Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?  (Přečteno 58442 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #36 kdy: 14.08.2011, 21:24 »

Je fakt, že jediné, o co se občas doma starám, je zásuvka u pračky a v kuchyni u konvice. Je to sice v mědi, ale TN-C. Už jsem řešil pár (slovy dvě) papundeklových jader natahaných v hliníku po vytopení. Pár dní na to telefon ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 14.08.2011, 23:30 »

Jo tak kuchyně to je kapitola par excelans...
Oprava horkovzdušné trouby:  dvojzásuka z ní napojená mikrovlnka, sporák s horkovzduškou, rychlovarná konvice, gril, pekárna a světla pod linkou... zle Samozřejmě na okruh s ostaními spotřebiči v obýváku. Na rozdvojce jsem neudržel ruku, jak byla horká, paní bytu cosi kuchtila.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #38 kdy: 15.08.2011, 12:52 »

Do zásuvkové krabice přicházejí vodiče L a PEN.
Takže ten zmiňovaný proudový chránič byl v provedení jako zásuvkový adaptér?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Kolec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 15.08.2011, 13:03 »

Jestli to správně chápu, tak je zásuvka, tedy přesněji šroubek u kolíku místem rozdělení PEN?

To dělal asi "velký mistr" elektrikář.   zle

Doporučuji to předělat. Jsou v podstatě dvě možnosti. Na přívodní kabel  nejprve zapojit chránič a teprve pak zapojit zásuvku, nebo použít zásuvku s chráničem v sobě. To by bylo zřejmě i jednodužší a čistější řešení.

PS: jinak díky za info. Vždy je zajímavé dozvědět se, co bylo skutečnou příčinou závady.

Pokud by se vodič PEN dělil mimo zásuvku, znamená to jeden spoj v cestě ochranného vodiče navíc, tedy nutně menší spolehlivost. Pokud by vadilo, že pracovní proud protéká konstrukcí ochranného vodiče v zásuvce, znamenalo by to, že ochranný vodič je dimenzován na menší proud než pracovní vodiče, což bych považoval z hlediska bezpečnosti za nepřípustné. Stávající řešení, jakkoliv zřejmě není běžné, považuji z hlediska bezpečnosti a spolehlivosti za lepší. Pokud se mýlím, prosím o vysvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Kolec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 15.08.2011, 13:33 »

Jo tak kuchyně to je kapitola par excelans...
Oprava horkovzdušné trouby:  dvojzásuka z ní napojená mikrovlnka, sporák s horkovzduškou, rychlovarná konvice, gril, pekárna a světla pod linkou... zle Samozřejmě na okruh s ostaními spotřebiči v obýváku. Na rozdvojce jsem neudržel ruku, jak byla horká, paní bytu cosi kuchtila.

Jak je možné, že nevybavil jistič? Pokud je rozvod správně navržen, nemá se co hřát. Běžný uživatel přece nemusí řešit, jaký proud odebírá který spotřebič, to je úkol pro toho, kdo rozvod navrhoval. Úsměv

Stejně tak mi nepřijde příliš pochopitelná averze vůči rozdvojkám. Pokud výrobek odpovídá normám a celý okruh je správně jištěn, nesmí to být problém. Situace mi přijde analogická k tomu, že když se v nějakém dudlíku najde nadlimitní množství škodlivin, budeme protestovat proti prodeji dudlíků. Pokud se vyrábí i nekvalitní rozdvojky, je potřeba na ně upozorňovat a kupovat kvalitní, ale principiálně přece není možné zavrhnout výrobek, který odpovídá předpisům. angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Kolec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 15.08.2011, 13:37 »

Takže ten zmiňovaný proudový chránič byl v provedení jako zásuvkový adaptér?


Původně přicházely k zásuvce vodiče PEN a L, vodič L byl za účelem instalace chrániče odbočen do vedle umístěného chrániče, spolu s vodičem N z konstrukce kolíku zásuvky. Z chrániče se pak vodiče vracejí na svorky N a L zásuvky.

Zásuvka s integrovaným chráničem by byla jistě estetičtějším řešením, ale v případě prádelny je určující spíše cena úpravy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #42 kdy: 15.08.2011, 14:20 »

Zásuvka s integrovaným chráničem by byla jistě estetičtějším řešením, ale v případě prádelny je určující spíše cena úpravy.

Myslím, že v případě čehokoliv by mělo být pořadí priorit
1. Bezpečnost
2. Funkčnost (bezpečnost je přednější, proto samočinné odpojení od zdroje při poruše)
3. Přání zákazníka (levnější je jedna zásuvka s rozdvojkou, ale pokud by tam zákazník chtěl trojrámeček se zásuvkama, není co namítat)
4. Cena (je nutná optimalizace s bodem 3)

S jakým krytím byl ten chránič? IP20?  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #43 kdy: 15.08.2011, 14:23 »

Zásuvka s integrovaným chráničem by byla jistě estetičtějším řešením, ale v případě prádelny je určující spíše cena úpravy.
Možná to bude znít poněkud morbidně až hnusně:
někdy nad rakví lidé přemýšlejí co by dali za to, kdyby ten, kdo tam leží, se mohl vrátit!
Před "průserem" šetří každou korunku často tam, kde to vůbec není vhodné!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #44 kdy: 15.08.2011, 14:24 »

Jak je možné, že nevybavil jistič? Pokud je rozvod správně navržen, nemá se co hřát...
A Vy máte pocit, že tam byl nějaký jistič nadměrně zatížen?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 15.08.2011, 14:34 »

16A jistič dá hodinku cca.20A, pokud není zásuvka nová budou její kontakty hřát, pokud bude starší vychozená, budou kontakty hřát o to víc, rozdvojka obecně snižuje pružnost kontaktů zásuvky, jelikož na ně tvoří mechanickou páku, v těchto případech je bezpečnější použití úhlové kvalitní vidlice s nás. zásuvkou na konci - opět kvalitního provedení.
Normálním řešním by mělo být zbudování takového počtu pevných zásuvek, aby tato bižuterie nebyla vůbec třeba.
Že se nějaký výrobek prodává a je řádně certifikován, neznamená výzvu k jeho jeho bezhlavému používání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #46 kdy: 15.08.2011, 15:14 »

16A jistič dá hodinku cca.20A, pokud není zásuvka nová budou její kontakty hřát, pokud bude starší vychozená, budou kontakty hřát o to víc, rozdvojka obecně snižuje pružnost kontaktů zásuvky, jelikož na ně tvoří mechanickou páku, v těchto případech je bezpečnější použití úhlové kvalitní vidlice s nás. zásuvkou na konci - opět kvalitního provedení.

Viděl jsem vojrámeček Tango se zásuvkama. V jedné díře kávovar, v druhé metrová prodlužka (3x1) a v ní myčka a dvě rychlovarky. Když se prodlužka protavila, prostě tam dali novou a lepší - 5m 3x1.

Připomínám, že v elektro firmě...

Normálním řešním by mělo být zbudování takového počtu pevných zásuvek, aby tato bižuterie nebyla vůbec třeba.
To je pravda, ale to by musel mít každý v bytě parapetní kanály na místě všech elektroinatala čních zón...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #47 kdy: 15.08.2011, 15:59 »

Jestli to správně chápu, tak je zásuvka, tedy přesněji šroubek u kolíku místem rozdělení PEN?

Čo tam po tom, tam to človek aspoň uvidí. Minulý týždeň som bol privolaný k jednej iskriacej dvojzásuvke v kúpeľni. Celý byt je natiahnutý v hliníku, TN-C. Akurát do tejto jednej zásuvky išli tri vodiče: čierny Al - ľavá dierka, zelený Al - pravá dierka, zeleno-žltý Cu, ochranný kolík. Druhý koniec toho zž vodiča sa mi nájsť nepodarilo. 

 Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 15.08.2011, 16:01 »

Jaké kanály?,  pokud nedostačuje počet zásuvek, bývá velmi jednoduché stávající obvod rozšířit o další, zvláště dnes v době plné různých vychytávek usnadňujících montáž.
Když už mám 400l kvasu ze švestek, taky si ho nezk...... 50kg jablek, ale dodělám ho švestkama, a když mám na myčku, tak musím mít i na pořádnou zásuvku k této, jinak jsem špatný sedlák.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #49 kdy: 15.08.2011, 16:12 »

Jaké kanály?,  pokud nedostačuje počet zásuvek, bývá velmi jednoduché stávající obvod rozšířit o další, zvláště dnes v době plné různých vychytávek usnadňujících montáž.

Aké vychytávky ste mali na mysli?

Když už mám 400l kvasu ze švestek, taky si ho nezk...... 50kg jablek, ale dodělám ho švestkama, a když mám na myčku, tak musím mít i na pořádnou zásuvku k této, jinak jsem špatný sedlák.

Veľmi zlé prirovnanie! Ak mám slivák málo, tak budem do suda prekladať vrstvu slivák a jabĺk. Podmienkou je - tak isto ako v elektrike - urobiť to správne a bezpečne, čo v danom prípade znamená, že vrchná vrstva musia byť slivky, aby kvas neprekysol. A ak sú čisté nádoby, kvalitné ovocie a dobrý "riad",  výsledok môže byť fajnový: aromatická jablkovica alebo jemná slivovica, záleží, ako si to nazvete.

 na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #50 kdy: 15.08.2011, 16:26 »

Pro automatickou pračku se zřizuje samostatný obvod, takže nač rozdvojka?Z té se napájí co?
Mikrovlnka v kuchyni?Jako vždy, když není co řešit je spousta príspěvků. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #51 kdy: 15.08.2011, 16:28 »

Aké vychytávky ste mali na mysli?
 na zdravi

 Šok

edit: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,20502.0/topicseen.html
příspěvek kolegy Svejkovského


* multi.jpg (182.65 KB, 570x655 - prohlédnuto 608 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 15.08.2011, 16:31 »

Aké vychytávky ste mali na mysli?

Veľmi zlé prirovnanie! Ak mám slivák málo, tak budem do suda prekladať vrstvu slivák a jabĺk. Podmienkou je - tak isto ako v elektrike - urobiť to správne a bezpečne, čo v danom prípade znamená, že vrchná vrstva musia byť slivky, aby kvas neprekysol. A ak sú čisté nádoby, kvalitné ovocie a dobrý "riad",  výsledok môže byť fajnový: aromatická jablkovica alebo jemná slivovica, záleží, ako si to nazvete.

 na zdravi
např. děrovač - doba, kdy k zazdění jedné krabice bylo třeba počítat s rozmlácením zdi je pryč, dále vícenásobné krabice a rámečky atd.

Na tom přirovnání si bezpodmínečně trvám, pokud vyrábím slivovici, musí být pouze ze švestek, cokoli jiného ať chuťově dobráho nenazývám přece slivovicí, ale to jsme od elektra mírně odbočili, hergot, jak o tom píši, dostal jsem chuť, tak přeji i ostatním elektrikářům pohled na hezký řetízek Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 15.08.2011, 16:34 »

Šok
Jejda, to je hezký, kdo to vyrábí, nejlépe s kolíky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?
 Je možné, že elektrická zástrčka v dome nestačí napájat obyč. TV?
 Kam mohla zmizet jedna fáze?
 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Jakým výrobkem řešit trvalé podpětí v síti?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Jak se bránit častým výpadkům a opětovným zapnutím veřejné sítě nn?
 Co provést s vadnou zásuvkou?
 Můžete mi pomoci s nefunkčními zásuvkami po té, co jsem připojil lustr?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Co mi muže vyhazovat proudový chránič (fíčko)?
 Vyhořela zásuvka jak postupovat jde-li o byt nájemní?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Jak si poradit s chybějícím vodičem k ventilátoru?
 Proč mi asi nejde elektrocentrála?
 Proč vypadává jistič pro zásuvkový okruh s mikrovlnkou i v nové instalaci?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Znáte typické řešení lakomců "Jak opravit zásuvku"?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Proč mám doma v elektroinstalaci pouze 150V?
 Co se zásuvkou, která se ve staré instalaci hřeje již při malém odběru?
 Čo môže spôsobovať vyhorenie zásuviek u novej inštalácie?
 Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??
 Proč svítí zkoušečka na nulovém vodiči (N)?
 Jak najít závadu na zásuvkovém okruhu?
 Je pokles v síti při připojení spotřebiče normální jev?
 Nefunguji zasuvky umistene "dole" v panelovem dome. Co s tim?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Prečo sa zahrieva vidlica napájacieho káblu bojleru?
 Proč mi asi nejdou zásuvky, když jistič není vypnutý?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Může jiskření v zasuvce způsobit zbytkový proud?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Může se zprovoznit již vyschlá zásuvka po havarii kdy vytékala voda?
 Co se zasuvkovym obvodem, ktery po opetovnem zapnuti jistice je bez napeti?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Co dokáže udělat stříkací pistolka se zásuvkou v rukou šílence?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Proč se z ničeho nic přepaluje pojistka?
 Proč je fáze na kolíku?
 Proč tři zásuvky jdou a jedna neutáhne cirkulárku?
 Je napětí mezi N a PE v zásuvce cca 4V v pořádku ?
 Proč je v zásuvkách napětí, když mám zapnutý pouze proudový chránič bez jističe?
 Je běžné když vysavač rozpálí zásuvku na 70°C?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Jak diagnostikovat závadu podivně se chovajících spotřebičů?
 Kde se bere 54V při vypnutém spínači?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Jaká může být příčina nefunkční zásuvky poslední v řadě?
 Lze resit propaleny uzemnovaci drat jinak nez kompletni revizi bytu ?
 Proč mezi vidlicí a fází v zásuvce přeskakují jiskry?
 Co se děje pokud doma mezi L2-L3 naměřím pouze 132V?
 Kde hledat poruchu v případě rozdílných napětí v jednotlivých fázích přípojky?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak najít vadný vodič "vyhazující" jistič?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Jak určit zdali je poškozena napěťová síť nebo spotřebič - PC?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Proč se dýmí ze zásuvky druhého nezatíženého obvodu?
 Proč zmizí napětí v zásuvce když odpojím TV anténu?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proc je namereno napeti 108V mezi N a PE reviznim pristrojem Metrel?
 Proč máme napětí na vypnuté zásuvce?
 Proč probíjí kolík, když běží lednička?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Proč mi po spálení žárovky lampičky nevybaví jistič a nefungují zásuvky?
 Co je špatně když po zapnutí jističe zmizí fáze z kontaktů?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Proč napětí v zásuvce “pulzuje”?
 Jak napojit zásuvku na rozvod pro venkovní žaluzie?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Čím se vypaluje PEN vodič i přes to, že v zásuvce není nic připojeno?
 Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Může dojít k poškození sat. přístroje přetížením zásuvek?
 Proč je v rozvodu TN-C napětí na odpojeném vodiči?
 Proč na PE kolíku zásuvky naměřím zkoušečkou 12V?
 Jak kontinuálně měřit napětí v síti nízkého napětí?
 Co vše může být špatně pokud v zásuvkách na okruhu s bojlerem není napětí?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.094 sekund, 23 dotazů.