Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Může vjet energetika samovolně na můj pozemek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může vjet energetika samovolně na můj pozemek?  (Přečteno 3545 krát)
Pavel Barvínek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.09.2006, 20:59 »

Popis situace: Na mém pozemku stojí sloup vedení vn 22 nebo 35kV, nevím přesně. Stál tam ještě dříve než jsme začali stavět (rok 1984). Sloup stojí na horní hraně stráně a je nakloněn nad ni, byl tak už postaven a jeho pozice se za ta léta nezměnila. Dnes byl v obci nahlášen celodenní výpadek proudu a proto jsem ani do práce nemohl. Kolem deváté hodiny dopolední mě probudil hluk nákladních vozidel. :mad: A hle,v zahrádce mi stál jeřáb a plošina a dělníci usilovně rovnali sloup. :mad: Vypadali překvapeně, když zjistili, že jsem doma dokonce je fotím. Nakonec mi řekli, že jsou objednaní ze Svitav a nemají se se mnou bavit.
Narovnáním sloupu došlo k dalšímu přiblížení vedení k mému domu. Doteď bylo vedení zhruba 5m od domu a měl jsem udělenu jakousi vyjímku, teď je to cca 3,5m.

Je tato situace nějak nebezpečná nebo škodlivá?
Oporuje nějaké normě?
Měla energetika právo bez jekéhokoliv ohlášení nebo domluvy vstoupit na můj pozemek a způsobit škody na zahrádce, fóliáku a okrasných dřevinách? Věcné břemeno zřízeno není.
Je šance, že energetika nebo montážní firma uhradí škody?

Děkuji za všechny reakce!
Přikládám foto situace před rokem



* PICT0875a.JPG (97.15 KB, 800x600 - prohlédnuto 313 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 05.09.2006, 22:23 »

To: Barvínek
Předně doplňte, zda jste měl povolení ke stavbě v ochranném pásmu venkovního vedení.
Dříve to bylo 10 m ,  dnes platí 7 m.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.09.2006, 22:30 »

Jukněte do energetického zákona, myslím, že občan musí na svém pozemku strpět energetické dílo.... a vše co s tím souvisí, u nás na sousední zahradě klidně odřízli i korunu přerostlého stromu pod vrchním vedením 400V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Barvínek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.09.2006, 05:30 »

Ano, povolení jsem měl. V dřívější době mi byl přidělen kus pozemku a projekt domu. Pozemek byl jen pro dům a cca 2m okolo, byla mi udělena vyjímka pro stavbu. Tu část pozemku se sloupem jsem dokoupil později. To vedení je podle dokumentace zakresleno o několik metrů dál od domu.
Do zákona nahlédnu, děkuji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Adam Adamovič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.09.2006, 10:40 »

Energetika má právo vstupu na nemovitost na které je umístěné energetické zařízení, ale má povinnost toto majiteli předem ohlásit. Majitel nemovitosti je povinen toto umožnit a má právo na úhradu za případnou škodu.
zákon 458/2000Sb.- energetický zákon
      222/1994 Sb.
      79/1957 Sb.
Do 31.12.1994 bylo věcné břemeno zřízeno na nemovitosti a nebylo zapsáno v KN.
Od 1.1. 1995 musí být smlouva o zřízení věcného břemene písemně a musí být vloženo do KN.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.