Je nutné při bouřce vypínat přívod vody?

<< < (11/27) > >>

Jan Hájek:
Kolega Petr M mne o chvíli předběhl, takže to moje berte jako upřesnění.

Pokud je vana kovová, tak je na ní stejný potenciál, jako na těle bojleru, tedy pokud je vše pospojováno. Pokud při té příležitosti držíte v zubech šňůru od vysoušeče vlasů (což byste neměl),  tak díky svodiči přepětí DEHNventil dole v HR je rozdíl potenciálu mezi fází a zemí do 1,5 kV (plus nějaké stovky voltů na úbytek napětí na délce vedení od DEHNventilu k Vašim zubům) no a protože v dráze vana, Vy, fázový vodič je izolace alespoň 4 kV, tak jste v pohodě, je na vás napětí stejné maximálně o ten 1,5 kV nižší/vyšší, než je na tom vodiči.
Pokud nemáte svodič, musíte doufat, že místo přeskoku zem - fáze -pracovní vodič bude někde jinde (typicky na elektronice a svorkách v rozvaděči)  než v dráze  vana, Vy, fázový vodič.

Stačí to takto?

blesk11:
Tak jestli dobře chápu může se tedy něco v koupelně stát i při dobrém pospojení, když nemám žádné přepěťovky?? Šňůru v zubech má jedině...... :)

Jan Hájek:
Ano, dobré pospojování, přepěťovky snižují podstatně riziko úrazu téměř k nule.
Pokud byste při zásahu bleskem ležel v uzemněné vaně v domě bez SPD, tak pokud by jste byl přiklopen plechem, lze úraz téměř vyloučit, pokud nebude napuštěná.

blesk11:
TO: petr M

Ohmův zákon chápu, ale co ta podlaha v koupelně, tam přeci nebude 5000V? Nebo jo?

Jan Alin:
Citace: Jan Hájek  15.08.2011, 16:19

Pokud byste při zásahu bleskem ležel v uzemněné vaně v domě bez SPD, tak pokud by jste byl přiklopen plechem, lze úraz téměř vyloučit, pokud nebude napuštěná.


Podmínkou ovšem je nebýt klaustrofobik :D.

Tohle je tedy debata. Jestli vyjde nařízení vypínat při bouřce vodu, začínám s občanskou neposlušností.  ;)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana