Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jsou naši normotvůrci nepozorní, nebo mi něco uniká?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou naši normotvůrci nepozorní, nebo mi něco uniká?  (Přečteno 2190 krát)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« kdy: 22.11.2011, 10:49 »

Při studování nové edice ČSN 34 1090 ed.2 definující požadavky pro prozatímní elektrická zařízení jsem narazil na následující rozpor.
Tato ČSN v článku 4.7 říká, že prozatímní elektrická zařízení se nesmějí zřizovat v prostředích s nebezpečím požáru. V článku 6.3 v těchto prostorách zřizovat prozatímní elektrická zařízení přímo zakazuje. Avšak v článku 5.6.2 definuje umístění vypínače vně objektu se zvýšeným nebezpečím požáru.
Není toto náhodou tak trochu rozpor mezi výše uvedenými články, nebo byli naši normotvůrci nepozorní, či mi něco uniká?
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 22.11.2011, 12:05 »

Ono je to spíše v tom, že z hlediska názvosloví není stejné, když se mluví o prostředí s nebezpečím požáru podle určených vnějších vlivů - to je rank elektrotechnik y a nebo  - o prostoru nebo činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím. To je rank hasiče.
Činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím jsou určeny zákonem o PO, neznamená to doslovně, že je tam provedena el.instalace "jako ve stolárně".
Ten vypinač vně bude asi jako dříve stačit i HDS.

* zvýšené požární nebezpečí.doc (22.5 KB - staženo 147 krát.)
Zaznamenáno

Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #2 kdy: 22.11.2011, 12:46 »

To: Rozmahel

Takže objekt se zvýšeným nebezpečím požáru mohu chápat jako objekt, kde je díky vybavení prostor tohoto objektu zvýšené požární zatížení?
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 22.11.2011, 15:01 »

Ano, je to buďto činnost nebo objekt.
Např. už přítomnost 4 lahví autogenu v jednom požárním úseku / součet objemu nad 100litrů hořlavých nebo hoření podporujících plynů, u uhlovodíkových 60 litrů  /,  jsou činnost se zvýšeným požárním nebezpečím. Toto už podléhá povinnostem dle tohoto zákona dále... Povinnosti podle tohoto zákona ale mají i činnosti s vysokým, nebo bez zvýšeného požárního nebezpečí.
Zrovna tak ten ústav soc.péče, ubytovna, atd... Tak jak jsem připojil přílohu.

Nebezpečí požáru je obecně všude, i v jedné kanceláři nebo jakémkoliv jiném prostoru, to se hodnotí podle požárního zatížení daného místa vyjádřeno jako ekvivalent hmotnosti dřeva na m2. Hasiči to však rozlišují podle činnosti zařazené dle zákona o PO a k němu prováděcí vyhlášky 246/2001 Sb.,  norem, atd...
Je to výživné čtení.
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/pozarochr/cast1.aspx


Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.