Je nutné při bouřce vypínat přívod vody?

<< < (18/27) > >>

Zdenek Hejčl:
Teda Honzo,  teď si na to kápl máš bod a jsi (jednicka).
PS: Co má přijít, tak se objeví a my s tím nic moc neuděláme. Snad jen v rámci doporučení a norem, můžeme trochu eliminovat. Jelikož ten blesk potvora jedna, to nečte a ani se tím neřídí.....  ;)
Buďme papežštější než Brusel a EU.  :D
Viz: Tisíce lidí čekali na Eminema, přišla bouřka a zabíjela. Může za to vichr a blesk je v tom nevinně. Novinky.cz...

Rozmahel Vladimír:
Přepěťové ochrany mají dle mého soudu smysl u nadzemních rozvodů sítě nn. Blesky buší do vedení a přepětí letí po drátech do mnoha domů v okolí. / Zkušenost z praxe / Pokud na vstupu osadím ochrany, věřím tomu, že mohou něco zachránit.
Naopak u kombinace s hromosvodem a úvaze přímého úderu, si myslím, že to tak být nemusí.
Velmi by pomohlo, kdyby distributoři osazovali na tyto sítě podobné omezovače, jako mají na sítích vn. Za bouřky jsou pozorovatelné výpadky napětí v řádech zlomku sekundy. To je funkce těchto omezovačů. Věřím, že by to fungovalo i na nn. Někde je údajně už mají. Je to asi o penězích.

Jiří Schwarz:
Citace: Rozmahel Vladimír  19.08.2011, 20:04

Přepěťové ochrany mají dle mého soudu smysl u nadzemních rozvodů sítě nn.

Občas se povrtám v nějaké elektronice, občas někdo chce něco opravit.
Po bouřkách bývá jedna "skupina závad": přeskok mezi 2 potenciály u zařízení, která mají "2 vodivá připojení" - Set Top Box s vypálenou "stopou" mezi přívodem sítě a částí spojenou s anténou, podobně satelit, modem s výraznými stopami po přeskoku mezi přívodem linky a přívodem napájení, síťová karta v PC se stopou přeskoku mezi linkou a "uzemněným" GND...
Takže u elektroniky by to chtělo chránit "všechny přívody proti jedné zemi"
V části naší obce jsou rozvody nn i telefonů "vzduchem". Špatná kombinace  (zle)

Martin Novák:
Ono, v konecnem dusledku je cena slusnych prepetovek pro cely dum (privod elektriky, anteny, telefon, vnejsi cidla, alarm a spol.) +- stejna, jako cena elektroniky v cele domacnosti. Pak je to jen o uvaze, zda je levnejsi po nejakem zasahu blesku z penez za pojistny castecne obnovit prakticky uz zastaralou elektroniku v baraku, nebo se vytesovat, ze az jednou za 40 let uhodi pobliz, jsem dokonale chranen...

Kdyz tak posledni dobou poslocham nektere experty na ochranu proti blesku, mam stale silnejsi dojem, ze se CR prestehovala nekde pobliz Kuala Lumpuru. Podle novych norem je vyzadovan nekolikanasobe k svodu a jimacu, nekteri projektanti pro jistotu jeste pridaji a pak clovek kouka na kaplicku s regulatorem plynu (objekt o pudorysu metr x dva metry vysoky 2 metry) umisteny ani ne 2 metry od paty osmiposchodovy ho baraku a na kaplicce jsou dva jimace a ctyri svody...   A kdo to asi tak vsechno zaplati ??

Jiří Schwarz:
Citace: Martin Novák  19.08.2011, 20:35

Pak je to jen o uvaze, zda je levnejsi po nejakem zasahu blesku .... obnovit prakticky uz zastaralou elektroniku

Asi tak nějak uvažují někteří provozovatelé "internetu".
Když to dnes nezničí blesk, zítra to stejně budou muset měnit za lepší, chytřejší, rychlejší,...
A na "cizí střeše",  tak se to "riskuje"...

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana