Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Mohu jako montážní firma dávat štítek na bytový rozvaděč?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu jako montážní firma dávat štítek na bytový rozvaděč?  (Přečteno 53373 krát)
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 15.04.2006, 13:29 »

Napadlo mne jedno možné řešení. Kdyby firma, vyrábějící nebo dodávající do velkoobchodů řekněme plastové tozvodnice a přístroje do rozvaděčů, si nechala ve zkušebně odzkoušet řadu provedení a osazení takto zkomletovaných rozvodnic. Pak mi, profíci, bychom už jen povolenou obměnou osazení už jen potřebovali dát štítek a rev. technik aby zkontroloval (třeba při výchozí revizi),  zda vybavení odpovídá schválené řadě výrobce. Asi bychom nakupovali dráž o něco, ale řešení by to bylo. Co říkáte výrobci?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Brejcha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 15.04.2006, 16:38 »

To Sedlmajer vaše uvahy jsou neuskutečnitel né. Výrobce rozvaděčů musí mít osvědčení k výrobě rozvaděčů od ITI a zároveň k tomuto vyrobenému rozvaděči se předkládá shoda.
V ČSN není uvedeno, zda se jedná o plastové rozvaděče a nebo rozvaděče OCEP a nebo jiné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #20 kdy: 15.04.2006, 18:58 »

Pane Brejcho, prostě s Vaším názorem nemohu souhlasit, jakožto revizní technik nemáte právo dělat rozdíl po kom instalaci s nedostatky pustíte a po kom né. Nemá li výrobek příslučnou značku shody je to prostě závada i kdyby to montoval sám Elektrotechnic ký Bůh (nebo Vaše vlastní firma). Revize je technická záležitost - porovnání skutečnosti s platnými předpisy, nic víc nic míň. Zde není prostor pro blahovolné rozhodování revizního technika.


TO: Sedlmajer > Vaše úvaha se mi zdá dost zajímavá, už proto, že i mne něco podobného napadlo a i p. Pavézku. Jen by to někdo, tedy výrobce komponent musel dotáhnout do konce i po organizačně-právní stránce. Otázka je jestli to některému výrobci stojí za námahu, své výrobky prodají tak jako tak. Na druhou stranu pro montážní firmu, která normálně funguje, není finanční zátěž spojená s typovou zkouškou nepřekonatelná . Větší problém bývá v organizačních schopnostech to celé uvést do chodu a potom důsledně dodržovat, případně v prosté nechuti majitele firmy se tím vůbec zabývat. Vždyť i zde vystupuje řada lidí s názorem, že "technickou dokumentaci ke své práci nepotřebují",  z toho plyne, že nepotřebují ani schválený rozvaděč, mnozí se nepotřebují řídit zažitými pravidly pro montáže a ti nejotrlejší se ani nepotřebují řídit ČSN (když jsou nezávazné). Akorát tu revizi vždycky nějak potřebují, ale jen proto, že to po nich chce investor nebo stavební úřad.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 15.04.2006, 20:00 »

To: Brejcha

Máte pravdu. Snad by to šlo jako stavebnice s návodem a prohlášením o shodě. Sestavení a montáž by
schvaloval revizní techbnik. Ale jak říkáte, na to chybí zájem a dobrá vůle zainteresovaný ch. TAk se to bude dál bastlit a revizák bude, postavený před hotovou věc, buď riskovat a schválit, nebo přijít o zakázku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 15.04.2006, 21:34 »

Pane Karvánku,

já jsem vyzval k hledání cesty,jak tento úkon(typovou zkoušku co 4 roky) zrušit,protože ji téměř nikdo neprovádí.Váše názory jsou v tomto až zarážející,zřejmě to není nezištně.Typov á zkouška u již jednou typově ověřené domovní rozvodnice nic podstatného neovlivní,nezaručí,jen se někdo chce na někom přiživovat,nic víc.Jedná se o 1 ks a za 4 roky se jich může vyrobit i tisíc a co ty.Za to ,co kdo vyrobí,si především ručí.Nebo že by snad vždy zkušebna? Kolik pak taková zkouška stojí například u rozvodnice 28 modulů?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #23 kdy: 15.04.2006, 22:03 »

Pane Pavézko, nejhorší je, že nám všem v těhle diskusích jde o stejnou věc, tedy zvýšení kvality instalací, odstranění neoprávněných činností, které poškozují solidní živnostníky atp. Bohužel se názorově lišíme v tom jak toho dosáhnout. Ty rozvaděče jsou přímo ukázkový případ toho, jak by solidní firma mohla mít navrch nad meloucháři a jinými pochybnými montážníky.  V jiné diskusi brojíte proti pochybným firmám a sám hledáte způsob jak prokličkovat mezi platnými předpisy, to mi přijde poněkud rozporuplné. Pokud si solidní firma všechno srovná jak má být a bude vše dodržovat, ve finále to bude konkurenční výhoda. Samozřejmě to předpokládá i to, že RT přestanou zavírat všechny oči. Nebo nám pomůže jedině zásah shora? Pár exemplárně potrestaných RT, odebraná osvědčení a velká publicita okolo toho, aby si ostatní začali dávat pozor. Do půl roka budou všicni dodržovat předpisy a rádi. 


P.S. Nejraději mám toto tvrzení majitelů montážních firem: "...já vím, že mám mít na tu montáž TD a vím, že mám mít schválený rozvaděč, ale pro mě to jsou peníze. Až to budou vyžadovat všichni revizáci v ČR, tak to budu taky dodržovat, ale dokud mi tu revizi někdo napíše? ... tak to neřeším"

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 16.04.2006, 09:55 »

Myslím, že to co má tazatel na mysli, nejsou rozvodnice podle ČSN 357030 ale rozvodnice podle ČSN EN 62208. Výrobce těchto skříní, pokud je prodává prázdné musí mít provedeny zkoušky nejen podle výše uvedené normy ale logicky také podle ČSN EN 60439-3. Kontrolovat tuto zkušební dokumentaci, která je podkladem prohlášení o shodě může však pouze orgán ČOI, nikoliv revizní technik, ani montážní organizace. Těm musí stačit označení CE, což představuje potvrzení výrobce o tom, že rozvodnice odpovídá výše uvedeným normám.
Z hlediska montáže by pak měla montážní firma vlastnit živnostenské oprávnění, které je dnes paradoxně volné a dále musí přezkoumat a plnit ostatní náležitosti norem ČSN EN 60439-1,3 a vydat prohlášení o shodě.
Nejjednodušší je nechat provést typovou zkoušku v EZÚ Praha. Po úpravě Nařízení vlády 163/ xxx Sb. pro stavební výrobky, kdy vypadly z přílohy rozvaděče nn, se na ně již vztahuje jen Nařízení vlády 17/ 2003 Sb.,  podle kterého již nemusí posouzení shody provést jen třetí strana, ale může si jej provést sám výrobce.
Musí provést typovou zkoušku a na každém kuse rozvodnice musí být provedna kusové zkouška a rozvodnice je označena výrobním štítkem přesně podle náležitostí ČSN EN 60439. Ta typová zkouška není nic moc složitého, většinu zkoušek (krytí, tepelná odolnosti ...) byly provedeny u výrobce, zkratová odolnost se u těchto rozvaděčů neuvažuje (velikost zkratové odolnosti jističů stanovuje projektant),  mezní oteplení lze zvládnout kupeckými počty, pokud výrobce skříně udává maximální vyzářitelný výkon (jeho povinnost podle ČSN EN 62208). Zbývá jen měření elektrické pevnosti, k tomu je nutné mít vysokonapěťový zdroj.
Samozřejmě že vím, že slušně zapojit bytovou rozvodnici zvládne i učeň, ale také vím, že v rozvaděči zatěžovaném například plným proudem 63 A u elektrického vytápění se díky nesprávnému zapojení ohřeje spojovací hřeben až na teplotu 100°C a dvířka rozvodnice se "nafouknou". Proto myslím, že s těmi již evropskámi normami, které posuzují rozvaděče dost zeširoka nic nezmůžeme. Jak pečlivě potom plníme tyto normy je potom věcí naší soudnosti a odpovědnosti a míry rizika, které jsme schopni snést. Omlouvám se za délku příspěvku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 16.04.2006, 10:22 »


To Brejcha,

jak jste došel ke zjištění,že výrobce rozvaděčů musí mít osvědčení od ITI, pokud je mně známo,tak tato skutečnost už asi od roku 2001 neplatí.

To Karvánek,

to ,že někdo dělá rozvaděče a nevlastní  X x kopírovaný papír neznamená,že to neumí nebo dokonce ,že dělá zmetky a nebezpečné rozvaděče.Také to,že má někdo ISO atd,veškerá jen možná povolení, atesty, certifikáty,nevypovídá nic o kvalitě,solidnosti už vůbec.  Jsem přesvědčen,že všichni zde zůčastnění vědí,jak všechno v této zemi za posledních cca 12  roků probíhá.Právě ve zkušebnách se vydávají mnohdy různé atesty,sám jistě občas chodíte do obchodních domů a nejen  tam a vidíte, co všechno lze schválit.Když je vůle a peníze ,tak to jde vždy.Velké firmy si za peníze koupí cokoliv,stát jim to potažmo v různých vícepracích zaplatí,těm malým to nikdo nikdy nezaplatí.

Vězte,že pokud se vaše vize stane skutečností,potom jsme mohli zůstat před rokem 1989,to tady také byly jen firmy státem určené,vyvolené,jen s tím rozdílem,že tu byli meloucháři ze znárodněného materiálu za pusu.

Už vidím,jak vám rodinný domek staví ,nebo elektriku opravuje některá současná pražská nebo skandinávská firma.Kolik však lidí na to bude potom mít.Nebo že by snad jeden velký švarcsystém kdekoliv a na cokoliv.

Myslím si,že všechno lze upravit zákony,dokonce to ošetřeno je,tak,aby vinu vždy nesl výrobce,dovozce toho či onoho výrobku.Nevidí m důvod,proč by se měla donekonečna posilovat působnost státu,rozšiřovat se a živit dále prostor pro korupci ,úplatkářství,klientelismus.

Jde mě především o rozvodnice do 63 A.Modulový rozvaděč typově schválený, jističe,přístroje schválené,propojovací jišta 63,100A to všechno schváleno v mnoha státech světa,ostatní propojovací vodiče se posoudí při VR.Většina RD má hl.jistič do 25A.Proč schvalovat někým 1 kus rozvaděče ,tisíckrát schválený.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #26 kdy: 16.04.2006, 13:36 »

Děkuji pane Jančo, myslím, že jste zatím jako první pojmenoval konkrétně o co při výrobě rozvaděčů vlastně jde. Většina předchozích diskusních příspěvků byly je nekonkrétní doměnky a nářky.


Ten kdo má skutečnou znalost problematiky a  schopnost to organizačně-technicky zvládnout, bude vyrábět rozvaděče podle předpisů, ostatní budou dříve nebo později nuceni nakupovat rozvaděče u těch prvních.


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ivo Konvalina
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 16.04.2006, 17:46 »

Vyrobil jsem rozvaděč pro vodárnu má osm modulů,krytí IP 54 je v něm jeden jistič 10A jednofáz.Dále je tam hlídač hladiny vody a stykač, který spíná čerpadlo při dostatku vody v součinnosti s tlakovým spínačem. Musím na něj nechat provést typovou zkoušku?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 16.04.2006, 18:14 »

Pokud ji na tento typ nemáte, tak ano.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Konvalina
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 16.04.2006, 19:44 »

Jaká je cena takovéto typové zkoušky? Už jsem takové rozvaděče za 16 let podnikání vyrobil asi tři.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #30 kdy: 16.04.2006, 21:28 »

TO: Konvalina > je to pořád dokola, pokud jste výrobce, tak si snad umíte dát dohromady potřebné předpisy a další doklady, pokud jste montážní firma kupujte hotové výrobky a zbytečně se netrapte. Zásuvky a vypínače si také nevyrábíte v garáži, ale kupujete je hotové. Zákon 22/97 platí již 9. rokem, tak by ho už konečně mohla elektrikářská veřejnost začít brát navědomí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ivo Konvalina
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 16.04.2006, 21:54 »

aha už je mi to jasné proto jsem se ptal ale odpověď jsem nedostal

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 17.04.2006, 23:06 »

Musíte! Dle ČSN 357107,čl. 5.1. Každý rozvaděč musí mít alespoň jeden trvanlivý, dobře viditelný a čitelný štítek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Veselý
« Odpověď #33 kdy: 26.04.2006, 11:42 »

Vážení,se zájmen sleduji tutu diskusi,ale mužete mi někdo říci,co uvádíte do revizní zprávykkdyž je rozvaděč bez štítku,osvědčení o jakosti a nemá prohlášení o shodě.Je el.instalace schopna bezpečného provozu?
Děkuji za vysvětlení vašeho postupu revizí,vždyt jak píšete,je 80% rozvaděčů bez předepsané dokumentace.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #34 kdy: 26.04.2006, 12:06 »

Pokud provedu v rozvaděči, který je vyroben se všemi zkouškami a dokumentací zmněnu zapojení, odeberu nebo přidám jistící prvek, musím opět provést všechny zkoušky, nebo stačí pouze opravit dokumentaci?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 26.04.2006, 13:03 »

To: Krikl

Jak to tak vypadá, tak asi musíte provést všechny zkoušky. V případě mimořádné události se předchozí výrobce zřekne jakékoli odpovědnosti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde je v normě uveden požadavek na umisťování štítků ?
 Kde má byť správne umiestnený výrobný štítok a ako musí byť prichytený?
 Je absence výr.štítku na rozvad. důvod k negativnímu závěru výchozí rev.zprávy?
 Jaky štítek má mit motor 500V 60Hz?
 Je výrobní štítek koupené a sestavené rozvodnice ze supermarketu platný?
 Je nutné vlastnit certifikaci na vylepování výrobních štítků rozvaděčů?
 Bude svítidlo funkční na 230V, když má na štítku 250V?
 Štítek suchého transformátoru obsahuje mimo jiné i třídu prostředí. Co představuje označení třída E1
 Štítek suchého transformátoru obsahuje mimo jiné i klimatickou třídu. Co představuje označení třída
 Co představuje označení na štítku transformátoru Y/D?
 Proč jsou na štítku motoru dvoje hodnoty?
 Co znamenají hodnoty značení na štítku rozvaděče?
 Jak má vypadat tabulka "Jen pro odbornou osobu"?
 Jak obnovit výrobní štítek na spotřebiči?
 Jaký údaj příkonu napsat na štítek stroje?
 Ako pri vyrobe rozvadzaca urcit InA?
 Jak získat pro svůj rozvaděč jednoúčelového stroje výrobní štítek?
 Co vše musím splňovat jako výrobce svítidel?
 Jak rozumět kolonce topení na štítku myčky nádobí?
 Čím tvoříte výrobní štítky v souladu s ČSN 61439-1 ed.2 čl.10.2.7?
 -
 Jak zlegalizovat rozvaděč bez výrobního štítku?
 Jaká mnou vyvíjená zařízení musí splňovat normu ČSN EN 61010-1?
 Co přesně je stanovený výrobek?
 Potřebuje prázdný elektroměrový rozvaděč výrobní štítek?
 Jakým způsobem řešíte úpravy ER rozvaděčů pro FVE a dáváte své štítky?
 Jaké způsoby používáte při výrobě výrobního štítku k domovnímu rozvaděči?
 Lze u nás použít výrobek, který má na výrobním štítku údaj 220/380V AC?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.