Čím je způsobeno kmitání vodičů venkovního vedení?
Radim Strycharski:
Podle mě to způsobuje třeba i slabý tlak větru. Mechanická vlna se šíří po vedení, na konci se odráží a vrací se zpět, přičemž po trase superponuje. Takže v některých polích dojde k utlumení a v některých k zesílení. To, že se to vyskytuje jen v zimě, může souviset s tím, že se zkrátí délka vedení, změní se tím vlastní frekvence vedení, která se tak může přiblížit frekvenci nucených kmitů.
Radim Strycharski:
Citace: Radim Strycharski 16.12.2010, 07:55
To, že se to vyskytuje jen v zimě, může souviset s tím, že se zkrátí délka vedení, změní se tím vlastní frekvence vedení, která se tak může přiblížit frekvenci nucených kmitů.
Ještě mě napadá, že může mít vliv i napadaný sníh, který se svým příspěvkem hmotnosti zrovna "trefí" do rezonanční frekvence. Kdyby sníh nebyl, byla by vlastní frekvence vedení nad frekvencí nucených kmitů, kdyby byla naopak námraza, byla by vlastní frekvence pod frekvencí nucených kmitů.
Fuk Tomáš:
Na videu je hezky vidět, jak jednotlivé vodiče kmitají různě ochotně, jak každý má trochu jinou rezonanční frekvenci a také to, že nekmitají na základní rezonanční frekvenci, ale jsou tam stojaté vlny na cca 3. harmonické.
Jako budicí síla zřejmě působí turbulentní vítr. U každého pole vedení jsou podmínky trochu jiné (jak rezonanční frekvence, tak i působení větru) a proto se rozkmitá jen některé.
Zkrácení zimou (a tedy větší tah) způsobí nějaké zvýšení rezonanční frekvence, hmotnost námrazy zase naopak její snížení. Rozhodující by ale mohlo být to, že vedení s námrazou má větší aerodynamický odpor, a budicí síla způsobená větrem je tudíž větší - má tedy větší sklony ke kmitání než v létě.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana