Má dnes nejaký zmysel revízia bleskozvodu podľa 34 1390?

<< < (30/40) > >>

Alois Kadlík:
Citace: Jan Hájek  09.02.2012, 08:21

Ne podle ČSN 34 1390 to bylo stejné, jen jí lidé nečetli, nastudujte si např. článek 111,112, 114.


Ups, něco mi uniklo? Žiji v přesvědčení, že akumulačky, stejně jako ostatní elektrické spotřebiče jsou napájeny měděnými dráty v izolaci.
Tak schválně, vyjmenujte alespoň pět států, které nepřebírají IEC normy a zkuste vynechat země kam se posílá humanitární pomoc.
To mám také rád, ale dohady, domněnky a dezinterpretac e nepovažuji za názory, navíc pokud je problém za pomoci základních pravidel jasný.
Zkuste si celou diskuzi přečíst ještě jednou a pomaličku, jiný než Ohmův zákon se zde v podstatě nevyskytuje.



Pane Hájek.

Neodpověděl jste mi konkrétně oni na jednu otázku.

Milan Hudec:
Citace: Jaroslav Ratiborský  08.02.2012, 12:51


Za tohoto stavu není důvod se zabývat spojením PEN vodiče el.instalace  RD s nějakým uzemněním,máme PEN spojen s uzemněním vně domu u kabelové přípojky .

Jímací soustava je ukončena svody ve zkušebních svorkách, kde jsou napojeny zemní svody k tyčovým zemničům 2x ZT2 vzdálenými od sebe 4 m


No dobře, ale jak ty svody dostanu oněch 12m od budovy? (tato má základovou železobetonovo u desku a s touto je přes přípojnici spojena např. stupačka k radiátorům, komínová vložka a pod.)


Jinak řečeno: jakým materiálem s jakou izolací pokračovat od oné zkušební svorky v zemi 12m k zemniči?

Jaroslav Ratiborský:
To je prosté žádný základový zemnič nebudete realizovat.
Jak realizovat samostatné zemniče vně budovy snad umíte ?

Marián K:
Zasa len jeden z názorov.
Ekvipotenciáln e pospájanie zabezpečí rovnaký potenciál v rozsahu pospájania, ale kľudne iný ako je pri vzniku prepätia v susednej obci. Rovnaký, neznamená automaticky nulový, ako dôležité tu vidím udržanie štandartného rozdielu fázového napätia L-PE a neživé vodivé časti (HOP). Aj preto spojenie zvodov s PEN nevidím ako veľký problém, väčšina energie sa rozptýli v zemi, zbytok je na prepäťovke. Skôr by som riešil krokové napätie v blízkosti zvodov, aj keď hoci len štítok na zvode znižuje riziko podľa normy.

Petr M:
Spíš se ještě odpůrců spojení hromosvodu s HOP zeptám na tři otázky:

1. Odkud kam podle vás po pospojování teče ten "zavlečený bleskový proud" uvnitř objektu? PE není pracovní vodič a proudy jím tečou jenom při poruše.
2. Čemu vlastně vadí, že spotřebič třídy 1 v domě má při zásahu třeba 100kV proti kovovýmu sloupku v plotu vzdáleným 30m, když na ten sloupek v plotě z domu nedosáhnu a všechno kovový v domě má těch 100kV proti sloupku (tedy uvnitř domu je 0V)?
3. Jak zabráníte vytvoření děliče  s náhodnou hodnotou (zemnič hromosvodu-zemnič PEN, zemnič PEN - nulový potenciál)? Ten potenciál je na likvidaci horší, než potenciál hromosvodu, protože musí z principu počítat s plným napětím i mezi hromosvodem a PEN, i mezi zemí a PEN.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana