Jak bude reagovat proudový chránič na poruchu zařízení třídy II.?
Rudolf Šála:
Citace: Jan Polínek 07.02.2011, 22:14
Jak bude reagovat proudový chránič,
když budu mít zařízení tř.2, tzn. bez ochranného vodiče a bude na něm porucha?
Už z principu proudového chrániče u něhož má na vybavení vliv nerovnováha přitékajících a odtékajících proudů je jasné, že chránič vybavý poze tehdy když část proudů teče mimo součtový transformátor a jejich velikost rovna či větší než jmenovitý residuální proud. A pokud je mi známo, tak takový stav u spotřebiče třídy II - s dvojitou izolací, nemůže nastat poněvadž všechny živé části jsou chráněny zmíněnou izolací která zabraňuje tomu aby proudy utíkaly mimo něj.
Václav Pešek:
to by mne zajímalo taky....
třeba případ fén spadnul do laminátové vany... to asi nezareaguje...
František Šohajda:
Citace: Václav Pešek 07.02.2011, 23:19
to by mne zajímalo taky....
třeba případ fén spadnul do laminátové vany... to asi nezareaguje...
Když bude ideálně suchá-nezareaguje.. ;D ;D
Když to bude s vodou,to je na delší povídání.../izolační vlastnosti vody a pod.../
Ižák Ctibor:
P. Šála. Máte pravdu, funkciu chrániča ste vysvetlili veľmi pekne a zrozumiteľne. Máte u mňa bod . Hovoríte však, že si neviete predstaviť o akú poruchu by mohlo ísť? K spotrebiču patrí aj kábel ,predlžovačka . Ja si viem predstaviť aj na féne zlomenú izoláciu na kábli tým , že kábel je vždy natáčaný tesne k fénu, aby sa zmestil do puzdra. Alebo na stavbe poškodená predlžovačka od fúrika , prípadne starobou , potom stačí mokrými rukami ju prekladať. A čo taká kosačka, ktorá škrabne svoj prívodný kábel. Potom ho majiteľ ide chytať rukou.
Vo svojich minulých príspevkoch som chcel poukázať práve na takéto prípady,kde sa používajú spotrebiče triedy II . Bol som však vypískaný. Cez to všetko ja som presvedčený, že keď sa chytím vadného kábla isteného len ističom , k vypnutiu dôjde až bude so mňa briket (musel by pretiecť vypínací prúd ističa cca 16A). Pokiaľ ale tam bude chránič, vypne pri reziduálnom prúde, ktorý pretečie cez mňa a ja by som mal ostať bez vážnejšej ujmy na zdraví .Pokiaľ nie toto je práca chrániča, tak ích od zajtra všetky zahadzujem. Mnohí to berú tak, že FI má reagovať už pred tým, než ma to kopne. Môže. Ale FI má podľa mňa chrániť užívateľa už po zlyhaní všetkého ostatného a to ozaj jednoducho:Prejde cez Vás prúd,ktorý by mohol ublížiť, tak vypne.
Jiří Schwarz:
Citace: Miroslav Minařík 07.02.2011, 22:47
Tak tato filozofie mě zajímá.
Můžete to rozvést detailnějí?
Tak až dostavíš televizní studio, začni šetřit na laboratoř a můžeš podobná tvrzení zkoumat prakticky.
Spotřebič třídy II by měl mít takovou izolaci, že se jen velmi vyjímečně prorazí zesílená izolace (nebo obě, základní i přídavná), aby se na neživou vodivou část dostalo napětí.
A teď záleží na tom, jaký je to spotřebič:
- fén, lampička, nabíječka na mobil,... to jsou spotřebiče, kde za normálních okolností není spojení na zem, tam na to chránič nezareaguje, nemá jak, není vodivá cesta, kudy by poruchový proud tekl. Pokud se někdo dotkne neživé části, která je vlivem poruchy spojena s nebezpečným napětím, záleží na okolnostech (prostředí, oblečení, obuv,...) jaký proud poteče a jestli bude stačit na reakci chrániče. Dá se tvrdit, že pro spotřebiče třídy II je proudový chránič velmi omezeně použitelný jako "fungující" ochrana
- trochu jiné to je u spotřebičů třídy II, které mají některé části spojeny na "zem", typickým příkladem jsou videa, televizory, satelitní přijímače, Set Top Boxy,... Tam by se při průrazu dvojité nebo zesílené izolace objevilo napětí na anténní svorce a pokud tam není vložen nějaký oddělovací člen, tekl by proud přes anténu (pokud je uzemněná!) a chránič by měl zareagovat dříve, než se to propálí tak důkladně, že na to zareaguje jistič.
Jen poznámka k satelitům - dnešní LNB jsou zpravidla v "plastu", držáky také, takže i když je uzemněná parabola, není vodivé spojení mezi přijímačem a uzemněním paraboly.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana