Mohu použít na regulaci otáček asynchronního motoru tyristorový regulátor?

<< < (2/3) > >>

Milan Koval:
 (poklona)  všem nechtěl jsem hlavně riskovat poškození ventilátoru
a pokud půjde o regulaci alespoň v rozsahu 20-60% budu spokojen

Václav 3:
Regulace triakovým regulátorem pracuje na principu odříznutí části sinusovky v každé půlperiodě, čili frekvence sítě se na výstupu nemění, pouze dochází ke snížení výkonu, protože část doby není spotřebič napájen. Tento způsob regulace nevadí odporovým spotřebičům t.j. top. tělesům a žárovkám, dále ho bez problémů snášejí v určitém rozsahu komutátorové univerzální motorky, což se využívá např. jako regulace otáček vrtaček a pod. druhů nářadí a u vysavačů a mixerů. U asynchronního motoru, kde otáčky závisí na kmitočtu sítě se regulace tímto regulátorem nedá příliš použít, protože tyto motory nepříznivě reagují na deformaci sinusovky. Použití je tedy velmi omezené, motor je třeba rozběhnout na plný výkon a pak lze v poměrně malém rozsahu snížit otáčky, protože dále se již bude motor přehřívat a zastavovat.

Radomir Kubíček:
Lze také použít regulátor RN 300 (www.dospel.cz) pro řízení stropní vrtule. Cena je kolem 1000,- s DPH.

Ižák Ctibor:
Tak, ako už napísal p. Václav3. Asynchronné motory nemôžete regulovať  zmenou napätia. Dokonca znížením napätia sa motor bude viac zahrievať, lebo otáčky sa snaží udržať. Pri väčších sklzových otáčkach vám stúpne prúd a pokiaľ to nebude nejaký motor o malom výkone, (napr. ventilátor v akum. kachliach a iné motorčeky rádovo pár W., ) pravdepodobne zhorí. Spomínané malé motorčeky maju totiž tak tenké vinutie, že pri zaseknutí rotora sa len poriadne zohrejú, ale preto, že majú vysoký ohmický odpor vinutia, neprejde prúd, ktorý by to vinutie hneď prepálil. Hrajú tam rolu aj iné konštrukčné odchylky motora, ako napr: väčšia vzduchová medzera medzi rotorom a statorom, čím sa mení aj výpočet vinutia.  Regulovať otáčky asynchr. motora, jedine reguláciou (zmenou) frekvencie. Kolektorové motorčeky (z uhlíkmi) môžete regulovať zmenou napätia od nuly do maxima. Väčšinou znesú aj čiastočné zvýšenie napätia, čím dosiahnete vyššie otáčky. Krátkodobe toto zvýšenie býva veľmi výrazné. ( napr, motorčeky na naťahovanie mechanizmu vypínačov, kde už na štítku motora je písané za napätím, MAX 5esc!.)

Josef Nosek:
Není úplně pravda že by se asynchronní motory nedali regulovat změnou napětí. V dobách kdy se běžně nepoužívaly frekvenční měniče, se pro regulaci otáček větracích ventilátorů  a tím i výkonu ventilátorů, požívalo seriovo paralelní zapojení motorů. U sekce 4 motorů se dosáhlo asi 3 možných kombinací otáček a tím i výkonu větracích ventilátorů. Používaly se na to jednofázové asynchronní motory s rozběhovým kondenzátorem. Motory byly asi 0,25kW. Používalo se to k větrání ve stájích dobytka a pod. Motory musely být samozřejmě stejných parametrů.
V některých systémech větrání se používaly pro regulaci otáček autotransformá tory a změnou přepínání odboček a tím i napětí se měnily otáčky.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana