Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaký je rozdíl mezi soustavami TN-C a 3+N~50Hz, 220/380V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je rozdíl mezi soustavami TN-C a 3+N~50Hz, 220/380V?  (Přečteno 3559 krát)
Filip FILIP
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.03.2012, 21:37 »

Nejsem si jist, zda se tato dvě označení neshodují, proto se raději ptám.

Pokud se jedná o dva odlišné druhy zapojení proudových soustav, byl by někdo ochoten mi tyto rozdíly vypíchnout?


Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.03.2012, 09:50 »

Nemáte v tom trochu zmatek?
- 220/380V  - fázové napětí (1 fáze proti středu) 220V, sdružené (mezi 2 fázemi) u 3f soustavy 380V, u nás se používalo v minulosti, nyní je používáno napětí 230/400V
- TN-C je síť, kde je vodič PEN, fungující současně jako ochranný (PE) a střední pracovní (N, nulový)
- TN-S  - to je síť, kde je ´již provedeno rozdělené PEN a je veden 2 samostatnými vodiči N a PE
- 3+N je asi blbost, možná by se tak dala označit soustava při ochraně elektrickým oddělení, pokud by to bylo pouze pro jeden spotřebič
- 3+PEN by odpovídalo TN-C, TN-S by se dalo označit jako 3+N+PE
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 03.03.2012, 11:24 »

Označení sítě 3+N by mohlo odpovídat soustavě TT. Ta se na hladině nn nepoužívá už hodně dlouho, s vyjímkou některých drážních sítí a podobně.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 03.03.2012, 15:40 »

Označení sítě 3+N by mohlo odpovídat soustavě TT. Ta se na hladině nn nepoužívá už hodně dlouho, s vyjímkou některých drážních sítí a podobně.
To je otázkou jak síť TT správně popsat. Sice vedeme pouze pracovní vodiče, ale pokud mají spotřebiče nějaké neživé části, spojujeme je s "místní zemí" a běžně to uzemnění označujeme PE (Protective Earth - ochranná zem)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.03.2012, 17:44 »

Pouze bych připoměl, že v některých zemích se při jejím značení sítí zkratka "PE" nepoužívá, takže ono 3+N může znamenat jak TN-C-S, tak TT, tak IT síť.
Zaznamenáno
Filip FILIP
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.03.2012, 23:38 »

Po pečlivém prohlédnutí zmíněné soustavy jsem zjistil, že vaše vysvětlení jsou přesně tak mezi... (-: I za ně jsem vděčný, ale...
Tedy trochu jinak: Celý objekt je opravdu pouze nulován, s výjimkou bleskosvodů, pouze přes HDS. Po velmi pečlivém přezkoumání opravdu objekt není fyzicky pospojen se zemí (ne, vážně ani potrubí, to je v plastu!). TEORETICKY se tedy dá říci, že odpojením nulového vodiče bude objekt vyřazen z provozu. Jakou soustavou jej tedy ale označím?
A mám za to být rád anebo se postarat, aby byl ještě zemněn?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 06.03.2012, 06:37 »

Po pečlivém prohlédnutí zmíněné soustavy jsem zjistil, že vaše vysvětlení jsou přesně tak mezi... (-: I za ně jsem vděčný, ale...
Tedy trochu jinak: Celý objekt je opravdu pouze nulován, s výjimkou bleskosvodů, pouze přes HDS. Po velmi pečlivém přezkoumání opravdu objekt není fyzicky pospojen se zemí (ne, vážně ani potrubí, to je v plastu!). TEORETICKY se tedy dá říci, že odpojením nulového vodiče bude objekt vyřazen z provozu. Jakou soustavou jej tedy ale označím?
A mám za to být rád anebo se postarat, aby byl ještě zemněn?
My víme jak to být má. Ale už nevíme kdo se v tom u vás hrabal a co tam napáchal!
Jestli máte přívod v TN-C, to T v označení sítě vám říká, že je to síť, která je uzemněná u zdroje (u trafačky).

Odpojením "nulového vodiče" se z vás může stát sebevrah nebo vrah! Čemu vlastně vy říkáte "nulový vodič"?

Jako někdo bere ráno léky, vy byste měl ráno dostat studenou sprcu a když to nepomůže, tak pár facek, aby vás nenapadaly pokusy, které mohou ohrozit zdraví nebo život nás nebo osob ve vašem okolí!

"Zkusit v autě demontovat brzdový pedál by mohl jen magor! "Nulový" vodič má víc funkcí, než jen brzdu!"
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.