Které prvky mohou reagovat na čidlo CO2?
Jaromír Klaban:
Citace: PavelFormacek007 23.06.2012, 10:18
Pouze drobnou připomínku. Spustíme u stropu odsávání a tím zvýšíme koncentraci kysličníku uhličitého, protože je těžší než vzduch. Takže bacha na to co kde budete odsávat a měřit.
Ano, CO2 je těžší než vzduch. Dole se ale drží, jen když vzduch necirkuluje. Nejsem vzduchař, ale podle mě stačí, když vzduch alespoň trochu cirkuluje z jakéhokoliv popudu odkudkoliv. Tedy i odsáváním od stropu.
Včera jsem byl po dlouhé době v divadle. Venku horko, uvnitř Dostojevskij. Chlazení nemají, automatiku také ne. Aby tam personál náhodou nevpustili horký vzduch z venku, radši nevětrali. Koncem prvního jednání bylo už v plném hledišti - tedy dole, kde se držel těžší CO2 - nesnesitelně. Člověk, který o koncentraci CO2 nic neví, nebo o tom nepřemýšlí má primární pocit, že je horko. Ale takové dost divné horko. O přestávce jsme hledal komu vysvětlit, že nejde ani tak o teplotu, ale o čerstvý vzduch, tedy s menším obsahem CO2. Zapnuli tedy topení, ale nezapálili kotel. Chytrá česká hlava tak vlastně spustila ventilátory a druhá půlka už se dala snést. I na jevišti starýho Karamazova zabili synové v daleko, daleko větší pohodě!
K původní otázce:
Reagovat na CO2 je důležité. Na čidlo CO2 by měl reagovat ventilátor. Tedy normálně normální člověk pozná, že je vydýchaný vzduch, jde a otevře okno. Pak i CO2, který je těžší než vzduch odkráčí s průvanem. Tam, kde za nás myslí řízené větrání nebo dokonce sám dům s vlastní inteligencí by to tedy měly být ventilátoru dva jeden nasává nový a druhý odsává, aby nevznikl přetlak. Když mezi těmi dvěma bude rekuperační výměník, tak CO2 projde a teplo/chlad z místnosti s odcházejícím vzduchem nezmizí.
Chci tím jenom potvrdit slova Jindřicha Kubece, že větrání podle koncetrace CO2 z pohledu člověka uvnitř a jeho pocitu pohody je opravdu nejdůležitější . A mělo by se s tím počítat již při návrhu jakékoliv dnešní stavby! Tedy i TV studia!
Pavel Formáček:
Samozřejmě nic než souhlas, záleží na tom jak je je vzduchotechnik a pořešena. Ani já nejsem vzduchař, ale zejména co se týká měření, právě z uvedeného důvodu není moc dobrý dát čidlo ke stropu :)
Miroslav Minařík:
Čidlo máme umístěné v úrovni hlavy sedícího člověka.
CO2 zvláště u nás je silně znát.
Kromě tepla, které produkuje v takové malé místnosti deset monitorů a pět strojů udělá i vydýchaný vzduch své. Pokud je hodnota 1200 nepomůže ani čerstvý chlazený vzduch klimatizací.
CO2 způsobuje nesnesitelné chladné dusno.
Stačí vyvětrat je to OK.
Vzduchotechnik a zde není, ale dodatečně potrubí doděláme včetně propojení na Foxtrot.
Miroslav Minařík:
Od té doby se již mnohé změnilo.
Loni jsme přidali ventilátory a potrubí. Dnes přidáváme ještě jeden pomocný axiální ventilátor.
Celý pekelný stroj pracuje spolehlivě. Pokud se koncentrace CO2 zvýší nad nastavenou mez spusti se přisávání čerstvého vzduchu z jiné místnosti a odstávání vydýchaného vzduchu ven. Pokud se dosáhne druhé nastavené hodnoty vzduchotechnik a umlkne.
Pokud se otevřou dveře nebo okna proces výměny se pouze urychlí a proto blokování nema cenu. Ale samozřejmě by to šlo.
Celé řešení navíc ještě zároveň chladí aktivní prvky v racku, tak proudící vzduch využíváme dvakrát.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana