Mělo by nějaký smysl pospojení pračky v bytové koupelně?
Milan Hudec:
Pračka odpojená šnůrou ze zásuvky, je v podmínkách normální vody a plastového potrubí na úrovni odloženého plechového kbelíku v koupelně, tento snad také nezemníme :)
Pokud je pračka připojena do zásuvky, má "zem" přes šnůru.
Pokud si vzpomínám, v některých zemích (asi je to i zmíněná Fr.) mají obecně vodivější vodu, proto ta svorka, aby i při odpojené pračce ze zásuvky byla ochrana zachována.
Fuk Tomáš:
Vy pořád řešíte, aby se vám odněkud, prostřednictví m pospojené pračky, nedostalo na kostru vypnuté pračky nebezpečné napětí. Ponecháváte přitom stranou dva dosti podstatné aspekty:
- pokud by se na ostatní pospojené předměty odněkud zavlekl nebezpečný potenciál, jsou ty ostatní pospojené předměty na nebezpečném potenciálu a ohrožují osobu v koupelně. Pokud by byla pospojena i od sítě neodpojená pračka, je slušná šance, že tento potenciál na pospojených předmětech bude nižší, a tedy méně nebezpečný (část poruchového proudu se odvede síťovou šňůrou pračky).
- nejpravděpodob nější příčinou zavlečení nebezpečného potenciálu na kostru zapnuté pračky je právě tato pračka, její přívodní šňůra a zásuvka. Pokud je pračka pospojena s ostatními vodivými předměty v dosahu, vč. připojení tohoto pospojení na PE(PEN), nebezpečí je zažehnáno.
Jediná situace, kdy pospojení pračky zvyšuje riziko úrazu, je ta, kdy do koupelny vede jediný PEN pro zásuvky, pospojovací vodič je připojen na tento jediný PEN a dojde k poruše tohoto jediného PENu. Pro eliminaci tohoto rizika je tedy třeba k pospojovacímu vodiči přivést samostatný PE.
P.S. uvádí se zde, že pospojení pračky v některých případech není nezbytné. OK, to ale neznamená, že není užitečné.
Milan Hudec:
V našich posledních příspěvcích nevidím zásadní rozdíl, souhlas.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana