Umíte určit vnější vlivy opravdu přesně?

<< < (7/8) > >>

Jan Bocek:
Citace: Rozmahel Vladimír  20.05.2011, 13:00

když se ohlédnu zpět, tak se mi zdá že jsou vnější vlivy trochu démonizovány.



Po deseti létech.....
Že by autoři nové 5-51 na to reagovali, když ji zkrátili o 70% ?
Jenže po této době jsou nové i další normy jako 4-41, 61140 a nová TNI k 5-51.
A také Z250....

Otázka související s PVV.
Tam kde platí Zákoník práce 262/2006 Sb.,   tak pracovníky seznámíte s nebezpečím okolo elektriky. Mají stále ten paragraf 3 jak podle "50/78" tak podle "194/22". A podle VV jim přiřadíte BA1.  A podle toho budete mít i ošetřenou elektriku ( 41.33 nebo 332130)

U pracovníků poučených s §4, kteří musí mít již osvědčení podle §4 NV194 lze přiřadit vlivy BA4.

Ta otázka je spíše pro osoby odpovědné za provoz EZ a pro bezpečáky, ale je aktuální i pro RT.
Začínají se více up gradovat PVV a bezpečáci se více zajímají o kvalifikaci elektro pracovníků.
bezpečáci jsou zděšení z toho, že osnovu i školení pro §4 musí provést osoba s elektro osvědčením.... .

Jakou máte zkušeností s §§3 a 4 a následně se začleněním do BA1 nebo BA4 ?






Jan Bocek:
Tato diskuse vznikla před deseti léty
nad článkem
Vnější vlivy a vzory listů protokolu o jejich určení
autor ing. Karel Dvořáček

Jenže dnes je nová 5-51 a také 4-41 s 61140 a dokonce jako hlp
TNi 33 2000-5-51

Když studuji TNi 5-51 tak mám pocit, že autoři nikdy žádné protokoly o VV nedělali.
Nezdá se mi, že by se problém zjednodušil, ale jak mi říká kolega projektant, začíná to být složité jako "mlátička na cibuli".

Ale ptám se, existuje někde aktualizovaný článek, nebo prezentace "jak na PVV v roce 2023"?

Kamil Novák:
Citace: Jan Bocek  14.07.2023, 16:13

Když studuji TNi 5-51 tak mám pocit, že autoři nikdy žádné protokoly o VV nedělali.
Nezdá se mi, že by se problém zjednodušil, ale jak mi říká kolega projektant, začíná to být složité jako "mlátička na cibuli".
Když před mnoha lety začaly TNI vycházet, tak mi pročtení jedné z nich došlo, že :
1) je to pro práci RT beletrie k ničemu, protože se o "informace" tam uvedené stejně nemohu opřít
2) je to pro práci RT navíc kontraprodukti vní četba, protože by se mohlo lehce stát, že si RT v "makovici" nadělá akorát chaos v tom, co je "informace" a co je normový požadavek.
Takže TNI naprosto ignoruji.

Citace: Jan Bocek  14.07.2023, 16:13

Ale ptám se, existuje někde aktualizovaný článek, nebo prezentace "jak na PVV v roce 2023"?

Ano, to by mne také zajímalo.

Jan Franěk:
Taková malá podpora, je třeba zde. I když je to potřeba brát trochu s rezervou, už jsem se s programy p. Klimši i napálil. Tedy jako pomůcka super, ale nebrat to jako dogma.

http://klimsa.cz/programy/projektovani/item/74-vv

Ale co je vždy na vysoké úrovni, tak toto


Jan Bocek:
Honzo,
je velice užitečné, že jsi zde vložil první část prezentace o VV od od Honzy Hlavatého.
Ten, kdo kdy tvořil PVV, tak v létech 2019 a 2020 se určitě dostal na web pro projektanty.

Ale než jsme se to naučili podle 5-51 z června 2020 vytvářet, tak ji 1.8 2022 zrušili.
A vydali "konsolidované vydání normy" s tím, že všechny důležité tabulky převedli do TNI.
Prezentace a návody jak na vnější vlivy jednoduše od HH jsou ale z 12/2020.

TNI 5-51 má ale moc daleko k vysvětlení a k návodu, jak to vůbec vytvořit, aby jsi zachoval požadavky předpisů.

Když pracuješ s ČSN, která odkazuje na důležité odkazy v TNI, tak logicky nelze TNI ignorovat. Anebo je to všechno jinak? Dnes elektrotechnik, aby byl napůl právníkem jak HH.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana