Jak ovlivní nerezové uzemnění jedné budovy pozinkované uzemnění druhé budovy?

(1/2) > >>

Kalina Jiří:
Jak korozně ovlivní nově zbudované uzemnění z nerezových pásků u jednoho objektu uzemnění z pozinkovaných pásků sousedních objektů (které zatím nechci z finančních důvodů rekonstruovat)?
Mám obavy, že nerezovým uzemněním u jednoho objektu značně urychlím korozi uzemnění sousedních objektů.

Průmyslový areál. Stávající uzemnění objektů z pozinkovaných pásků je na konci své životnosti.
Uvažuji při opravě uzemnění objektů stávající uzemňovací pozinkované pásky nahradit nerezovými pásky v kvalitě V4A (mám vyzkoušeno, že pozinkované pásky jsou po pěti letech již z 1/3 nakorodované a není záruka dlouhodobé trvanlivosti uzemnění - zřejmě agresivní půda).
Uzemnění všech objektů je navzájem propojeno.   

Jiří Schwarz:
Nedaří se mi najít nějaké údaje o zařazení nerezu do řady "elektrochemick ých potenciálů"

Pokud by to byl materiál, kde je maximum obsahu FE a nerezové vlastnosti jsou vytvořeny nějakou přísadou a způsobem zpracování, mohl by být elektrochemick ý potenciál blízký čistému Fe a ten je blízký Zn a nemuselo by to vadit. Ale nevím, jestli "nerezovost" není vytvořena právě tím, že se elektrochemick ý potenciál přísadami a zpracováním posune někam "k vodíku". Pak by to zhoršilo korozi FeZn.

Přikládám povídání, které jsem kdesi stahnul na webu, přesný zdroj si nepamatuji.

Miroslav Macek:
Podle přiložené tabulky je koroze vyvolaná použitím Cu (vůči zinku) zhruba dvakrát vyšší, než koroze vyvolaná nerezovou ocelí.
Přesto vliv nerezu není zanedbatelný, zejména bude-li povrch starého uzemnění větší než povrch nového uzemnění.
Je-li zinková vrstva již strávena, pak zrezivělý povrch zbytku stávajího uzemnění vzroste, a bude blízký potenciálu nerezové oceli - pak vliv nerezového uzemnění prakticky vymizí.
Jinými slovy: jestliže je stávající uzemnění v dobré kondici (má zinkový povrch),  pak o něj po instalaci nerezu rychle přijde, ale až povrch starého uzemnění ztratí zinek a zreziví, přestane se koroze urychlovat a bude pokračovat zhruba ve stejném tempu, jako kdyby tam nerez nebyl.

Petr Doležal:
Citace: Jiří Schwarz  23.12.2010, 08:54

. . . Přikládám povídání, které jsem kdesi stahnul na webu, přesný zdroj si nepamatuji. . .

Otevřít doc/Soubor/Vlastnosti/Souhrnné informace

Fuk Tomáš:
Citace: Miroslav Macek  23.12.2010, 10:04

Přesto vliv nerezu není zanedbatelný, zejména bude-li povrch starého uzemnění větší než povrch nového uzemnění.


Mohl byste to trochu rozvést?
Očekával bych, že rychlost rozpadu starého FeZn (Fe) zemniče bude úměrná proudové hustotě ss proudu vyvolaného elektrochemick ým napětím, a že tedy naopak při malém povrchu starého FeZn (Fe) zemniče v porovnání s velkým povrchem nového nerezového zemniče bude rozpad starého zemniče rychlejší.

Když to trochu přeženu, tak spojím-li s nerezovým uzemněním jeden FeZn hřebík zapíchnutý do vlhké země, tak bude do roka ten hřebík v čudu, zatímco spojím-li s FeZn uzemněním jeden nerezový hřebík zapíchnutý do země, nestane se vůbec nic.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana