Moze prudovy chranic nahradit vypinac?
ambient:
Vyzaduje norma jednoznacne pouzitie vypinaca v rozvadzaci?
Ak v podruznom rozvadzaci idu vsetky okruhy cez prud. chranic, moze byt hlavny vypinac tohto podruzneho rozvadzaca vynechany?
Moderátor: Norma nic nevyžaduje. Norma doporučuje.
Jiří Schwarz:
V normách se třeba objevuje informace o tom, že se k vypínání nebo odpojování může použít vypínač, jistič nebo zásuvková spojení (za jistých podmínek, pro nějaké použití)
Je rozdíl mezi odpojením, odepnutím a vypnutím.
Vypínač stejně jako jistič musí být schopen vypnout i zkratový proud.
Zeptejte se výrobce chrániče, jestli dokáže vypnout i zkratový proud. Pokud ANO, je to jiné, než kdyby výrobce řekl NE nebo kdyby se odpovědi vyhýbal.
Podle velikosti a provedení zhášecí komory proudového chrániče bych nečekal stejnou vypínací schopnost jako u vypínače nebo jističe.
Ale norma není "zákon", norma je jen jakýsi souhrn zkušeností a rad.
Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Jiří Schwarz 28.02.2012, 11:07
Podle velikosti a provedení zhášecí komory proudového chrániče bych nečekal stejnou vypínací schopnost jako u vypínače nebo jističe.
Pokud se podívám do katalogu jednoho výrobce, je u FI uveden údaj "Jmenovitý podmíněný zkratový proud 10kA". Tento údaj platí, pokud je mu předřazena pojistka (63-125A gG) nebo jistič se jm. proudem menším, než je jmenovitý proud chrániče. Tuto podmínku může splnit jistič před elektroměrem.
Dalším údajem je "Jmenovitá zapínací a vypínací schopnost". Pro chránič 40A je to 800A. To odpovídá impedanci zhruba 0,4Ohm. Tady je trošku pes zakopaný, často se dostává hl. přívod do rozvodnice pod tuto hodnotu.
Dá se říct, že když při zkratu nepřežije chránič, zachrání to jistič před elektroměrem. Pravděpodobnos t ovšem není veliká.
Jozef BABJAK:
Použitie centrálneho prúdového chrániča ako hlavného vypínača rozvádzača narazí vo chvíli, keď vás omrzia blackouty a rozhodnete sa centrálny chránič decentralizova ť. Čo vám bráni urobiť to naprvýkrát poriadne a v úlohe hlavného vypínača použiť ... chvíľa napätia ... hlavný vypínač, s jedinou presne vyhradenou funkciou, očakávaným správaním, predpísanými parametrami a bez budúcich rizík decentralizačn ých pokusov.
Jirka Š. Svejkovský:
Já používám s výhodou centrální FI 30mA jako (nepovinný) hlavní vypínač u rekreačních chatek. Nežádoucí vypnutí není žádný problém a obvykle je chatka tak daleko od trafa, že poškození zkratem nehrozí. Navíc splní požadavek na centrální FI u dřevostavby.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana