Jaký je správný vzorec pro výpočet Ah baterie?

<< < (2/3) > >>

Jakub Drbohlav:
Dobrý výrobce/prodejce vám na požádání dá k akumulátoru tzv. WA charakteristik y. Tzn. tabulku, která říká kolik W vám onen akumulátor "dá" za určitý čas. Vybíjecí charakteristik y totiž nejsou lineární...

Miroslav Revús:
Kapacita (hlavne stacionárnych) akumulátorov sa udáva pre (cyklus) záťaž  C10,  čo je vybíjanie aku počas doby 10 hodín na hodnotu cca 1,8V.

čiže, ak má akumulátor kapacitu 650 Ah, tak je schopný dodávať prúd 65A počas doby 10 hodín. Potom sa považuje za vybitý.

Jakub Drbohlav:
Citace: Miroslav Revús  15.02.2011, 21:02

Kapacita (hlavne stacionárnych) akumulátorov sa udáva pre (cyklus) záťaž  C10

...hodnotu cca 1,8V...


Někdy taky C5,  C20 apod.
Někdy do 1,75V nebo i 1,70V. Někteří šetřílci (čím déle vybíjím, tím větší výkon z aku dostanu) nastavují CuttOffVoltage na UPSkách i 1,65V nebo dokonce 1,60V, ale to už nedoporučuji, protože hrozí destrukce elektrod.
Chce to datasheet od baterky  (norm)

Miroslav Revús:
To: Starosta

Ak použijete aku 120Ah, tak vami uvažovaný nabíjací prúd 2,5A (z iného príspevku) bude vhodný tak akurát na udržiavanie aku v plne nabitom stave. Na nabitie 120Ah aku budete potrebovať 12A po dobu cca 14 hodín.

Nabitie oloveného aku sa najlepšie zisťuje meraním hustoty elektrolytu (kyseliny).

Jiří Schwarz:
Citace: Miroslav Revús  15.02.2011, 22:46


Nabitie oloveného aku sa najlepšie zisťuje meraním hustoty elektrolytu (kyseliny).


Správně, ale u nových gelových AKU není jak toto provést. A právě u těchto AKU je třeba hlídat hluboké vybití a odpojovat včas zátěž, je třeba hlídat maximální napětí a včas omezit nabíjení, je třeba hlídat teplotu AKU,...
Jakékoliv porušení nějaké "hranice" u gelové (zapouzdřené) AKU přinese výraznější omezení životnosti než u "klasické kyselinové"

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana