Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Mohu dát svody hromosvodu 16m od sebe?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu dát svody hromosvodu 16m od sebe?  (Přečteno 7489 krát)
Smíšek
« kdy: 11.10.2011, 15:48 »



Na začátek se omluvím všem, kdož mě odkáží na projekt. Projekt hromosvodu nemám, v projektu elektřiny ani jinde není zmíněn.

Po úderu blesku do kovové šibenice, která mi sloužila jako rameno na vrátek při stavbě (a byla propojená s kari sítěmi v betonu, které jsou propojené s uzemněním),  jsem se ho však rozhodl vybudovat. (Mimochodem následky úderu působivé - odervaná asfaltová izolace s hliníkovou fólií ve všech rozích a prostředcích stran budovy, rozmetaná široko daleko, natavená o 3m výše na dřevených trámech.. podle odčitých svědků se blesk ještě odrazil a přes vesnici cca 300m udeřil ještě do fekálního vozu).
Uzemnění jsem dělal podle videonávodu v Kníšce. Takže v základové rýze na distančních tyčkách zalitá do betonu pásovina FeZn kolem dokola, dobře propojena svorkami. Z této vyveden 8mm drát a překřížen přes kari sítě v základové desce dvakrát na dlouhé straně a jednou z prostřed krátkých stran. (Po načtení diskuzí zde se bojím, zda mi mezi Fe kari sítí a FeZn drátu nevznikne el. článek, vše je zalito betonem).  
V rozích RD (půdorys 8x16) je vyveden FeZn drát průměr 10, další je vyveden do místa budoucího rozvaděče. (Zde mám chybu, koupil jsem málo spojek a mix byl na cestě, takže dráty nejsou propojeny na vždy dvou místech, ale pouze na jednom, zatřeno gumoasfaltem).
Nyní jsem dopokrýval střechu, instaloval pozink okapy. Na střeše bude v budoucnu (až jednou) komín, přečnívající hřeben střechy o cca 70cm. Pokrýval jsem betonovou krytinou, s hromosvodovými taškami a hřebenáči - držáky na taškách jsou nerez. Mohu dát svody na dlouhé straně 16m od sebe? Ačkoliv norma říká 15m? Mohu si výšku a rozteče jímacích drátů spočítat sám podle metody valící se koule(3 a 4tý vyšší podle ochranného úhlu tam, kde bude komín(s keramickými vložkami)? A jestli potřebuji nutně projekt, ,  mohu si alespoň podle projektu natahat a propojit ty dráty a okapy sám a neplatit na to lidi, a s revizákem to pak projít? Je pouze jedno propojení desítky FeZn drátu od zemnícího pásku problém a co případně s tím?
Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.10.2011, 21:10 »

Podle všeho se jedná o novostavbu a potom není o čem. Projekt budete potřebovat stoprocentně.J sem elektrikář,ale cca 3 roky jsem hromosvod nedělal a vzhledem k tomu že se norma změnila tak bez předchozího nastudování se do toho nehodlám pustit ani náhodou!! Slepé střevo si taky vyoperujete podle návodu? Jinak tady se rady nedočkáte,jen té,aby jste v tomto případě nešetřil a dal si hromosvod zhotovit od odborné firmy včetně projektu a revize. Ta od stolu napsaná je vám při bouřce dost k ničemu!!
Zaznamenáno
Smíšek
« Odpověď #2 kdy: 12.10.2011, 06:43 »

Mám nejjednodušší případ domku pro hromosvod. Je to obdélník se sedlovou střechou, pozink pronýtovanými okapy a uzemněním udělaným spíše nadstandardně. Jediné co bude na střeše je komín s keramickou vložkou. Svody budu dělat čtyři. Jímače také čtyři, spočtu je podle valící se koule a pro komín dle ochranného úhlu. Spojím je s okapy a okapovými svody. Tohle spočítat mě bude trvat tak půl hodiny, jakémukoliv hromosvodaři musí být řešení jasné na první pohled.
Nemám ambice pouštět se do vnitřní ochrany sám, ale také nemám peníze na to, abych platil někomu za to, že mi poleze po střeše - to sám udělat mohu. Raději podle projektu, ale vzhledem k zakázce cenově přiměřenému.
Analýza rizika? Nerozumím k čemu. Já vím, že mi do domu praštit může a chci ho mít funkčně bezpečný. (ne kvůli pojišťovně, na ty kašlu)
Neberte to prosím konfrontačně, dost si vás tu vážím, ale co na tomhle mohu udělat špatně..
Revizi od stolu napsanou jsem nikdy nemyslel, nejsem blázen. Když mluvím o revizi, mám na mysli reálnou prohlídku toho, co jsem svépomocně realizoval podle náčrtku, kterému můžeme říkat projekt.
Opakuji, že si nemyslím, že to takhle jde dělat s veškerou "elektřinou" co je na a v domě.

 
Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 12.10.2011, 07:16 »

Mám nejjednodušší případ domku pro hromosvod. Je to obdélník se sedlovou střechou, pozink pronýtovanými okapy a uzemněním udělaným spíše nadstandardně. Jediné co bude na střeše je komín s keramickou vložkou. Svody budu dělat čtyři. Jímače také čtyři, spočtu je podle valící se koule a pro komín dle ochranného úhlu. Spojím je s okapy a okapovými svody. Tohle spočítat mě bude trvat tak půl hodiny, jakémukoliv hromosvodaři musí být řešení jasné na první pohled.
Nemám ambice pouštět se do vnitřní ochrany sám, ale také nemám peníze na to, abych platil někomu za to, že mi poleze po střeše - to sám udělat mohu. Raději podle projektu, ale vzhledem k zakázce cenově přiměřenému.
Analýza rizika? Nerozumím k čemu. Já vím, že mi do domu praštit může a chci ho mít funkčně bezpečný. (ne kvůli pojišťovně, na ty kašlu)
Neberte to prosím konfrontačně, dost si vás tu vážím, ale co na tomhle mohu udělat špatně..
Revizi od stolu napsanou jsem nikdy nemyslel, nejsem blázen. Když mluvím o revizi, mám na mysli reálnou prohlídku toho, co jsem svépomocně realizoval podle náčrtku, kterému můžeme říkat projekt.
Opakuji, že si nemyslím, že to takhle jde dělat s veškerou "elektřinou" co je na a v domě.

 
Opat raz priklad zleho pristupu
Ked budete potrebovat reviziu kvoli kolaudaci, RT bude pozadovat projekt.
Pripadne moze ist do reverse-engineeringu ale to vas bude stat ovela viac ako si teraz zaplatit projektanta
Setrite na zlom mieste
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.10.2011, 07:23 »

"Analýza rizik. K čemu?" "Projekt. K čemu?".............. .............
Prosím, důkladně si prostudujte vlákna o problematice hromosvodů. Jistě to tu nikdo z nás již nebude opakovat, protože je to opravdu do zblbnutí.  zle
V diskusích najdete odpovědi na všechny vaše otázky a to i s vypsáním příslušných norem a zákonů, které svým počínáním porušíte.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Smíšek
« Odpověď #5 kdy: 12.10.2011, 08:50 »

Zpětné vypracování projektu vč. všech razítek je záležitost kterou dokážu snadno sehnat do týdne a do tisíce korun. To je zkušenost, ne holedbání. Není to tedy rozhodně dražší než jet od počátku dle projektu a není to záležitost omezená pouze na odbornost elektro. Leckteří "odborníci" mi sami spontánně nabízí - "Když přijedu a budu to dělat, tak to bude stát 5 tisíc. Jestli vám stačí papír, tak ten stojí dva a půl". Někde to vezmu, protože je opravdu nepotřebuju (těsnost jímky),  jinde hledám jiného (statik).
Nelíbí se mi, že je mi podsouváno, že chci dělat hromosvod bez projektu. Já to chci udělat dobře. Do toho ale nepatří placení člověka na střeše, který mi tam bude tahat drát, i když to vyžaduje norma. To je blbost a já si to udělám pečlivěji, než to udělá on. Našroubovat spojky a ohnout dráty do oblouku není nic odborného. To odborné je na tom spočítání (i na to bych si ještě troufnul a každopádně si případného projektanta vlastním výpočtem zkontroluju),  případně proměření a především následná kontrola RT, že tak jak je to provedeno je to provedeno dobře.
Zákony mě nestrašte, zákon chce jen lejstro a tím je mi k smíchu. Já to chci mít dobře.
Zaznamenáno
H
« Odpověď #6 kdy: 12.10.2011, 08:58 »

To odborné je na tom spočítání (i na to bych si ještě troufnul a každopádně si případného projektanta vlastním výpočtem zkontroluju)
Super, co takhle to riziko spočítat, a my vám tady výsledek jen pro Vaši jistotu zkontrolujeme?
To bude nejlepší varianta, vzhledem k Vašemu přístupu ...
Nelíbí se mi, že je mi podsouváno, že chci dělat hromosvod bez projektu. Já to chci udělat dobře.
Spočítejte riziko, když už chcete vlastním výpočtem kontrolovat, abyste to měl dobře.

A k tomu si přečtěte poslední příspěvek v tomto vláknu.
Zaznamenáno
Smíšek
« Odpověď #7 kdy: 12.10.2011, 09:02 »

Měl jsem na mysli počítání umístění jímačů, ale beru to jako výzvu a pokusím se nastudovat i počítání rizika. Třeba u toho pochopím svá omezení, ale i význam toho, proč se to má počítat.
Zaznamenáno
Smíšek
« Odpověď #8 kdy: 12.10.2011, 09:07 »

LPS patří do kategorie vyhrazených technických zařízení (elektrická zařízení a hromosvody (vyhl.č.73/2010 Sb ),  práce smí provádět jen  elektrotechnic ký odborník se vzděláním a specializací na ochranu před bleskem (LPS) a musí doložit :
a) platné Osvědčení podle vyhl. ČUBP č. 50/1978Sb. ne starší než 3 roky (stačí kopie),  
b) platné Oprávnění k činnosti (stačí kopie),  vydané organizací Státního odborného dozoru –
dříve ITI, nyní TI CR (platnost je uvedena na Oprávnění). 
c) dále pak i kopii platného Živnostenského listu – možnost konfliktu s Finančním úřadem.
Tuto povinnost mají také stavební firmy, které si elektrotechnic ké odborníky najímají. V tomto případě vám    doporučujeme požádat o doložení kopie smlouvy mezi elektroodborní kem a stavební firmou.

Četl jsem to. Jen nevím o nikom, kdo by to v mém okolí dodržoval. (fakt)
Zaznamenáno
Petr Liskar
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 12.10.2011, 11:44 »

Pane Smíšku,

co po nás vlastně chcete? Pokud platí vaše věta cituji: "Já to chci udělat dobře.",  pak začněte projektantem, zde není žádná jiná možnost už vzhledem k tomu, že ten úder blesku v místě byl. Nevěřte pověře, že blesk neudeří dvakrát do stejného místa - je tomu právě naopak.

Pokud ta věta neplatí, tak si dělejte co chcete. Je to váš majetek a vaši příbuzní, které ohrozíte. S jakou silou ráčíte žertovat, to jste videl na vlastní oči.
Mimochodem: váš názor, že na ohnutí hromosvodového drátu do oblouku není nic odborného, je velmi zcestný. Zřejmě ani nemáte tušení, že "dobře" udělaný oblouk se bude pro blesk jevit stejně vodivě, jako porcelánová trubka.

Zaznamenáno
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.10.2011, 12:15 »

Měl jsem na mysli počítání umístění jímačů, ale beru to jako výzvu a pokusím se nastudovat i počítání rizika. Třeba u toho pochopím svá omezení, ale i význam toho, proč se to má počítat.

Ta vzdálenost mezi svody nemusí být být nutně menší než 15m. Máte-li u běžného obdélníkového domku celkem 4 svody a největší vzdálenost mezi nimi je cca 16m, pak bude vše OK.
Do toho studia výpočtu rizik se ale raději nepouštějte - lidí, kteří tomu rozumí, je v tomto státě řádově méně, než těch, kteří to předstírají.
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #11 kdy: 12.10.2011, 22:22 »

Já bych to nezatracoval, v poslední době, se setkávám s laiky, kteří jsou svými znalostmi o ochraně před bleskem minimálně o level výše, než někteří drzouni, co podvodně prodávají odpad vydávaný za projekt.

Ať chce klient či nechce, ochrana před bleskem bez analýzy rizika, projektu, realizace a revize osobou bez patřičného oprávnění, je pouze pro ochranu dotyčné osoby a na přenesení části odpovědnosti na pojišťovnu či RT, MF a PROJ. může zapomenout.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Kopec03
« Odpověď #12 kdy: 13.10.2011, 11:15 »

Já bych to nezatracoval, v poslední době, se setkávám s laiky, kteří jsou svými znalostmi o ochraně před bleskem minimálně o level výše, než někteří drzouni, co podvodně prodávají odpad vydávaný za projekt.

Ať chce klient či nechce, ochrana před bleskem bez analýzy rizika, projektu, realizace a revize osobou bez patřičného oprávnění, je pouze pro ochranu dotyčné osoby a na přenesení části odpovědnosti na pojišťovnu či RT, MF a PROJ. může zapomenout.

 Palec vzhůru
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.