Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolika portový switch je optimální pro rodinný dům?  (Přečteno 67623 krát)
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #72 kdy: 28.09.2011, 13:36 »

Jan vykoupil:   mno přestože jsem mj. elektrotechnik, tak riziko vytečení pračky, jsem v koupelně řešil instalací kanálku v podlaze..... :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #73 kdy: 28.09.2011, 15:54 »

Není např. jednodušší zvednout zadek a podívat se z okna, co se děje před domem, než na to koukat přes kameru a obrazovku PC 2m od okna? To byl jenom příklad, je spousta dalších věcí, u kterých použití moderních technologií hraničí až s nezdravou pohodlností... Ale kdo chce kam........... ...

Není, v případě že tam někdo krade auto je možné obraz přes kameru zaznamenat narozdíl od pohledu z okna, to byl také jen příklad. Já třeba sedím přímo u okna a když chci vědět jaké je počasí tak kouknu na monitor kde vidím radar i snímky z družice, nejen že vím jak je za oknem ale vím i jak tam bude třeba za hodinu  Mrknutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #74 kdy: 28.09.2011, 15:57 »

No popravdě taková síťová tiskárna zrovna není o pohodlí. Zpravidla musíte vstát a jít pro dokument do vedlejší místnosti či minimálně k vedlejšímu stolu  Mrknutí

Proto musí být u každého pracoviště vlastní malá tiskárna které je sdílená v síti a jedna síťová nezávislá na počítači aby na ni šel poslat tisk kdykoli odkudkoli  Smích, alespoň u mě tím směrem šel vývoj.  Mrknutí Jsem zrovna na úrovni tří samostatných pracovišť v panelákovém bytě.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #75 kdy: 28.09.2011, 20:53 »

Proto musí být u každého pracoviště vlastní malá tiskárna které je sdílená v síti a jedna síťová nezávislá na počítači aby na ni šel poslat tisk kdykoli odkudkoli  Smích, alespoň u mě tím směrem šel vývoj.  Mrknutí Jsem zrovna na úrovni tří samostatných pracovišť v panelákovém bytě.  Škleb

Když si spočítám cenu tiskárny srovnatelnou s druhým monitorem a to, že tam člověk furt musí něco cpát (papír, barvu) a za drahý prachy to kupovat, zvolil jsem kompromis. Tiskárna v nasdílená v pracovně, když je něco urgentního, zajdu tam. V bastlírně tiskárna není (nevzpomenu si, kdy naposledy jsem musel doma tisknout něco k bastlení),  ale mám ony dva monitory. Na jednom pravuju, na druhým jede nějaký film, nebo jsou na něm podklady... Nemusím to tisknout a rozkládat po stole a šetřím lesy...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #76 kdy: 28.09.2011, 21:40 »

Souhlasil bych jako s naprostým minimem s husím krkem (prázdným) do úplně každé místnosti, v obytných místnostech bych to viděl na krky dva někde v rozích do úhlopříčky, ideálně samozřejmě se zataženými kabely a zásuvkami. Jinak samozřejmě zásuvky tam, kde se již při návrhu počítá s umístěním zařízení (PC, multimediální centrum....)
Viděl bych to i na přípravu sítě ke kuchyňským spotřebičům (internetem spouštěná trouba a dotekový display na ledničce nejsou už úplně sci-fi)
Dále by měl někdo se dostatkem zkušeností s WiFi navrhnout vývody sítě pro WiFi APčka tak, aby po jejich instalaci bylo zajištěno 100% pokrytí bytu vč. zahrady... Dnes má wifi každý druhý mobil, za pár let bude mít každý svůj tablet... a k těmhle zařízením asi kabel tahat nebudeme.
Co se týče switche a aktivních prvků obecně, tyto věci by především neměl navrhovat elektrikář, který tomu buď nerozumí a nebo si myslí, že tomu rozumí perfektně a navrhne nějakou krávovinu. Je to stejné jakože elektroinstala ci nemá navrhovat gynekolog.
Příklad požadavků, které se dají snadno splnit ale málokdo je umí navrhnout:
- vzhledově povedená WiFi AP umístěná na stropech nebo výše na zdech tak, aby překážky/osoby nebránily šíření signálu a zároveň nikde nebyl vidět ani drátek
- dostatečně bezpečně chráněná domácí WiFi síť
- bezpečnostně oddělená wifi síť pro návštěvy na kterou se bude umět návštěva snadno připojit a zároveň nebudeme poskytovat internet (apčka pro zahradu...) širokému okolí
- vyřešená bezpečnost a funkčnost domácí sítě, bezpečný přístup k domácí sítě z internetu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #77 kdy: 29.09.2011, 08:16 »

Fajn. A jak to "natahat"?
Po obvodové zdi, kolem dokola?
Nebo raději středem domu udělat něco jako páteřní vedení a z toho odbočit do jednotlivých místností, aby to pokud možno po obvodové zdi nešlo a nemusela se řešit "vzdálenost od hromosvodu"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
« Odpověď #78 kdy: 29.09.2011, 10:57 »

Fajn. A jak to "natahat"?
Po obvodové zdi, kolem dokola?
Nebo raději středem domu udělat něco jako páteřní vedení a z toho odbočit do jednotlivých místností, aby to pokud možno po obvodové zdi nešlo a nemusela se řešit "vzdálenost od hromosvodu"?

Stejě, jako cokoliv jinýho. Podle toho, jak to vychází stavebně. Jinak to bude v domě, kde je v celým přízemí otevřený prostor v podobě obýváku, tam by se pro herní konzolu nebo NTB hodila podlahová krabice (s přivedením i 230V...) a jinak ve starším domě, kde je nepoužívaná půda a v přízemí labytint silných zdí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #79 kdy: 29.09.2011, 11:05 »

Když jsem to vyvolal, tak taky přidám návrh minima jako inspiraci pro normalizátory:
Už to tu zaznělo - z jednoho centrálního bodu husí krky ukončené krabicemi s víčkem do každé místnosti, kromě koupelny a WC (bavíme se o minimu). A když ty trasy budeme řešit my silnoproudaři, alespoň bude jakás takás jistota, že budou dodrženy min. vzdálenosti od siloviny a hromosvodu. Kabely, koncové prvky a zařízení už bych neřešil, to ať si dle libosti nechá osadit investor či nejvíc největší expert ITák. Každý věří něčemu jinému a když má minimálně nachystané trasy, tak už pak nemá problém si tam dát cokoliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #80 kdy: 29.09.2011, 13:29 »

Minimum:
z "technologické místnosti" do každé obytné místnosti včetně kuchyně a kotelny sólo husí krk 2332/...-2 zakončit v krabici KO97. Po obvodu místnosti ve třiceti centimetrech uložit krk 2325/...-2 a  vyvést na dvou místech v krabici KU-67.
Další krky z technologické místnosti na střechu a na patu budovy (příjem TV / bezdrátový internet / telefon / kabelovka/ optika )
 Nejdůležitější nakonec - zadokumentovat stav formou fotky a plány před nahozením.
V případě že se změní dispozice pokoje není problém pouze vykroužit díru pro krabici a zásuvku osadit jinam, případně trubky použít pro skryté vedení ozvučení.
No a teď mě hromosvodáři utlučou, protože při tomto řešení určitě nebude dodržena bezpečná vzdálenost Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #81 kdy: 29.09.2011, 14:06 »

U mě je minimum:
- Jeden vývod TV na obytnou místnost + 2x RJ-45 (oba dva body zvládne dvojitá krabice s husím krkem min. 20kou - oba přístroje do jednoho rámečku)
- Pracovna, dětský pokoj - vývod minimálně na dvou místech s možností osazení 2x RJ-45
- Venkovní vývody pro anténu, SAT a kabelovku dle situace v místě
- Vše vyvedeno na jedno místo v technické místnosti (místo pro rack)
- Přivedení země od HOP k racku (stínění, možnst přepěťovek)
- Přívod 230V s jištním B(C)4/1 bez RCD zakončený zásuvkou s popisem jejího určení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #82 kdy: 29.09.2011, 16:01 »

U mě je minimum:
- Jeden vývod TV na obytnou místnost + 2x RJ-45 (oba dva body zvládne dvojitá krabice s husím krkem min. 20kou - oba přístroje do jednoho rámečku)
- Pracovna, dětský pokoj - vývod minimálně na dvou místech s možností osazení 2x RJ-45
- Venkovní vývody pro anténu, SAT a kabelovku dle situace v místě
- Vše vyvedeno na jedno místo v technické místnosti (místo pro rack)
- Přivedení země od HOP k racku (stínění, možnst přepěťovek)
- Přívod 230V s jištním B(C)4/1 bez RCD zakončený zásuvkou s popisem jejího určení.

Naprosto ideální stav a rozumné minimum  Palec vzhůru
Jinak norma přímo vyžaduje přívod k racku minimálně CY 10 mm, takže je to takový nějaký zažitý standard - chumel slaboproudých kabelů, jedna CYKYna 3x1,5 a jeden vodič CY 10.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #83 kdy: 29.09.2011, 19:26 »

Naprosto ideální stav a rozumné minimum  Palec vzhůru
Jinak norma přímo vyžaduje přívod k racku minimálně CY 10 mm, takže je to takový nějaký zažitý standard - chumel slaboproudých kabelů, jedna CYKYna 3x1,5 a jeden vodič CY 10.
A kam ten CY 10 připojujete? (myslím na druhém konci, ne v RACKU),  co když je přívod do objektu třebas 5x6 ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #84 kdy: 29.09.2011, 19:31 »

A kam ten CY 10 připojujete? (myslím na druhém konci, ne v RACKU),  co když je přívod do objektu třebas 5x6 ?
JE TO REBEL!! TŘI VOJÁKY ZRANIL, DVA ZHMOŽDIL A JEDNOHO......Z ESMĚŠNIL!  Smích
To by nebyl kolega Hudec  Mrknutí Ale v dobrém  Mrknutí

Ono zpravidla kde se dělá tato příprava v tomto rozsahu se jedná o novostavbu nebo kompletní rekonstrukci a tam už je i svorkovnice EPS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #85 kdy: 29.09.2011, 19:37 »

Tak já jako rejpal doplním kolegu Hudce:
Kdy  použít CY 4, kdy CY 10 a kdy CY 16mm2 ?
Nebo raději CYA ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #86 kdy: 29.09.2011, 19:46 »

Tak já jako rejpal doplním kolegu Hudce:
Kdy  použít CY 4, kdy CY 10 a kdy CY 16mm2 ?
Nebo raději CYA ?
Nebo raději "erkový" (H07-R) - já bych ho viděl jako ideální na přenos vzniknuvšího "elektrosmetí" v Racku, ideální zase není na připojování - je s ním piplačka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #87 kdy: 29.09.2011, 19:53 »

A kam ten CY 10 připojujete? (myslím na druhém konci, ne v RACKU),  co když je přívod do objektu třebas 5x6 ?

Opravte mě, jestli se pletu, ale co když
1) Z ER k bodu rozdělení jde TN-C, tam norma předepisuje min. 10ku měď.
2) Bod rozdělení v okruh. rozvaděči.
3) Průřez PE / PEN do 16ky má být stejný, jako průřez fáze podivej. Takže 10ku i jako PE od bodu rozdělení k HOP

A ejhle, najednou není 10ka od racku jediná, co na HOP povede Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #88 kdy: 29.09.2011, 22:05 »

...
A ejhle, najednou není 10ka od racku jediná, co na HOP povede Smích
Naprosto běžně se z jednoho rozvaděče vytáhne 5x6mm2 do patra k okruhovému rozvaděči a když si z něj připravím rozvod pro "data" včetně zmíněné "desítky",  už je tam takový "divný stav",  že mi ta "desítka" nepokračuje až tam, kde je minimálně stejný průřez.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #89 kdy: 30.09.2011, 07:17 »

Opravte mě, jestli se pletu, ale co když
1) Z ER k bodu rozdělení jde TN-C, tam norma předepisuje min. 10ku měď.
2) Bod rozdělení v okruh. rozvaděči.
3) Průřez PE / PEN do 16ky má být stejný, jako průřez fáze podivej. Takže 10ku i jako PE od bodu rozdělení k HOP

A ejhle, najednou není 10ka od racku jediná, co na HOP povede Smích
Celá situace kolem "desítky zeleno/žlutého" je při troše rýpání zapeklitá, dá se říci, že síť TN není to pravé pro napájení datových rozvaděčů a vždy tam bude více ochranných vodičů než je zdrávo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 4 [5] 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké jsou vaše zkušenosti s montážemi internetu a Wifi?
 Jak vyvést strukturovanou kabeláž v panel. bytě?
 Jak psát, nepsat e-mail!
 To nejlepší z WEB TOP100. Je váš web bezpečný?
 Co si myslíte o nových generických doménách?
 SCHRACK: Multimediální kabeláž Schrack 4 Home – flexibilní řešení pro vaše pohodlí
 Využíváte také PoE nebo jste zavaleni adaptéry 230V?
 SCHRACK: Realizace páteřní sítě
 SCHRACK: Datové rozvaděče
 Teče ethernet přes fázi?
 ACTIVE 24 výrazně nedoporučuji využívat!
 Jakou přepěťovou ochranu na internetové připojení (RJ45) pro maximální ochranu?
 Mimochodem, snad vám neřeší konektivitu pro vaše potřeby tímto 5GHz pojítkem?
 Trubko STORY: FFKu-Smart net
 Budete první, kdo bude vědět o možnosti optiky v husím krku?
 Máte již katalog nové technologie Datalight již u sebe?
 Jste pro zavedení cenzury a zdražení internetu?
 SCHRACK: Katalog datových produktů 2016
 Nová aplikace Siemens propojí světovou výstavu Expo 2020 v Dubaji s internetem věcí
 Technologie LI-FI se dostává do popředí
 Je nutný pro instalaci internetové přípojky odborník na EMC?
 5G u kulatého stolu na MSV 2021
 Kdo dokáže tu hromadu IoT zařízení synchronizovat?
 Zastavíte se na MikroExpo v Uherském Hradišti také?
 Konference MikroExpo bude 20. července opět v Uherském Hradišti
 Jak vypadal telemost na stánek české národní expozice?
 Co jsme psali o připojení na internet před čtvrtstoletím :-)
 Mikroexpo 2023 19.7.2023 – 17. ročník - Uherské Hradiště
 Kdy nám umělá inteligence pomůže s hledáním v technických normách ČSN?
 Tip na přední myšlenky a strategie bezpečných datových sítí

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.