jeden
spotřebič).....nedostane me na jednofázové spotřebiče vyšší napětí....

Tohle jsem nepochopil. Proč max. jeden ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.