Proč se max. příkon pro zásuvkové obvody uvádí ve voltampérech?
Pepa 111:
Proč se max. příkon pro zásuvkové obvody v ČSN uvádí ve voltampérech? Myslim pro 16A je to cca 3560VA (indukční spotřebič). Jaký je důvod?
Fuk Tomáš:
Pokud používáte MS Windows, pak postupem Start->Všechny programy->Příslušenství->Kalkulačka spustíte kalkulačku, na které si snadno vynásobíte 230 x 16 = 3680.
Jiří Buben:
Jestliže by byl maximální výkon udáván ve Wattech, pak bychom při odporové zátěži neměly problém. V případě jakékoliv zátěže induktivního či kapacitního charakteru nebudete schopen udat maximální činný výkon, protože u každého spotřebiče může být jiný účiník, tedy jiný fázový posun mezi napětím a proudem.
Pokud bychom uváděli u max. zatížení zásuvkového okruhu činný výkon ve Wattech, pak by mohla nastat situace, kdy nejste schopen určit, zda nebudete odebírat větší proud, než je jištění okruhu.
Například:
Mějme dva elektromotory například "supervysavače" o výkonu 2900 W. První bude mít účiník 0,8 a druhý 0,7. Takže první bude odebírat ze sítě proud 15,76 A ale duhý již 18,01 A. Takže u druhého motoru bychom odebíraly zdánlivý výkon 230 V x 18,01 A = 4142,3 VA
Jelikož se u spotřebičů na štítku uvádí činný výkon ve Wattech, proud v A, ale už se ve většině případů ze štítku nedočtete jaký má daný spotřebič účiník, pak si lez vypočítat pouze zdánlivý výkon ve VA. Proto je výhodnější uvádět max. výkon u zásuvkových obvodů ve VA. Alespoň tak to vidím já. ;)
Jiří Schwarz:
Přesně jak píše kolega Buben.
Jen taková vzpomínka na školu - když jsme na elektroprůmysl ovce měřili v laboratořích, vždycky se na nás pan profesor zlobil, když jsme měřili Watmetrem a nedali jsme si tam voltmetr a ampérmetr. I Watmetr, který ukazuje minimální výkon, může být přetížen velkým napětím nebo velkým proudem.
Výkon ve VA právě lépe popisuje "součin maximálního proudu a jmenovitého napětí"
Václav 3:
Vzácný pan profesor, určitě vás hodně naučil. Také jsem jich pár zažil, dnes se skoro všichni už někam ztratili.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana