Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak vyzrát na délku připojovacích vodičů svodičů bleskových proudů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vyzrát na délku připojovacích vodičů svodičů bleskových proudů?  (Přečteno 3122 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« kdy: 29.05.2011, 21:24 »

Příklad:
Nemohu dodržet najdelší předepsanou délku "ochranného" vodiče, fázové vodiče zapojeny do V, tam už nic neušetřím.
V rozvaděči Cu ochranná sběrnice (pásek 30x6mm, dlouhý cca.1m),  u takové sběrnice jsem nikdy neslyšel o tom, že by se přičítala její délka (např. přívod rozvaděče a spoj k ekvipot.vyrovn ání bude v první polovině, připojení ochranných vodičů od svodičů v polovině druhé).
Dotazy zní:pokud tuto přípojnici "nastavím" vodičem/materiálem stejné vodivosti a takto ji dostanu blíže svodičům.
(Vznikne stav, kdy budu mít v serii 60cm stávající sběrnice PEN + 1mvodiče CYA195ukončený pomocnou svorkovnicí a z této 3x30cm CYA35 pro každý fázový modul svodiče zvlášť.)
1. Splním normu?
2. Jak moc zdegraduji ochranou úroven svodičů?
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 29.05.2011, 22:23 »

Což to nakreslit? Líp by se nad tím přemýšlelo.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 29.05.2011, 22:34 »

Řešením může být osazení pomocné sběrny PE na které to srovnáte a dále odtud pokračujete na "skutečný" PE. Vaše řešení je obdoba.
Zaznamenáno

Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 29.05.2011, 22:37 »

Toto mě taky už mockrát napadlo, když jsem viděl velké skříně s šínami nahoře a přepěťovkami o 2 metry níže a nikoho slabý a dlouhý přívod příliš netankoval. Já myslím, že to je přijatelné řešení, je to vlastně posunutí (přiblížení) svorkovnice.
Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 29.05.2011, 22:41 »

Mnou uvedené řešení jsem chytil na školení _alteku. Logika věci je v tom, že na skutečný PE vede vše "jedna žíla". Jsou odstraněny paprsky.
Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 30.05.2011, 07:45 »

Toto mě taky už mockrát napadlo, když jsem viděl velké skříně s šínami nahoře a přepěťovkami o 2 metry níže a nikoho slabý a dlouhý přívod příliš netankoval. Já myslím, že to je přijatelné řešení, je to vlastně posunutí (přiblížení) svorkovnice.
A kde vidíte hranici mezi tím, co je šína (která se bere jako jeden bod) a mezi "přibližovacím" vodičem?
U malých aplikací s "dírkovanou" přípojnicí PE/PEN by se pak dalo říct, že připojovací vodič svodiče 25mm je stále šinou a mohl by být "jakkoli" dlouhý?
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 30.05.2011, 10:26 »

Namalujte si, kudy poteče bleskový proud PE vodiči/šínami (při zásahu do objektu, při indukovaném přepětí, při příchodu přepětí po elektropřípojc e),  a pak to přeorganizujte tak, aby byl úbytek napětí (při průtoku bleskové vlny) mezi jednotlivými PE částmi co nejmenší. Ideálně tak, aby se

1) přívodní PE (PEN) silového kabelu
2) přípoj od zemniče
3) přípoj od EPS HOP
4) společný vývod PE elektroinstala ce

potkaly v jednom bodě co nejblíže svorce PE/PEN toho svodiče. Na délce 1) pak nesejde vůbec, délky 2),  3),  4) jsou dobré co nejkratší/nejtlustší (hlavně 3),  ale už to není tak kritické.

Nezapomeňte ani na mechanické namáhání vodičů protékaných bleskovým proudem.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.