Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak je možné upravit elektromotor pro různý počet otáček?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je možné upravit elektromotor pro různý počet otáček?  (Přečteno 6466 krát)
Roman Reinisch
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 29.01.2012, 20:36 »

Rád bych se prosím zeptal přítomných odborníků na to zda je složité a pro laika vůbec možné upravit elektromotor pro různý počet otáček rotoru? Jde mi o to zda je doma možné motorově sestrojit si štípačku na dřevo (špalky) a zajímá mě jakým způsobem je elektro-technicky rešeno: vysoký výkon motoru - pomalý pohyb -nízký počet otáček. Konstrukční záležitosti jsou jiná věc.

Štípačky mají většinou obrovský tlak 3 - x tun při výkonu 1,5 KW a více /230V/50Hz.
Je možné využít jakýkoliv elektromotor nebo jen speciálně upravený?
Je nízký počet otáček motoru redukován odporem nebo různým zpřevodováním?
Jakým způsobem je v motoru provedeno to, že motor vyvíjí obrovský tlak (sílu) při nízkých otáčkách?

Formu prosím přehlédněte, nepochybuji však že zasvěcení velmi dobře rozumí tomu na co se ptám.
Zaznamenáno
halik
« Odpověď #1 kdy: 29.01.2012, 21:55 »

Asynchronní motory mají otáčky odvislé od počtu pólů. 2pólový stroj má cca 3000 otáček. 4polový pak 1500, atd. Běžně se však vyskytují pouze 2póly a 4póly, jelikož vícepólové stroje jsou konstrukčně složité. "Pomalý" pohyb je tedy spíše řešen hydraulicky (zubové čerpadlo, atd),  nebo např. šnekovými převody.
Zaznamenáno
iksko
« Odpověď #2 kdy: 29.01.2012, 22:16 »

a co takhle to provést mechanicky? Třeba přes řemenicu, udělat převod do pomala. To bylo jednodušší a nejlevnější.
Zaznamenáno
Roman Reinisch
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 29.01.2012, 22:23 »

a co takhle to provést mechanicky? Třeba přes řemenicu, udělat převod do pomala. To bylo jednodušší a nejlevnější.

Tahle možnost mě taky napadla, zřejmě to bude asi nejjednodušší a taky nejlepší řešení.
V jednoduchosti je krása :-)
Díky
Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 30.01.2012, 08:25 »

Asynchronní motory mají otáčky odvislé od počtu pólů. 2pólový stroj má cca 3000 otáček. 4polový pak 1500, atd.

To co píšete se týká synchronních strojů napájených sítí 50 Hz, asynchronní stroje (proto se tak nazývají) mají počet otáček vždy nižší o tzv. skluz, který představuje rozdíl několika procent, takže asynchronní stroje 2 pólové mají otáčky obvykle okolo 2800n/min a 4 pólové okolo 1400 n/min. To je jejich velmi důležitá základní vlastnost, která zajišťuje jejich vysoký výkon a proto se také používají, synchronní stroje jsou daleko nevýhodnější.

 Dají se ještě sehnat motory 6 a 8 pólové (obvykle určené do nějakého speciálního zařízení) a ty mívají otáčky kolem 900 a 700 za min. I tyto motory mají pro použití ve štípačce obrátky příliš vysoké a je třeba použít nějaký další převod.

Pro mechanický převod do štípačky jsou používané systémy šnekové a šroubové, daleko výhodnější je systém hydraulický, kdy motor žene hydrogenerátor a štípání se provádí hydraulickým pístem.
Zaznamenáno
David Frýba
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 30.01.2012, 08:29 »

Dnes se s úspěchem aplikují na regulaci otáček frekvenční měniče. V malých otáčkách lze parametricky procentně zvýšit rozběhový moment převodovku to však nenahradí.Pro tazatele bude výběr převodovky nejpodstatnějš í úkol pro úspěch.Motor 3f. indukční,který na převodovku půjde napasovat. Že jsem již pár strojů viděl, ale do domamont výroby bych se nepustil.Pokud vynechám hledisko bezpečnostní a zaměřím se na cenu nikdy po nákupu potřebných komponent nenakoupím tak výhodně jako, když si štípačku koupím již vyrobenou s náležitými bezpečnostními prvky.
Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #6 kdy: 30.01.2012, 08:36 »

Ak sa bavíme o štiepačke, kde je pohyb klina zabezpečený závitovou tyčou, resp. obdobným mecahnickým spôsobom, riešením by mohlol byť dvojotáčkový motor v zadpojení YY/D, napr. 1400/2800 min-1. Ničmenej, taký motor je drahý, ťažký, vyšší výkon podáva práve na tých vyšších otáčkach, takže bude musieť byť naddimenzovaný . Rozumne to ovládať, vyriešiť mechanickú aj elektrickú bezpečnosť a vybrať komponenty adektvátne charakteru záťaže a početnosti spínania je úloha pre skutočného profesionála, nie laika - kutila.

(Existujú ešte kužeľové štiepačky - používané najmä pri ťažbe mäkkého dreva a poháňané kardanovým náhonom na traktore, ktoré sa podomácky prerábajú na elektrické, ďalej štiepačky na princípe "rotujúcej sekery" - tie by som kvôli bezpečnosti čitateľov asi radšej ani nemal uvádzať, ale skúste "fastest log splitter" na youtube. Ak uvažujete o niektorej z týchto štiepačie, odporúčam vyfotiť si ruky, aby ste mohli neskôr ukazovať fotky, že aj Vy ste mali voľakedy desať prstov.)


Ak sa bavíme o štiepačke, kde motor poháňa hydraulické čerpadlo a smer pohybu piesta sa rieši prepínaním toku kvapaliny nad alebo pod piest, tam je najsprávnejšie riešiť to na úrovni hydrauliky. A mám za to, že drvivá väčšina elektro-hydraulických štiepačiek - ktorých je na trhu opäť drvivá väčšina - to majú vyriešené "by design" jednoducho tým, že pri spätnom chode sa hydraulická kvapalina tlačí do priestoru s priestnicou, a teda do priestoru zmenšeného o objem samotnej piestnice, t.j. pri pohone tým istým čerpadlom je pohyb adekvátne rýchlejší, ako pri pracovnom pohybe, kedy sa hydraulickou kvapalinou plní väčší priestor, pôsobí sa na väčšiu plochu, a tlak je adekvátne vyšší. Menovitý výkon motora je stále rovnaký, ale "samoregulácia" sa deje na základe rozdielov zaťaženia a princípe funkcie asynchronného elektromotora poháňajúceho čerpadlo - vždy má taký príkon, ako práve potrebuje (i keď účinnosť adekvátne kolíše - to len pre prípadných hnidopichov).

Verte strojárom, sú to veľmi, veľmi šikovní ľudia!
Zaznamenáno
Roman Reinisch
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 30.01.2012, 14:46 »

Ak sa bavíme o štiepačke...

Děkuji za pěkný výklad. Je to samozřejmě celý dost náročný stroj, nářadí. Škoda jen že se člověk za jeden život nestihne vyučit jako elektrikář - strojař - zámečník. Být tohle v jedné osobě pak by se sestavením podobného nářadí nebyl problém.
Nicméně věřím tomu, že se mě s pomocí kamarádů odborníků ve vybraných oborech, podaří něco takového v budoucnu brzy sestrojit.

Strojařům samozřejmě nelze jinak než věřit :-)
Zaznamenáno
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.01.2012, 17:52 »

Škoda jen že se člověk za jeden život nestihne vyučit jako elektrikář - strojař - zámečník.

No já myslím že se to dá stihnout a nejenom vyučit  ... (-:

A teď vážně - elektrický motor použijte pro pohon hydraulického zubového čerpadla a za čerpadlem dejte ventil ovládaný pákou a pro posun klínu se dá použít např. píst ze staré desty nebo jakýkoliv jiný. V nabídce firmy hydrocom (brno) jsem dokonce viděl kompletní hydrauliku (motor, čerpadlo, nádržku, ventil, hadice a píst) pro štípačku.

Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.