Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Je nutné při bouřce vypínat přívod vody?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 ... 8 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné při bouřce vypínat přívod vody?  (Přečteno 67047 krát)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #36 kdy: 15.08.2011, 12:22 »

Cena hlásiče blížící se bouřky vychází na cca 5000 EUR.
Hlásič bouřky s uzávěrem vody má asi hodně společného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #37 kdy: 15.08.2011, 12:39 »

Cena hlásiče blížící se bouřky vychází na cca 5000 EUR.


Mě to úspěšně hlásí domácí meteostanice za 3000,-Kč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #38 kdy: 15.08.2011, 12:40 »

Ale jsme zase u toho zavádění a vytrhávání z kontextu, obrázek by měl být doplněn o tabulku A1, A2 a obr. A3, A4, A5.  Úsměv

Z kontextu článku by mohl laik nabýt (nejenom laik jak ukázala tato diskuze),  že maximální hodnoty bleskového proudu, tvaru vlny dosahují hodnot, pro které jsou hodnoty vyžadované u technických opatření malá, ale to není pravda.

Chápu, že to v novinách pro laiky není reálné uvádět, ale v odborných článcích, se u vyskytujících tvrzení uvádí v poznámce zdroj a i stránka, která autora k tomuto tvrzení vedla. Ze svojí zkušenosti mohu uvést, že pokud uvádím zdroje v textu, článek mi trvá dvakrát delší dobu a stejně moje zdroje redakce vymaže, protože zabírají místo tisku.

 Většinu současných článků v novinách a časopisech pro laiky dělají externisté, kteří jsou placeni za normostránku textu, hodně často publikují pod cizím jménem a vydavatelé jim platí rozhodně míň, než to málo co se v ČR dává za stránku textu v odborném časopise, takže aby dostali průměrnou hrubou mzdu, musí za měsíc vyprodukovat cca 60 - 150 stránek A4  textu.
PS: Když píšu článek já, trvá mi dvoustránkový cca 5-12 hodin čistého času, takže proto je píšu zdarma, jsem prostě k nezaplacení  Super!.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 15.08.2011, 12:41 »

Hlásič bouřky s uzávěrem vody má asi hodně společného.
Já bych za bouřky asi zbytečně na uzávěr vody nebo plynu na kovové trubce nesahal.
Takže když to mám zavřít, asi bych potřeboval nějaké "hlášení, že se cosi blíží".

To je jako odpojování antény od TV nebo telefonní linky od PC.
Pokud to dělám "po prvním blesku",  nevím, když přijde další, takže tak trochu hraji "ruskou ruletu"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #40 kdy: 15.08.2011, 12:53 »

Já bych za bouřky asi zbytečně na uzávěr vody nebo plynu na kovové trubce nesahal.
Takže když to mám zavřít, asi bych potřeboval nějaké "hlášení, že se cosi blíží".

To je jako odpojování antény od TV nebo telefonní linky od PC.
Pokud to dělám "po prvním blesku",  nevím, když přijde další, takže tak trochu hraji "ruskou ruletu"...
Ochrana před bleskem je v podstatě také ruleta s nejistým koncem respektive výsledkem .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #41 kdy: 15.08.2011, 13:07 »

Ale jsme zase u toho zavádění a vytrhávání z kontextu, obrázek by měl být doplněn o tabulku A1, A2 a obr. A3, A4, A5.  Úsměv

Z kontextu článku by mohl laik nabýt (nejenom laik jak ukázala tato diskuze),  že maximální hodnoty bleskového proudu, tvaru vlny dosahují hodnot, pro které jsou hodnoty vyžadované u technických opatření malá, ale to není pravda.
Já bych to tak nehrotil  Úsměv Je to "leták" kterému mají porozumět lidé, kteří zrovna nečtou Blesk.  Mrknutí

Chápu že kladete velký důraz na profesionalitu, když je většina vašich kontaktů s lidmi z oboru. Já mám přesně opačný problém, neustále potřebuji laikům vysvětlovat jak a proč funguje tohle a proč v rozvaděči mají to a ne to, proč je tohle uděláno tak a ne tak... a přitom nemohu používat žádné příliš odborné výrazy a už vůbec ne odkazy na odborné zdroje, protože jinak by na mě 99,9% prostých občanů neelektrikářů koukalo jako na tatara  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #42 kdy: 15.08.2011, 13:10 »

Ochrana před bleskem je v podstatě také ruleta s nejistým koncem respektive výsledkem .
Na základě které studie tak vyvozujete?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #43 kdy: 15.08.2011, 13:12 »

Já bych to tak nehrotil  Úsměv
Já to nehrotím  Mrknutí
neustále potřebuji laikům vysvětlovat jak a proč funguje tohle a proč v rozvaděči mají to a ne to, proč je tohle uděláno tak a ne tak... a přitom nemohu používat žádné příliš odborné výrazy a už vůbec ne odkazy na odborné zdroje, protože jinak by na mě 99,9% prostých občanů neelektrikářů koukalo jako na tatara  Úsměv
No a to je právě to nejtěžší, nejpracnější a zároveň nejužitečnější, co každý můžeme pro elektrotechnik u udělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #44 kdy: 15.08.2011, 13:27 »

Na základě které studie tak vyvozujete?
Na základě žádné studie a své zdroje informací si nechávám pro sebe.
Neznám důvod dělit se s někým o ně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 15.08.2011, 13:36 »

Se mě zdá, že někteří se více bojí provedení opatření před bleskem, než blesku samotného.
Za střízliva to nechápu Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Blesk11
« Odpověď #46 kdy: 15.08.2011, 15:20 »

A když mám doma vše řádně pospojeno přes HOP se zemničem i pro hromosvod, tak se napětí na neživých částech nemůže objevit??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #47 kdy: 15.08.2011, 15:25 »

Samozřejmě že musí, to je princip ochrany, dostat vše na jeden potenciál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
blesk11
« Odpověď #48 kdy: 15.08.2011, 15:47 »

Ten stejný potenciál mi není jasný. A jak je to např.,   když stojím bos v koupelně a držím se bojleru, nic se doopravdy nestane při úderu blesku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #49 kdy: 15.08.2011, 15:58 »

Aby se něco stalo, musí protýct proud. Pokud se držím dvou kovových předmětů, funguju v obvodu jako rezistor. Když v jedné ruce bude trubka topení s potenciálem 5000V a v druhá se opře o pračku s potenciálem 5000V, poud neteče. Ohmův zákon  podivej

To stejný ochrana proti požáru. Zapaluje teplo. Od rozžhavenýho drátu.. Drát se rozžhaví proudem. A na stejným potenciálu je nulový proud...

Takže proto se všechno spojuje a tam, kde má týct velký proud, se dostatečně domenzují kabely.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #50 kdy: 15.08.2011, 16:01 »

Kolega Petr M mne o chvíli předběhl, takže to moje berte jako upřesnění.

Pokud je vana kovová, tak je na ní stejný potenciál, jako na těle bojleru, tedy pokud je vše pospojováno. Pokud při té příležitosti držíte v zubech šňůru od vysoušeče vlasů (což byste neměl),  tak díky svodiči přepětí DEHNventil dole v HR je rozdíl potenciálu mezi fází a zemí do 1,5 kV (plus nějaké stovky voltů na úbytek napětí na délce vedení od DEHNventilu k Vašim zubům) no a protože v dráze vana, Vy, fázový vodič je izolace alespoň 4 kV, tak jste v pohodě, je na vás napětí stejné maximálně o ten 1,5 kV nižší/vyšší, než je na tom vodiči.
Pokud nemáte svodič, musíte doufat, že místo přeskoku zem - fáze -pracovní vodič bude někde jinde (typicky na elektronice a svorkách v rozvaděči)  než v dráze  vana, Vy, fázový vodič.

Stačí to takto?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
blesk11
« Odpověď #51 kdy: 15.08.2011, 16:13 »

Tak jestli dobře chápu může se tedy něco v koupelně stát i při dobrém pospojení, když nemám žádné přepěťovky?? Šňůru v zubech má jedině...... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #52 kdy: 15.08.2011, 16:19 »

Ano, dobré pospojování, přepěťovky snižují podstatně riziko úrazu téměř k nule.
Pokud byste při zásahu bleskem ležel v uzemněné vaně v domě bez SPD, tak pokud by jste byl přiklopen plechem, lze úraz téměř vyloučit, pokud nebude napuštěná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
blesk11
« Odpověď #53 kdy: 15.08.2011, 16:42 »

TO: petr M

Ohmův zákon chápu, ale co ta podlaha v koupelně, tam přeci nebude 5000V? Nebo jo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 6 ... 8 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.