Jak zužitkovat velmi silné podpětí?

<< < (3/3)

Martin Kurka:
Citace: petr fr  02.09.2011, 02:12

Sepsat s majitelem smlouvu: to je bohužel neprůchodné...

Tak to moc nemá cenu se do ničeho pouštět. Jediná cesta je si pronajmout nebo koupit regulaci a mít zajištěno, že si ji mohu odvézt i v případě odstěhování, nebo v případě, že nebudu moci odebírat elektrickou energii z turbíny.
Už jen to, že 12kW turbínu nechává majitel běžet v ostrovním provozu, místo aby nadbytečnou energii dodával do sítě je takové podivné.
Citace: petr fr  02.09.2011, 02:12

Ledničky by taky fungovaly jen s regulátorem? A ten motorek u vypouštěcích čerpadel pračky – by jen nefungoval, fungoval pomalu, nebo by se mohl zničit, pokud by byl jiný kmitočet?

Ledničky, a obecně jakékoliv asynchronní motorky jsou velmi citlivé nejen na podpětí, ale i na frekvenci. Při podpětí se nerozeběhnou, při přepětí se mohou spálit, při nižší frekvenci se tepelně přetěžují, krokují a nemusí se rozeběhnout, při vyšší frekvenci jsou přetíženy nejen elektricky, ale i mechanicky, protože se snaží pohánět zařízení vyššími otáčkami.  Provoz asynchronního motoru 230V/50Hz mimo pásmo 48-52 Hz a 210-260 V  bývá pro motor smrtelně nebezpečný.
Citace: petr fr  02.09.2011, 02:12

– omlouvám se, ale jsem docela laik (i když se rychle učím) – co to je, ten regulátor, jak to funguje (spolu s těmi relé),  kde se dá koupit, co to asi stojí? Regulátor je moc obecné slovo, a nedaří se mi nic vygooglovat.

Jako laika vás nasměruji k profesionálům, naučí vás nejvíce. Regulaci malých vodních elektráren (MVE) vygooglujete pomocí "regulace MVE". MVE může buď dodávat energii do elektrovodné sítě (nebo jen částěčně dodávat a částečně pro vlastní spotřebu),  pak je regulace a provoz technicky mnohem jednodušší a stabilita napětí a frekvence lepší. Nebo může pracovat jen izolovaně v tzv. ostrovním provozu - váš případ (ač nevíme proč - asi nemá majitel rád smlouvy). Ostrovní provoz je velmi náročný na regulaci, je nejen nutná regulace soustrojí, ale i regulace spotřeby a je nutné držet výrobní
Regulace MVE se skládá z vlastní regulace a z ochran.
Ochrany jsou proti zničení vlastního soustrojí přetížením, nebo odlehčením (ty jsou v ostrovním režimu komplikovanějš í) a ochrany při spolupřáci y generátoru s rozvodnou sítí (ty v ostrovním režimu nepotřebujete). Dále musí mít výkonové ochrany možnost soustrojí zastavit - brzda, uzávěry vody (nebo zavzdušnění savky, převod do jalového náhonu). To jsou nákladné elektro-mechanicko-hydraulické záležitosti.
Vlastní regulace je regulace generátoru (elektrická a elektronické řízení - celkem za za rozumný peníz) a výkonu a otáček turbíny regulací nátoku do turbíny (to jsou elektro-mechanicko-hydraulické záležitosti = opět žádná láce).
Pak jsou potřebné pomocné funkce a měření - čištění česlí, hlídání hladin, měření výkonu, automatický náběh atd.

Co se týče provedení regulace, je možná značná variabilita, odborník umí leccos "ošulit",  nebo spojit funkce - vše podle místních podmínek. Podle mne při 12kW bude pro vás výhodné se spojit s firmou shcontrol.cz. Ti z hlediska regulace vědí co dělají. Co se týče elekto-mechanicko-hydraulických věcí to vám neporadím, projděte si na internetu MVE, je tam toho dost. Obecné principy jsou nádherně vysvětleny na http://mve.energetika.cz.
Například jak regulace napětí ovlivňuje otáčky turbíny (doporučuji přečíst kolegovi Bubnovi)
Pokud si tam do onoho příkladu místo dynama dáte synchronní generátor, pak se s otáčkami turbíny mění i kmitočet. Z toho je vidět, proč se se změnou zátěže mení vše a jak je důležité regulovat nátok.
  V ostrovním režimu ještě existuje taková finta regulovat zátěž. Tomu se říká elektronický setrvačník.  Ale předpokládá mít k dispoziti v pohotovosti zátěž v odstupňovaných výkonech. Jenže když bojlery odepnou jejich termostaty, není nic. Jako poslední šance je vyrobit průtokový ohřívač vody do nebo z turbíny, což je mrhání energiií vody. To je lepší i sebeprimitivně jší regulace nátoku.

Ižák Ctibor:
Pán Peter.Fr
Predpokladám, že v tejto oblasti nie ste špičkový odborník. Tunajšie príspevky sú  veľmi poučné.Ja vám len chcem zdôrazniť, že pokiaľ budete mať iné spotrebiče ako odporové (vyhrievanie- kúrenie atď) čiže akékoľvek motory, či to už chladnička, čerpadlo na vodu a.p. ,  musíte udržať frekvenciu. To znamená, riadiť prítok vody ,  poprípade natáčanie lopatiek na turbínu a tým udržať konštantné= otáčky turbíny.  Inak vám motory budú odchádzať a nie len motory, ale asi aj iné spotrebiče, ktoré majú na vstupe napäťové zdroje osadené transformátorm i ako napr.staršie TV ,  rádio ,  atď.Ak sa vám podarí udržať pri zmene záťaže otáčky, potom môžete uvažovať o riadení budenia na udržanie napätia. Toto všetko v podstate tu už bolo popísané, ja som to chcel len lajcky zhrnúť. (Snáď sa mi to podarilo.)

Milan Hudec:
Citace: petr fr  31.08.2011, 00:26

Přestěhoval jsem se do mlýna, kde je malá vodní elektrárna. Chtěl bych tuto elektřinu využít, ale pokud možno bez větších investic.

Elektrárna nemá stabilizátor.. . a tak se napětí mění podle toho, kolik je zapojeno spotřebičů. Nastavuju množství vody na turbínu tak, aby napětí nikdy nepřekročilo 230V, takže toto kolísá mezi 50V a 230 V, podle zrovna sepnutých spotřebičů.

Elektřinu zatím využívám pro napájení přímotopů a bojlerů - těm nevadí podpětí a kolísání napětí.

Rád bych ale touto elektřinou napájel i další zařízení - ledničku, počítač, případně i pračku...  - existuje nějaký levný způsob, jak tuto část elektřiny stabilizovat na 230V? Nechci moc investovat, protože nevím, jak dlouho tu budu bydlet, jsem tu v podnájmu, spokojím se i s nějakým provizorním řešením.


Já bych si koupil skleník, a tento bych přebytkem vytápěl, odpadne regulace, přibudou čerstvé papriky.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana