Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
Fuk Tomáš:
Citace: Zdenek Hejčl 01.12.2010, 12:36
Přívodní svorky 1,3,5 a nebo vývodní 2,4,6 se přednostně používají na fázové vodiče, aspoň tak mi vyplývá ze selského rozumu. Vyšší čísla na ostatní vodiče, pokud chceme dodržet logiku zapojování podle starších přístrojů.
Proboha, nehledejte v tom žádnou logiku.
Zrovna Schneider má u 3N provedení N vlevo (u nejnižších čísel), Moeller a OEZ vpravo (u nejvyšších čísel).
Pokud to není na jističi jasně vyznačené, tak jsou všechny póly ekvivalentní a žádný není předurčen pro N.
Milan Hudec:
Citace: Petr Doležal 01.12.2010, 16:46
:o Tak to je dost dobré a proč to tedy vyrábí a nabízí? Třeba pro 4-fázovou soustavu?
Lze nasadit u paralelních vodičů, staronově možnosti rozvádí "nová" 4-43, no a velcí odborníci použijí další tři moduly jako záskok, když se první modul porouchá.
Zdenek Hejčl:
To Fuk Tomáš:
Logika věci je v tom, že pokud je N označen na první pozici nebo poslední je to jedno, stejně nebude mít přiřazené číslo.
Další svorky v řadě budou označeny 1,3,5 a není co řešit.
Martin Mlkar:
Citace: Jan Kelbich 30.11.2010, 12:31
Takový jistič nezajistí přednostní odpojení fází, tak se pak může stát, že 2 nebo 3 fáze budou ještě zapnuty, zatímco N bude současně vypnut. Jak známo, tento stav může poškodit spotřebiče.
Co může nastat, když dojde přednostnímu odpojení fází? Do teď jsem si skutečně myslel, že když se jedná ať už o 4P jistič, tak odepnou všechny póly naráz.
Jan Kelbich:
To Martin Mlkar :
Pokud dojde k přednostnímu odpojení fází, dojde k vypnutí spotřebičů, jinak se nestane nic. Tak je to v pořádku a žádoucí.
Naopak (a to je situace, kerou jsem zmiňoval - čtěte pozorně) když bude střední vodič (N) odpojen dříve než fázové (nebo zapnut později) může dojít k poškození spotřebičů.
Pro jednoduchost uvažujme tuto modelovou situaci : Vypínač (jistič, stykač ... ) je ve stavu kdy jsou zapojeny pouze L1 a L2. Naopak L3 a N jsou rozpojené. Za spínacím prvkem jsou zapojeny dva jednofázové spotřebiče. Jeden s velkým příkonem (např. nějaké menší topné těleso) mezi L1 a N. Druhý s malým příkonem (malá žárovka, malý 1f transformátor, nějaká elektronika nebo tak něco) mezi L2 a N. Jelikož na straně spotřebičů není N zapojen, jsou spotřebiče tedy zapojeny sériově na sdružené napětí L1-L2, které je sqrt(3) krát větší než fázové. Celé to vypadá takto : L1-velký spotřebič-nezapojený N-malý spotřebič-L2. Jelikož velký spotřebič má podstatně menší odpor než malý, představuje v tomto obvodu téměř zkrat a malý spořebič je tak zapojen na téměř plné sdružené napětí L1-L2. Tento stav sice při zapínání/vypínání spínacího prvku trvá krátce (v řádu ms), ale někdy i to stačí (na zničení choulostivější ch spotřebičů).
Už se to na tomto fóru řešilo, např. zde :
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,13671.0.html
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana