Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
Rozmahel Vladimír:
Nic proti řečené hypotéze o vlhkém sloupci vzduchu, ale jak by tato teorie fungovala např. nad chladicími věžemi elektráren? Teplo a vlhkost tam stoupá celý rok a je to nesrovnatelné s trávníkem hřiště.
Fuk Tomáš:
Tam do toho ovšem ještě vstupuje to, že chladicí věž v plném provozu funguje jako továrna na mraky (nebouřkové). A dovedu si představit, že silný stoupající proud vzduchu ty cizí, bouřkové mraky odhání stranou, čímž tu pravděpodobnos t zásahu kompenzuje.
Rozmahel Vladimír:
Měl jsem na mysli zejména Dukovany. Ty jsou od nás dobře vidět. Pokud je vysoký tlak a žádný vítr, tak pára v komínovém tvaru stoupá svisle nahoru dosti vysoko nad komíny samé. Že by to mělo vliv na šíření ostatní oblačnosti nevím. Každopádně by se na to dalo dívat jako na vysoký svislý vodivý kanál?
Jan Hájek:
Dobrý postřeh, to by mohlo mojí teorii potvrdit nebo vyvrátit. Je tu někdo z blízkosti chladících věží?
Registroval více úderů do věží někdo?
PS: Taky by se nedostatek úderů do věží mohl připisovat původní funkci hromosvodu- vybíječe, ale tak jednoduché to určitě nebude.
Rozmahel Vladimír:
Znám spoustu lidí, kteří tam pracují, nikoho jsem se na tento detail neptal, ale myslím si, že nebude evidován zvýšený počet zásahů. Jednou shořel výstupní transformátor, ale zda to bylo za bouřky to už nevím.
Každopádně vliv na bezprostřední okolí z chladicích věží je ten, že v době nižších teplot a mlhy - jaro a podzim, tam trvale jakoby padá vlhkost. Je to kondenz odpařené vody.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana