Jak zužitkovat velmi silné podpětí?

<< < (2/3) > >>

Jiří Buben:
Nejsem sice odborník v této oblasti, ale dle mého názoru je nutné aby jste udržoval synchronní otáčky a tím frekvenci 50 Hz. Pak budete schopen udržovat napětí pomocí regulace budícího proudu v nějakých rozumných mezích i při výrazných změnách zátěže. Působí to na mě dojmem, že když jste nastavil průtok vody tak aby jste měl na svorkách generátoru požadované napětí, netočí se generátor otáčkami jakými by se měl otáčet. Pak při změně zatížení vlivem reakce kotvy a úbytků napětí na na vnitřním odporu a rozptylové reaktanci dochází k velkým úbytkům výstupního napětí. (Chápejte to tak, že vlivem zatížení se generátor přibržďuje a při odlehčení se rozbíhá. Tím se mění frekvence a napětí.)
Také to může být tím, že nedodáváte potřebný moment na hřídel generátoru a při zatížení není generátor schopen dodávat dostatečný výkon.
Jaké udržujete otáčky generátoru? Regulaci otáček dosáhnete instalací odstředivého regulátoru, který řídí servopohon který ovládá přívod vody.

Doufám, že jsem tu nepsal nějaké bludy. o:-)

Poraďte se s někým, kdo má z provozem elektrárny zkušenosti. Tady to stejně do detailu nevyřešíte. Je třeba řešit i bezpečnost, jako například při náhlém odpojení zátěže (zkratu) úplné uzavření přívodu vody, aby nedošlo k roztočení na nebezpečně vysoké otáčky.

Martin Kurka:
Vážený pane petře fr,
nejlacinější a nejjednodušší řešení je regulátor.
Alespoň regulátor Vašeho synchronního stroje. Jste poměrně skoupý na informace, co se týče výkonu elektrárny a napojených spotřebičů.
Ale odhaduji podle toho co píšete mezi řádky že jde o třífázový synchronní generátor cca 3-5kW v ostrovním režimu s neseným ss budičem a ručně ovládaným buzením reostatem.

I kdybyste nevyšťoural funkční regulátor napětí AVR z nějaké dosloužilé třífázové elektrocentrál y obdobného výkonu, ale musel jej koupit nový, přijde vás regulace napětí na směšný peníz proti jakékoliv UPS nebo měniči o ceně za akumulátory nemluvě. A již jen tento regulátor vám umožní provoz spotřebičů citlivých na napětí, ale necitlivých na kmitočet - tedy spínané zdroje (PC, TV, úsporné  žárovky, indukční vařiče),  komutátorové motorky (vysavač, některé automatické pračky - ale pozor na vypouštěcí čerpadlo),  tepelné spotřebiče (zejména žárovky) ...Samozřejmě jsou nutná přednostní relé pro tepelné spotřebiče, i když tady by bylo lepší odvozovat přednost a odpojení nadměrné zátěže ne z proudu, ale z poklesu kmitočtu.

Nebo:
Píšete, že jste ve mlýně v nájmu a na turbíně děláte vlastně strojníka. Co takhle sepsat s majitelem smlouvu, že zainvestujete automatický profi regulátor napětí a lopatek turbíny  a tím si předplatíte nájem. V případě ukončení nájmu by vám majitel doplatil zbytek. I kdybyste si na to vypůjčil, je to podle mne rozumná investice pro obě strany, zvláště když ve smlouvě budete mít energii zadarmo.

Veškeré bastly co budete vyvíjet s měniči  a akumulátory budou investice, které budou dále neprodejné, budou snižovat účinnost, budou vyžadovat náročnou obsluhu a údržbu a budou mít značné opotřebení (akumulátory).

petr fr:
Pane Buben: Jak změnou budícího proudu reguluji otáčky? No, nejsem si sto procentně jist, jen tlumočím, co mi bylo řečeno, ale je to asi jako když se jede na kole s přehazovačkou. .. když klade alternátor malý odpor, otáčí se rychle, když klade velký odpor, otáčí se pomalu. Výsledné napětí je ale zhruba konstatní (jak jsem změřil).
Uzavření přívodu vody: se provádí ručně, takže nelze zajistit automatické zastavení přívodu...

Pane Kurka, Alternátor je prý 12 kW... (vlastně jej asi občas “přetěžujeme”,  protože z něj odebíráme všechno, co stihne vyrobit... Jak jsem psal, především proto, aby napětí po např. zahřátí bojleru nepřesáhlo 230V... ale v zimě, kdy budeme elektřinou i víc topit, budeme asi na maximu stále...  )
Asi jde skutečně o jde o třífázový synchronní generátor s neseným ss budičem a ručně ovládaným buzením reostatem.
Píšete, „nejlacinější a nejjednodušší řešení je regulátor.“ – omlouvám se, ale jsem docela laik (i když se rychle učím) – co to je, ten regulátor, jak to funguje (spolu s těmi relé),  kde se dá koupit, co to asi stojí? Regulátor je moc obecné slovo, a nedaří se mi nic vygooglovat. 
Ledničky by taky fungovaly jen s regulátorem? A ten motorek u vypouštěcích čerpadel pračky – by jen nefungoval, fungoval pomalu, nebo by se mohl zničit, pokud by byl jiný kmitočet?
Sepsat s majitelem smlouvu: to je bohužel neprůchodné...
 (poklona) ...

Jiří Buben:
To: pet fr

Dovolte mi abych se pokusil vám něco vysvětlit. Budícím proudem rozhodně neregulujete otáčky. Ty se regulují množstvým vody a natáčením lopatek turbíny. Otáčky by jste měl udržovat synchronní a pokud možno konstantní. Když generátor zatížíte, pak vám vlivem jevů které jsem popsal  v předešlém přízpěvku otáčky poklesnou a poklesne i napětí. Proto je nutná regulace průtoku vody, aby se mohly otáčky regulovat a tím vyrovnávat jejich změnu vlivem zmeny zatížení. Budícím proudem pak regulujete velikost generovaného napětí tak aby jste jej udržoval v potřebných mezích. Budícím proudem otáčky neregulujete.

Chtělo by to aby jste si na místo pozval někoho, kdo již má z takovou elektráronu zkušenosti a s ním probral možnosti jak technické, tak fnanční. takhle to dohromady nedáte.

Kolega Kurka psal o AVR regulátoru. Je to automatický regulátor napětí (Automatic Voltage Regulator).

Fuk Tomáš:
Citace: petr fr  02.09.2011, 02:12

...Sepsat s majitelem smlouvu: to je bohužel neprůchodné...

No, jestli se chystáte dělat technické zásahy do zařízení, a to bez dohody s majitelem či dokonce proti jeho vůli, tak to potěš koště.
Cesta k dohodě určitě existuje, ale bude muset být založena na solidních základech - technické řešení, ekonomická rozvaha, příp. zajištění financování - a takovéhle podklady v diskusi na internetu nezískáte.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana