Co znamená termín "dvojitý napájecí systém" u nouzového osvětlení?

<< < (4/5) > >>

Lubomír Jindra:
Pro zajímavost - když jsme v 90. letech prováděli rekonstrukci divadla, byly tam instalované oba systémy - NO s centrálním zdrojem i NO s autonomním zdrojem. Takže to vlastně bylo "dvojité nouzové osvětlení s dvojitým napájecím systémem" :)

Pavel Horský:
U těch "nouzáků" mi jde ještě o toto.......... ........
Tvůrce požární zprávy ve výrobním objektu vymyslel:
         V objektu budou instalovány tlačítka CENTRAL STOP a TOTAL STOP. Central stop vypne kompletně rozvaděč RH, ze kterého je napájeno veškeré osvětlení objektu. Nouzová svítidla chce však napájet z požárního rozvaděče, který bude pod napětím až do vypnutí tlačítkem total stop. Já tvrdím, že nouzáky musí být napojeny z RH, protože by si po slačení Central stopu zaměstnanci rozbili ve tmě hubu, neboť by se tak nouzáky neaktivovaly a stále by vesele nabíjely z požárního rozvaděče. Hasič se majiteli objektu opdvolával na nějakou ČSN. Ať hledám jak hledám, nikde se o jeho řešení nepíše a to jsem prostudoval co jsem mohl.
Co vy na to?

H:
Citace: Pavel Horský  18.02.2012, 15:58

Takže svítidla s vlastní baterií jsou nejvýhodnější?

Na pár školeních jsem slyšel, že snad od 100 (?) nouzáků se už vyplatí centrální systém NO.
I z pohledu údržby, aby nemuseli furt obíhat všechna svítidla.
Taky jedna baterie v centrálním systému pak bude levnější na údržbu a nejspíš bude mít delší životnost než 100 baterií ve svítidlech. Mimochodem, baterie v nouzových svítidlech jsou konstruovány pro 20 st. celsia. Je to vždy ve svítidle dodrženo?

Citace: Pavel Horský  19.02.2012, 10:39

V objektu budou instalovány tlačítka CENTRAL STOP a TOTAL STOP.

Ano, pozůstatek z dřívější normy, kde bylo uvedeno "tlačítko".
V dnešních vydáních je uvedeno "vypínací prvek".
Omlátit zpracovateli PBŘ o hlavu ...

Citace: Pavel Horský  19.02.2012, 10:39

Central stop vypne kompletně rozváděč RH, ze kterého je napájeno veškeré osvětlení objektu. Nouzová svítidla chce však napájet z požárního rozváděče, který bude pod napětím až do vypnutí tlačítkem total stop. Já tvrdím, že nouzáky musí být napojeny z RH, protože by si po slačení Central stopu zaměstnanci rozbili ve tmě hubu, neboť by se tak nouzáky neaktivovaly a stále by vesele nabíjely z požárního rozváděče.

Podívej se na ČSN EN 50172:2005, čl. 5.2
Správně musíš monitorovat výpadek jištění kteréhokoli světeleného obvodu a při jeho výpadku, či při ztrátě napájení normálního osvětlení aktivovat osvětlení nouzové. Čili napájení nouzového osvětlení z požárního rozváděče s aktivací na základě ztráty napětí či výpadku jištění v RH ...  ;)

Jinak požadavek hasiče dává smysl, viz ČSN 73 0848:2010, čl. 4.1.1
Pokud bys vypnul napájení NO v RH, pak už jsou nouzová svítidla napájená jen z jednoho zdroje (z baterie)
Takto by měly svítit nejprve ze sítě (z požárního rozváděče po vypnutí RH) a následně až po vypnutí požárního rozváděče z baterie ...
Budeš ale potřebovat bateriový nouzák, který má samostatný vstup pro jeho aktivaci i při napájení ze sítě ... anebo centrální nouzový systém.

Pavel Horský:
Citace: Jan Hlavatý  19.02.2012, 11:14


Budeš ale potřebovat bateriový nouzák, který má samostatný vstup pro jeho aktivaci i při napájení ze sítě ... anebo centrální nouzový systém.


Aha, no tak to samozřejmě nemám. V objektu je cca 20ks nouzáků bez tohoto vstupu od Trevosu (zářivková svítidla s modulem nouzového osvětlení).

Mirek Vašák:
A není to myšleno tak, že přijedou hasiči vypnou RH a okamžitě se rozsvítí 20 zářívek s nouzovým modulem a k tomu by se rozsvítily směrové šipky k únikovým východům napájené z požárního rozvaděče. Nouzovým modulům se vysvítí baterky, ale směrová světla svítí dál až do vypnutí pořárního rozvaděče. Pro orientaci v prostoru a po uplynutí  45min by to mělo stačit.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana