Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je jednotné jištění více HDV různých dimenzí v pořádku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je jednotné jištění více HDV různých dimenzí v pořádku?  (Přečteno 6649 krát)
Michal Kotlík
*
Offline Offline



Montáže a opravy elektro do 1000V §8


« kdy: 04.01.2012, 12:20 »

Chci se jen ujistit, že v projektu (viz.příloha) je chyba, která se týká jištění HDV.

Jedná se o více kabelů různých dimenzí (přívody pro elektroměrové rozvaděče),
které jsou jištěny pouze hl.jističem objektu.
Beru, že tu CYKY4x16 tam dodával nějaký "elektrikář"...
s tím nemá projektant nic společného,
ale takto velký jistič je i na ostatní kabely nevhodný.

PD zpracovaná v roce 1995, výstavba proběhla v roce 1997.
Rozpor tedy s normou ČSN 33 2000-4-43?


* plan.JPG (391.01 KB, 2288x1712 - prohlédnuto 665 krát.)
Zaznamenáno

Učit se,učit se,učit se...
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.01.2012, 13:30 »

Uvedu vám jiný příklad. Distribuční venkovní rozvod nn, např. AlFe, jištění v TR pojistkou třeba 250A. Odbočka k RD délky do 30m ze sloupu aykyz 4x16. Tam je teprve osazena HDS a jištění HDV.
Kabel se na trase sloup - HDS nemůže přetížit, jeho jištění proti přetížení může obstarat pojistka v HDS. Podmínkou je vyhovující impedance na zkrat v kabelu v "nejištěné" délce trasy.
Pokud jsou Vaše přívody HDV bez přerušení - ukončeny v HDSkách před vlastními odběry, zde je provedeno snížení jištění, nemělo by to ničemu vadit. Je třeba uvažovat s uložením kabelů, atd...
Jedná se o neměřené části a budou to asi polopřímá měření. Své by k tomu měl říct i příslušný distributor.
V případě neexistence dalších HDS by se jednotlivé vývody nedaly vypnout po částech, atd...
Zaznamenáno

IM
« Odpověď #2 kdy: 04.01.2012, 13:53 »

Uvedu vám jiný příklad. Distribuční venkovní rozvod nn, např. AlFe, jištění v TR pojistkou třeba 250A. Odbočka k RD délky do 30m ze sloupu aykyz 4x16. Tam je teprve osazena HDS a jištění HDV.
To bych zrovna neuváděl, týká se pouze venkovního rozvodu.
Záleží, jak jsou jištěny kabely na konci, což z obr. není patrno a jištění 400 A pro kabely musí vyhovět na ochranu před zkratovým proudem.
Zaznamenáno
Michal Kotlík
*
Offline Offline



Montáže a opravy elektro do 1000V §8


« Odpověď #3 kdy: 04.01.2012, 14:55 »



Jednotlivé kabelové vývody(o kterých se bavíme) v objektu plní funkci hlavního domovního vedení.Procház í na jednotlivých patrech elektroměrovým i rozvaděči přes stoupací svorkovnice.Z nich jsou přes hlavní bytové jističe a  elektroměry napájeny bytové jednotky.Je to stejné jako v klasickém panelovém domě.Na tomto vedení není žádný jistící prvek(HDS).Délky jednotlivých kabelů jsou cca 40-50m.Mě zkrátka zaráží,že při změně dimenze není kabel odjištěn.Pouze hlavníma pojistkama 3x250A a hlavním jističem... 
Zaznamenáno

Učit se,učit se,učit se...
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.01.2012, 15:35 »

To bych zrovna neuváděl, týká se pouze venkovního rozvodu.
Uvedl jsem to jako příklad pro možnost jištění kabelu na konci. Toto norma nezakazuje a tuto volbu řeší i Sichr.

...Záleží, jak jsou jištěny kabely na konci, což z obr. není patrno a jištění 400 A pro kabely musí vyhovět na ochranu před zkratovým proudem.
Ano, to jsem taky uvedl.
Zde zřejmě projektant uvažoval tak, že kabel HDV je vlastně odjištěn proti přetížení i hlavním jističem před elektroměrem. Je otázkou zda je vhodné aby případný zkrat na HDV nebo na přívodních svorkách HJ bytu řešily pojistky 250A. Podle počtu bytů na jednom HDV by se měla posoudit nutnost tohoto provedení.

Zaznamenáno

IM
« Odpověď #5 kdy: 04.01.2012, 16:28 »


Na tomto vedení není žádný jistící prvek(HDS).Délky jednotlivých kabelů jsou cca 40-50m.Mě zkrátka zaráží,že při změně dimenze není kabel odjištěn.Pouze hlavníma pojistkama 3x250A a hlavním jističem... 
Jestliže kabel není jištěn ani na konci proti přetížení, je to špatně. Jestliže je na kabel postupně nasmyčkováno několik jističů před elektroměrem např. 25A, nemůže to být považováno za jištění kabelu proti přetížení na konci, protože součtem proudů může být kabel, třeba trvale, přetížen. Záleží ale na konkrétních hodnotách.
Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #6 kdy: 04.01.2012, 16:32 »


Jednotlivé kabelové vývody(o kterých se bavíme) v objektu plní funkci hlavního domovního vedení.Prochází na jednotlivých patrech elektroměrovým i rozvaděči přes stoupací svorkovnice.Z nich jsou přes hlavní bytové jističe a  elektroměry napájeny bytové jednotky.Je to stejné jako v klasickém panelovém domě.Na tomto vedení není žádný jistící prvek(HDS).Délky jednotlivých kabelů jsou cca 40-50m.Mě zkrátka zaráží,že při změně dimenze není kabel odjištěn.Pouze hlavníma pojistkama 3x250A a hlavním jističem...  

Pochopil jsem to tak, že na každý kabel je připojeno několik bytových jednotek. Chápu to správně? Pokud ano, pak je to v rozporu s ČSN 33 2000-4-473 článek 473.1.1.2, neboť je na tomto vedení více odboček k více elektroměrům. Jelikož nevíme kolik bytů je na každý kabel napojeno a s jakým jištěním před elektroměrem, nedá se říct, zda mohou být jednotlivé kabely přetíženy či nikoiv.

edit 16:33  kolega Illek byl rychlejší.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Michal Kotlík
*
Offline Offline



Montáže a opravy elektro do 1000V §8


« Odpověď #7 kdy: 04.01.2012, 17:31 »



HDV nemá na konci žádné jištění.Je to stejné jako stoupačka v panelákovém domě.Ve většině paneláků mám stoupací vedení odjištěno nožovýma pojistkama v hlavní pojistkové skříni.Ovšem jištění má hodnotu s ohledem na dimenzi HDV,že...Tady mě právě mate, že jištění pro tyto dimenze jsou vlastně hlavní pojistky o velikosti 250A.Přeci kabel CYKY4x16(nejmenší připojená dimenze) nebudu jistit 250A pojistkami.


Prošel jsem dokumentaci a na kabelu CYKY3x95+70 má být 12 bytů s hl.jističem 20/3 a na dimenzi CYKY3x35+25 má být 18 bytů s hl.jističem 25/1.
Zaznamenáno

Učit se,učit se,učit se...
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 04.01.2012, 17:58 »

Podle prvotního dotazu jsem usuzoval na jedotlivé samostatné odběry na každém kabelu. Pokud se ale jedná o napojení více bytů v počtu jak uvádíte, při tomto zapojení nelze vyloučit přetížení HDV. A to i v budoucnu. Jistě že se dá koketovat s nějakou soudobostí, ale do budoucna to může být problém. Bylo by vhodné v rozvaděči u HJ dodatečně osadit pojistkové odpínače / kvůli místu např. 000 / a snížit jištění dle dimenze použitých kabelů. Jedná se o zásah do neměřené části = projednat s distributorem.

Zaznamenáno

Michal Kotlík
*
Offline Offline



Montáže a opravy elektro do 1000V §8


« Odpověď #9 kdy: 17.01.2012, 07:23 »

Tak to dopadne tak,že se pozve projektant a nechá se na jištění těchto HDV zpracovat projektová dokumentace.Pr áce a materiál se nacení a finální rozhodnutí už bude mít majitel obejtu na svých bedrech.Děkuji zúčastněných za debatu.
Zaznamenáno

Učit se,učit se,učit se...
Tomáš Hradecký
*
Offline Offline



od projektu po revizi


WWW
« Odpověď #10 kdy: 17.01.2012, 11:13 »

jen dotaz ,  možná jsem to přehlédl ale kabel 4x16mm vede kam ? Kroutím očima
Zaznamenáno

projekty ,  elektroinstala ce ,  hromosvody ,  revize E2/A ,  slaboproud ,  silnoproud ,  
Liberecký ,  Královehradeck ý ,  Středočeský kraj
www.elektrohra decky.cz ,  tel :739643901
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.